Jump to content

Huruit partea fata Passat B6


Adrian 202
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Mă confrunt cu un huruit / vuiet mecanic care se aude din partea față și se accentuează progresiv cu creșterea vitezei și de asemenea la franare.

Mentionez ca discurile si placutele sunt noi, la fel si rulmentii fata, am schimbat anvelopele etc.!

S-a mai confruntat cineva cu această problemă? Vă rog să mă ajutați cu niște sfaturi ca ma scoate  din minți !

Modificat de Adrian 202
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ridici masina pe elevator si invarti roata, se aude? Rulmentii fata i-ai schimbat datoria zgomotului? planetarele le-ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e suspendata zgomotul nu e sesizabil, rulmentii i-am schimbat la recomandarea mecanicului crezand ca rezolv problema...

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam acu’ ceva timp de un huruit asemănător, cauza: capetele de planetară dinspre roți.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic capetele de planetara dinspre roata in momentul cand se uzeaza "troznesc" nu huruie....voi merge la un alt service sa fac investigatii!

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Virează mult, accelerează puternic daca auzi zgomote e din planetare.

 

Pe golf 5 2.0 tdi exista un rulment intermediar la planetara fată pasager. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este din planetare sigur. Primul lucru schimba mecanicul ca ai ajuns sa schimbi jumate de masina probabil cu piese aftermarket degeaba. 

Pot fi rulmentii din cutie, dar trebuie diagnosticata corect. Parerea mea este sa mergi la reprezentanta pentru diagnosticare si vezi dupa aceea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-i drept m-am cam saturat sa le iau prin eliminare si sa schimb piese inutil ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Troznitul în viraje e una din simptome (şi cea mai frecventă). Dar nu singura.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci asa cum am spus mai sus nu sunt planetarele si postul citat de tine demonstreaza asta. La colegul care a schimbat planetarele se auzea un zgomot doar la accelerare deci planetarele erau in sarcina. Tipic pentru zgomotul de planetare este faptul ca se aud in sarcina. La initiatorul acestui topic zgomotul este dependent doar de viteza si se aude si la franare. Cel mai probabil rulmenti dar nu sunt excluse cauciucurile... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai a zis omul că a schimbat rulmenţii şi anvelopele. Să le schimbe din nou?

Faptul că nu se aude cu maşina suspendată îngreunează puţin diagnosticarea. Cum rulmenţii din cutie n-au sarcini suplimentare la aşezarea maşinii pe sol, iar planetarele au, ce rezultă de aici? :) 

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar e un rulment pe planetara dreapta la mijloc, nu? 

Rulmenții se aud când pui sarcina pe ei, la viraje sau de exemplu la fosta mașina când urcăm o rampa se auzeau mai tare rulmenții spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat la sarcina, care mai ales pe puntea fata e relativ constanta ci mai ales la turatie. De aceea cred asa cum am mai spus anterior ca e vorba de cutie sau diferential. Sau rulmenti spate, usor de diagnosticat. Dar globul de cristal nu stie mai mult. Masina e cea din semnatura, cu tractiune fata? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

am și eu o problema la un Passat b6.cand sunt in mers și virez stânga se aude un huruit.(nu bătaie,nu trăncăneală )

pe loc drept nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent daca accelerezi sau nu? Masina e 4x4? Huruitul creste cu viteza? Trebuie niste detalii ca sa putem evalua ceva... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil rulmentul dreapta, dar ar trebui sa o asculte un mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Huruitul este constant și nu creste odată cu viteza.se aude doar când virez stânga indiferent dacă accelerez sau nu.

rulmentul știam ca se aude doar la mers drept și zgomotul dispare in viraj.Gresesc?

Dupa revelion o sa o duc intrun service.

multumesc

Modificat de FlorinMatt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul se aude indiferent de faptul ca mergi drept sau nu. Zgomotul creste in intensitate cu viteza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Am un huruit partea din fata la roti. A inceput acum vreo 2 ani de zile la virajul spre maxim in panta (plecari de pe loc, parcari)  iar acuma se aude si in mers la viteza mica. A mai intalnit cineva problema asta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@AndreiNAF Ai gasit cumva cauza sunetului? Am acelasi sunet - apare din cand in cand dupa ce merg mult timp in trafic aglomerat, doar ca dispare dupa cativa metri, nu persista.
In urma unei verificari la Avia Motors mi s-a spus sa trec pe la ei cand se aude constant, ca ei nu au gasit nimic in neregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. De ceva timp am inceput si eu sa aud un sunet venind din partea fata a masinii. Nu e neaparat un huruit, ci mai mult o bataie constanta, ca si cum ceva se roteste si se loveste de altceva si intensitatea creste odata cu viteza, pana ce nu se mai aude din cauza zgomotului de rulare. Prima data m-am dus cu gandul la un rulment, dar nu pare sa fie asta problema. Ideea este ca apare doar dupa ce temperatura apei ajunge la 90 de grade si numai cand motorul este in sarcina, cel mai notabil cand e in frana de motor si sunt in coborare, dar dispare imediat cum am calcat ambreiajul, de asta am si eliminat ipoteza cu rulmentul. In volan nu se simte nicio vibratie, nici nu pare sa aiba alte simptome. 

 

Anvelopele nu par sa fie de vina, desi pe stanga spate am gasit-o uzata intr-un mod neuniform pe interior ( sa fie amortizorul de vina?), insa nu de acolo vine sunetul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 08.02.2022 at 11:49, carmaggedon a scris:

De ceva timp am inceput si eu sa aud un sunet venind din partea fata a masinii. 

Salut, ai aflat cumva care era problema? Pățesc exact același lucru și nu reușesc să îi dau de cap. Sunetul apare doar când motorul e cald.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pt mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!