Jump to content

Oglinda Pasat B7


criistinik
 Share

Postare recomandată

Daca ma poate ajuta cineva cum sa desfac oglinda sa pot schimba partea de jos care include si semnalizarea cu led. Am atasat partea ce trebuie sa o schimb la oglinda.

post-141803-0-44828100-1445074270_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

IMG-20180725-WA0013.thumb.jpg.d9644b3cbc3067efafc3cf5f44766bbb.jpgam gasit oglinda asa la un vw b7 care ar putea fii cauzele ?? Va multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a dezlipit sticla si a cazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Quote

 

Buna seara. De curand in familia noastra a aparut un Passat Alltrack B7 2014. In procesul de acomodare cu noua masina, intampinam o problema legata de unghiul de reglare al oglinzilor. Concret, in oglinda exterioara dreapta, reglata la maxim spre interior, abia vad coltul masinii. Comparativ cu Octavia unde, la acelasi reglaj al scaunului si oglinzii, vad masina in jumatate din suprafata oglinzii. Eu m-am acomodat, dar sotia mea, fiind nevoita sa pozitioneze scaunul putin mai in fata, nu mai vede nimic din masina decat daca se misca in scaun.

 

Mentionez ca :

 

- Reglajul oglinzilor e setat sa se faca individual, deci nu ne pacaleste reglajul oglinzii din stanga.

- Am comparat unghiurile maxime ale ambelor oglinzi si nu am notat vreo diferenta.

- Oglinda e teapana, nu se misca, nu are joc, nu e avariata.

 

Catre cei ce au avut de a face cu un Passat B7, ati observat aceasta diferenta la reglare comparativ cu alte modele?

Se poate face vreun reglaj mecanic ori vreo repozitionare a mecanismului pentru a inclina oglinda putin mai mult?

Masina are oglinzi cu memorie si lumini semnalizare unghi mort integrate. Aceste sisteme in plus pot limita unghiul maxim de reglare fata de modelele standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sticla e clipsata bine pe motoras?

posibil oglinda (tot ansamblul) sa fie schimbata cu una de Anglia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale corect.

Dupa studierea tuturor oglinzilor la masinile din parcare am dedus ca oglinda cu totul e de Anglia. Bratul oglinzii ofera acelasi unghi ca cea din stanga, in conditiile in care toate masinile studiate de mine au unghiul dintre geam si carcasa oglinzii din dreapta cu aprox. 10 grade mai mic. Masurat cu raportor digital. Am comandat deja alta.

Concluzie, oglinda pasager schimbata cu una de Anglia va pune probleme soferilor mai mici de inaltime. Eu am 175 cm, cu scaunul reglat in pozitia mea normala de condus, oglinda dreapta inclinata maxim catre interior si vad putin din spatele masinii, deci sunt la limita. Cei ce vor fi nevoiti sa dea scaunul mai in fata nu vor mai vedea coltul masinii in oglinda indiferent de reglaje, fiind nevoiti sa se incline ei spre dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar asta este. Am mai intalnit astfel de cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. 

Pentru inlocuirea completa a oglinzii de pe partea dreapta trebuie demontata fata de usa, sau care e procedura? 

 

Am cautat pe forum, pe YouTube si nu am gasit nimic. 

 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fata de usa jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!