Jump to content

Discounturi la cumparare


Toma Aurelian
 Share

Postare recomandată

Eu am primit astazi de la un dealer o lista cu masini de pe stoc penru gama vw cu niste % de-ti pica fata... eu m-am ales cu covorase si o sampanie :(

Criza asta cam scoate figurile din cap importatorului :D

@rifflections: i-a auzi ce spune domnu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    10

  • rifflections

    8

  • kadett

    7

  • Toma Aurelian

    7

Ma crezi sau nu, e treaba ta, nu am nimic de castigat daca ma crezi. Am aflat aceste detalii de la persoane care cunosc, nu cei care isi dau cu parerea, sau se lasa aburiti de dealeri. Niciodata, nici un dealer nu iti va spune ce castig, si mai precis ce adaos au masinile.

Iar ca ex. cand mi-am cumparat masina, dupa ce am configurat-o si am ajuns la pretul final, am intrebat totusi care ar fi pretul final. Raspunsul a fost ca un banc pt mine, si anume, cel mult un set de covorase cadou si un breloc pe care il primesti oricum :( Pai sa nu le dai in cap? Intr-un final, prin cunostinte am primit rabat de 12%, dar daca nu ai aceste asa zise "pile" isi bat joc de tine!!

Eu zic ca tot mai bine iesi in Germania, deoarece poti primi discounturi si mai mari de 15%, garantat. Cele mai mari discounturi primesti la ei la masinile luate din showroom, care sunt echipate cu aproape tot si desigur cu un pret mai piperat. Ei cat tin masina mai mult in showroom, cu atat mai mult pierd la ea. Astfel poti ajunge si la discount de 25% . Si credeti-ma ca nu vb baliverne, tocmai ce o cunostinta si-a luat masina de acolo.

In concluzie, pt mine lucrurile sunt mai mult decat clare, si anume fac drum in Germania, fara stres, fara batai de cap, esti tratat ca un domn, iar la final ambele parti sunt multumite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eee cand ti-ai cumparat ultima masina ? ai mai fost in ultima perioada in vreun showroom din reteaua VW ?

As putea sa-ti dau niste exemple concrete......dar iar imi iau warn si ban de la "moderatori"

Ultima masina noua cumparata o vezi in semnatura si e luata de 6 luni! Asa ca stiu ce vorbesc. Mie la o Octavia 2 de 21.000 mi-au dat un discount de 700 de euro un anumit dealer care nu e din reteaua Porsche Romania, iar dupa aceea mi-au reprosat ca aveau treaba in oras si ca data viitoare sa vin mai repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar, tu stii ce este cel mai bine pentru tine ! Iar cu discount-uri garantate -- nu pot sa cred ca poti tu sa garantezi ! Nu imi spune ca au in stoc orice configuratie ... poti obtine discount mai mare la o masina care e "nava" si sta de ceva timp in showroom pentru nu o cumpara nimeni .... dar pentru o comanda noua nu iti da nimeni mai nimik ..... asa ca daca vrei masina visurilor trebuie sa o comanzi. Daca te multumesti cu ceea ce iti arunca ei in fata, o masina deja produsa dar care are / nu are toate optionalele pe care le doresti asta e !

Cumparam masini din Germania doar pentru ca ne dau discount, chiar daca corespunde dorintelor noastre ! Dar e bine, macar am obtinut discount !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudu, lista aia primita de tine e cu masini de pe stoc, la care se face discount ca sa le vanda. Am fost azi la un dealer VW din Bucuresti, mi-au zis ca la un Golf 6 se pot obtine 5-6%. Probabil se poate si mai mult, insa e departe de cei 20% pe care ii poti obtine in Germania. Si sincer, la o masina de 20.000 euro, 15-20% inseamna 3000-4000 euro, bani pe care prefer sa-i cheltui in cateva zile in Germania, decat sa-i dau unui om de vanzari din Romania care dupa ce am semnat contractul si virat banii nu imi mai raspunde la telefon, cand il sun sa-l intreb daca stie ceva de masina mea.

Mai dureaza cateva zeci de ani pana se schimba ceva in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiN

imi poti spune ce dealer din Germania iti da 20% discount la o comanda noua ?

Modificat de kadett
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma intereseaza comanda noua, daca masina deja comandata de ei e 95% din ce imi doresc eu. Oricum, Golf 6 Highline e mai bine dotat in Germania decat ce se vinde in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa postezi oferta care ai primit-o din Germania pentru Golf 6 cu discount-ul pe care l-ai indicat ? Daca ai respecta regulamentul forumului ar fi trebuit sa faci dovada acestei afirmatii prin postarea ofertei / contractului . Sau doar povestim povesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai certati...

