Jump to content

Golf 7 - Upgrade la LED 7.5 (semnalizare dinamica)


cnecrea
 Share

Postare recomandată

@adellyn  :   da, acela este kitul pentru upgrade de la mk7 led la mk7.5 led cu semnalizare dinamica .  Ce fel de stopuri ai cumparat, ai cumva niste part numbers sau poze  (eventual si ale mufelor ) ?   Le-ai montat deja pe masina  ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, am cumparat si eu aceste stopuri pentru golf si vreau sa va intreb daca mai e nevoie de alte cabluri/mufe pentru a le pune pe masina?

https://7-lights.de/led-rueckleuchten-golf-7-2013-dynamischer-led-blinker-r-look-rot-smoke-tc?c=17

Multumesc

Modificat de DJ Bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă sunt aftermarket (asa pare), făcute special pt acest retrofit, nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare....sunt nou pe forum....

Am o problema cu golful meu 7...e modelul 2019 (7.5) de curand am achizitionat semanlizatoare dinamice pe care nu le aprinde, calculatorul le identifica ca fiind arse si nu le aprinde. Aceleasi semnalizari puse pe gplf 7 2014 functioneaza fara probleme. Pe semnalizarile originale care doar clipesc, este scris 12v 1.8w pe cele de inlocuit dinamice 12v 1.5w MFD 2018/04......cum de merg pe 2014 si pe 2019 nu...? Exista solutii sa le pot pune totusi..?

orig.JPG

22222.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Incearca sa iei legatura si sa discuti cu cel de la care le-ai cumparat. Fiind un produs chinezesc, nu avem o solutie exacta. Eventual o rezistenta montata  dar nu as face asa ceva....nu merită 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi au ajuns din Germania cu dedicație... aceiași problema

76106EE1-72DE-468A-80AD-8A1CC4DA58FF.jpeg

CCEA75C4-B107-4513-B016-7EE470AA8B5B.jpeg

Modificat de shumy_id
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce canal din vcds controleaza semnalizarile de pe oglinda.....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shumy_id te referi la semnal on/off al semnalizarii din oglinda il gasesti in longcoding bloc electronic pe usa respectiva stanga sau dreapta 42 respectiv 52 , ce anume vrei sa controlezi la semnalizare in afara de a fi activa sau nu, nu prea exista alta optiune

hj.jpg

Screenshot_20200530-130500_OBDeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca pot adapta ceva.....am luate semnalizarile dinamice de mai sus si cautam solutii...ce e drept cele cumparate sunt pentru un consum de 1.5w iar originalele 1.8w....

In fine nu am gasit solutii si am echipat cu ele doua golfuri 7 unul 2013 si celalalt 2014 fara probleme...si...am comandat altele care sa fie pe consum 1.8w exact ca cele originale...daca nici astea nu functioneaza alta solutie nu gasesc....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Ai încercat si semnalele dinamice de la osram ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

As vrea si eu sa cumpar aceste stopuri:

https://www.emag.ro/stopuri-led-compatibil-cu-vw-golf-7-vii-2012-2017-facelift-g7-5-look-tlvwg7f/pd/DSQ5K1BBM/?X-Search-Id=5292122d8a28f1bd1d63&X-Product-Id=43240808&X-Search-Page=1&X-Search-Position=4&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

 

Imi puteti recomanda un service bun care sa le poata monta si sa se poata ocupa si de rewiring electric, astfel incat sa mearga si partile interioare?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt plug and play adica le poti pune singur...nu necesita codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit, e nevoie de ceva "cablaraie" astfel incat sa mearga si partile interioare de la stopuri - gresesc? Eu am momentan pe masina stopurile standard cu halogen

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie si cablajul si codarea eferente daca stopurile care vrei sa le pui sunt cele oem cu semnalizare dinamica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Niken:   stop-urile respective sunt de fapt acestea, aici ai un link direct de pe site-ul vanzatorului https://www.accesoriiautotuning.ro/stopuri-led-compatibil-cu-vw-golf-7-vii-2012-2017-facelift-g75-look-tlvwg7f/5996667-2/  ( nu este reclama, nu am absolut nici o legatura cu firma respectiva) . Iti recomand sa te duci pana la ei si sa le probezi, asa cum am facut si eu anul trecut , iar concluziile mele sunt urmatoarele:

- nu sunt OEM, ci niste copii chinezesti . In poze si de la 1m arata bine, dar cand m-am uitat mai aproape aveau niste bavuri la stop-ul exterior de mai marea frumusetea ( si nu doar un exemplar, am verificat mai multe ) . Tot stop-ul exterior nu se putea monta , din cauza unui plastic de ghidaj turnat prea lung . Probabil daca era luat la pila , se monta pana urma ....

- nu aveau nevoie de alt cablaj, aveau deja mufe atat pentru Golf 7 cat si pentru 7.5 , totul plug&play fara codare. Au doar un fir care conecteaza stop-ul interior (de pe haion)  cu cel exterior (de pe aripa) , pentru sincronizarea modulului de semnalizare dinamica ; acestea trebuie tras intr-adevar intre haion si aripa dar nu cred ca este neaparat nevoie de vizita la service, exista destule tutoriale pe Youtube despre demontarea plasticelor respective.

La momentul respectiv, erau chiar mai scumpe , asa ca la aceeasi bani am preferat sa comand de aici kit-ul OEM de upgrade https://www.kunzmann.de/shop/en/exterieur-led-rear-light-set-vw-golf-7-r-facelift-genuine-volkswagen-upgrade-kit.htm  , care bine-inteles ca nu se compara dpdvd al calitatii ( dar poate intre timp s-a îmbunatatit calitatea productiei , de aia recomand sa le probezi) .  Mi-am comandat ulterior si mufe + pini, mi-am facut singur cablajul , montarea si codarea ; nu a fost deloc simplu, dar rezultatul ... priceless ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Patriche Răzvan

Salutare! Am cumpărat de curând un set de stopuri originale de 7.5 LED cu semnalizare dinamică. Am urmat documentul lui @cnecrea. Toate bune și frumoase, funcționează poziția, stopurile și semnalizările. Singura mea problemă este că semnalizarea este statică și nu dinamică. În postare văd că este vorba și de codarea VCDS după ce au fost instalate stopurile dar nu am găsit codarea exactă care trebuie făcută. @cnecrea mă poți ajuta cu codarea pentru a avea semnalizările dinamice, te rog !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!