Eu pot sa va spun ca in februarie 2008, atunci cand am ales sa imi cumpar masinile (pentru ca au fost 3), am primit initial un discount de 5%, dupa care cu insistente si cu faptul ca am spus ca renunt la comanda, am primit 7% la fiecare masina, adica 1500e+1900e+2250e (Jetta+Passat+Tiguan). Nu vad de unde scoateti voi procentele acelea IMENSE si pe de alta parte, consider ca NU FACI O MARE AFACERE MERGAND SA ITI IEI MASINA DE AFARA! Asta e parerea mea, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca mai exista membrii care recunosc. Care sunt fair ! Ceilalti doar pentru a nu confirma spusele unora pur si simplu se contrazic ( nu pe fapte reale )!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

CristiN, am precizat ca sunt masini de pe stoc...

In perioada asta toata lumea incearca sa scape de stocuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata lumea incearca sa scape de stocuri

La Cardinal Motors Ploiesti, in perioada asta, sunt si discount-uri de 5000euro la masinile aflate pe stoc.

Dar asta la anumite modele fabricate in 2008, care sunt supuse la termene si conditii si la care, desi se anunta un discount substantial (16% conform exemplului dat), firma de leasing tot castiga din cursul euro.

Exemplu concret: Passat B6 2008 HL, 2.0 TDI, 140 CP, pret 31.000euro, scazand discount-ul de 5000euro ajunge la un pret final de 26.000euro.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o oferta primita acum 2 saptamani, pentru masina din showroom, in urma unei discutii de 5 minute. nu e vorba de o masina din gama VW, dar se incadreaza in clasa Passat-ului.

motor 2.2 diesel 175 cp, dotare superioara, pret de lista 24.975

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toyota Avensis (care deja e modelul vechi la noi) sau Ford Mondeo 2.2TDCI?

Oricum....eu am vrut o Octavia RS sau un Seat Leon FR TDI si erau ~27.500 pret de lista. Mi s-a oferit...5%. Dupa cautari pe internet am rezervat masina , si am si luat-o la 23.000 (Seat Leon FR TDI). Adica..~17%. Eu le urez succes dealerilor din Romania care imi ziceau ce mare favoare si reducere imi ofera.

P.S. costurile au fost suportate de dealer (numere + asigurari) si ne-a luat de la aeroport iar avionul a fost 2*150 + motorina pana in tara ~ 300E.Zicea cineva ca nu merita sa iei masina de afara? In tara dura 3 luni comanda...acolo am rezervat-o marti si vineri eram cu ea in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN, am precizat ca sunt masini de pe stoc...

In perioada asta toata lumea incearca sa scape de stocuri

Masinile care sunt pe stoc cat si cele care nu se mai fabrica au fost achizitionate inainte de criza economica la un curs euro de 3,5-3,6lei.Daca se face socoteala la o Octavia2 de pe stoc cu pret initial recomandat la cursul de atunci al euro si apoi cu pretul special recomandat(adica cel cu reducere) la cursul actual, valorile obtinute sunt cam aceleasi dar sa nu uitam ca atunci cand au inceput aceste promotii cursul euro era de aprox.4,3lei. In aceste conditii intreb si eu, unde este marea reducere ?

Dealerii si importatorul nu vor pierde nimic, ei vor scoate masina tot la pretul de achizitie.Daca ar fi sa fie corecti ar trebui sa dea reducere 20% LA PRETUL DE ACHIZITIE IN LEI. Deoarece cursul de schimb euro/leu a crescut semnificativ fata de momentul achizitiei, aceasta reducere NU ESTE UNA REALA. Numai cei care au venituri in euro se pot bucura REAL de aceasta reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...tot castiga din cursul euro.

Asta am spus si eu, dar nu am detaliat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Antoniadis,

nu este cazul in situatia enuntata strict de mine...

Intradevar, si teoretic si practic, reducerile vin din stocuri vechi, din curs euro dar si din lipsa cronica a vanzarilor

Sunt si masini/modele noi cu discounturi foarte bune (poate comandate si ramase stoc) asa ca...

LE: nu doresc sa fac publicitate nimanui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scarbit de politica de marketing din aceasta tara, prefer sa merg in Germania, unde in cazul achizitionarii unei masini din reprezentanta si cu banii jos, poti primi pana la 15% discount fara mare taraboi si tiganie ca si la noi, si esti tratat ca un domn, nu ca un vanzator de seminte, cum fac cei de la noi.

Celor de la reprezentanta li se rupe, scuzati expresia, daca dai banu cash sau faci credit, ei oricum isi primesc toata suma si tu ramai dator unei banci, firme de leasing etc... Deci nu cred ca-i sensibilizezi daca le zici ca le cumperi masina cu bani jos. Pe mult ii auzeam : " Si ce discount imi dati daca va cumpar masina asta cu bani jos" raspuns 0 ei oricum isi primesc bani.

Deci nu cred ca in Germania primesti discount daca cumperi cu banu jos si acolo daca faci credit reprezentanta ii primeste pe toti si tu ramai dator cum am mai spus asa ca faza asta I don't buy it.

Modificat de Fivetd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa le pese in doua cazuri: cand au rulaj foarte mare, si le trebuie banii cat mai repede, sau cand firma de leasing le apartine (cum e cazul la opel dibas de ex)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toyota Avensis (care deja e modelul vechi la noi) sau Ford Mondeo 2.2TDCI?

Ford Mondeo, dealer din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acord cu tema topicului, trebuie sa va spun ca am obtinut un discount de 9723euro la achizitionarea unui Touareg Mountain 2.5 TDI Tiptronic 6 (Bixenon adaptiv, Park pilot, scaune incalzite, privacy glass, Crom& bari plafon, vopsea metalizata) aflat in stocul Porsche Romania. Ca bonus am mai primit 1347euro taxa de poluare care a fost achitata de Porsche Romania la data de 12 decembrie. Obtinand in acest mod peste 11000euro discount, personal sunt multumit de afacere chiar daca masina a fost fabricata in 2008 (fapt inscris in CIV-ul vehicului dat de dealer). Taxa de inmatriculare semnata de premierul Boc ar fi fost 2700 euro daca as fi luat masina pe comanda si o plateam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna oferta facuta de PR.

Totusi mi se pare ca "prea au vrut sa scape de masina", oferind un asemenea discount.

Sper sa nu ai probleme cu ea si sa te bucuri de masina cat mai mult.

Si pretul final al masinii care a fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de urare.

Pretul normal al masinii (fara taxa de inmatriculare inclusa) ar fi fost 46.301 Euro (TVA inclus).

Pretul platit (TVA inclus si taxa de afumatoare inclusa) 36.578euro. (30.738euro fara TVA).

Masina avea 12km la ridicare iar acum la 700km rulati nu am observat nici o deficienta tehnica sau optica). Suntem multumiti!

Pana sa ne hotaram pe varianta asta, am primit alte variante mult mai putin convenabile (discount in jur de 7000euro la variante cu cutie manuala, Cod Adventure) insa le-am respins constant.

Am fost si la Audi sa ne uitam la variante Q5 insa pe stoc aveau doar variante f scumpe la minim 42-43000 euro CIP (2.0 TDI) si discountul nu depasea 5% (fiind model nou, ziceau ei). Atunci am mers pe varianta Touareg acesta fiind bine echipat (practic fara piele si navigatie-optionale pe care oricum nu le luam in calcul la nici o masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit aud si eu de un discount f bun si bine meritat. Felicitari, dar ma gandesc ca poate ai avut ceva cunostinte :P . Oricum, cine traieste cu senzatia ca un dealer castiga doar 7-8.000 de E la o masina, mai ales cum ar fi Touaregul, se insala amarnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...din pacate (sau din fericire) nu am avut cunostinte, pile sau relatii. Am cautat sa cumpar un SUV la un pret cat mai bun, cu un discount cat mai mare (in ton cu criza care in domeniul auto chiar exista).

Am primit mai multe oferte de Touareg cu cutie manuala, in configuratie Adventure pe care le-am respins pt ca aveau pretul mai mare decat 29999euro plus TVA cat era in toamna trecuta. Si ii intrebam, unde e de fapt reducerea (ei scriau Cod Adventure reducere 7500euro dar in fapt era o reducere constand in optionale de 3500euro). In final, dupa cateva zile, am primit oferta asta si am acceptat-o.

Dupa cum spuneam, am fost si la Audi dar acolo lucrurile mi s-au parut mai putin flexibile, fie ca abordare a vanzatorilor fie pt faptul ca Q5 2.0 TDI pe care il vedeam eu in acelasi buget (conform configuratorului, cu optionale minime) era un model nou. Si mi s-a spus ca pt modele noi, nu se prea dau discounturi cand se cumpara o singura masina (ori la ce preturi aveau Q5-urile de pe stoc nu aveam buget sa iau niciuna).

M-am mai uitat si la oferta Chrysler, unde la 35700euro se vindea un Grand Cherokee de 3.0 CRD cu piele si alte optionale (tot 10000euro discount) dar trebuia sa platesc taxa de inmatriculare care in varianta BOC e spicy rau... Apoi mi-a spus mecanicul ca daca imi iau Cherokee sa nu-l mai caut dupa garantie ca nu i se potrivesc sculele lui pe o masina americana si ca o sa fiu dependent de service-ul Mercedes...si uite asa am ajuns iar la Touareg.

Din hartiile ce mi s-au inmanat la predarea masinii, am dedus ca marja de castig a importatorului (si a dealerului) a fost de circa 4000euro (in urma aplicarii discountului) plus evident, diferenta de curs valutar fata de anul de import a masinii (august 2008). Deci asa cum se spunea, importatorul (si dealerul) nu pierde niciunul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!