Jump to content

Discounturi la cumparare


Toma Aurelian
 Share

Postare recomandată

Sal all... acum sunt in tratative cu niste dealeri pt cumpararea unui seat ibiza cu banii jos ... le-am cerut sa-mi spuna oferta lor finala... ce parere aveti de treaba asta??.. gresesc cu ceva?

sunt nemultumit pt ca primesc tot felul de raspunsuri de parca as fi obligat sa ma duc la ei si sunt foarte ofensati ca intreb pe la alte porti ...

exemplu: am trimis mail la mai multi dealeri... o oferta clara am:DDP 11.150E(atat a scris in e-mail)

am mai trimis si la alti dealeri am primit niste oferte(restul deocamdata nu conteaza dar sunt dispusi in a negocia). Eu sunt din Constanta. Local exista numai un dealer DONA care clar nu este obisnuit cu discounturi pt ca nu au concurenta. Le-am trimis 2 e-mail-uri in care le-am cerut o oferta si eventual un discount...nu am primit nici un raspuns. In al 3-lea le-am atasat oferta 11150 (pt a demonstrez ca am si alte oferte... alte posibilitati):

atasez e-mai-ul trimis si raspunsul

Am auzit la radio o reclama in care se ofera niste discounturi la cumpararea unui seat in aceasta perioada. Puteti sa-mi detaliati… va rog.

Am ajuns pe la dumneavoastra acum vreo 2 saptamani. Ma intereseaza o ibiza argintie(noua ibiza) pe care vreau sa o cumpar cu banii cash..

Motor 1,2 all inclusive… culoare argintie fara nici o alta optiune.

Aveti ceva pe stoc la ora actuala? La ce pret? Imi puteti face oferta dumneavoastra finala va rog…

Am mai cerut oferte de ibiza si la alti dealeri cea mai buna o am de la dealerul(xxx) 11150 euro…

....mai jos am pus numele persoanei care mi-a dat oferta nu cred ca este cazul sa o facem publica.

raspuns DONA: Stimate domnule Toma Aurelian,

Va anuntam ca maine va sosi pe stoc la Constanta un Seat Ibiza 1,2 argintie.

Pretul final este cel din oferta anexata 11.383 EURO.

Suntem in imposibilitatea de a va acorda un discount suplimentar datorita faptului ca exista deja promotie de pret pentru acest model.

Clientii care migreaza de la un dealer la altul in speranta obtinerii unui discount suplimentar nu ne intereseaza si nici cred pe patronul de la... (dealer-ul care-mi facuse deja o oferta buna).

In speranta ca o sa puneti in avantaj serviciile de vanzare si post-vanzare oferite de Dona Constanta, asteptam raspunsul dumneavoastra.

oferta de care tocmai a precizat directorul de vanzari DONA este ibiza all inclusive... bun... acum cine greseste la faza asta... eu pt ca cer prea mult...sau sunt ei niste aroganti si fiind singuri in aceasta zona isi permit sa faca ce vor ei.

Va multumesc...si astept raspuns vostru... ma puteti critica(sper sa o faca posesorii de ibiza nu de reprezentante :) )

bineinteles ca le-am oferit si un raspuns ..dar vi-l postez mai incolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    10

  • rifflections

    8

  • kadett

    7

  • Toma Aurelian

    7

pentru dealer nu e nici o diferenta intre a lua masina cash sau in rate/leasing, ei vor incasa banii oricum, fie de la tine, fie de la societatea de leasing.

nu e nici o rusine ca vrei sa obtii discount, de multe ori merita sa incerci.

in schimb nu cred ca tine sa le arati oferte alternative de la alti dealeri, nu prea se bat intre ei in preturi, nu vor sa strice piata

in locul tau le-as spune ca oscilez intre Ibiza si Ford Fiesta, de exemplu, in orice caz un alt producator decat VW.

PS: la achizitie am primit presuri si alarma, dar am ramas cu senzatia ca mai era loc si de altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la CTA s-ar putea sa fie o mica problema in a "indulci" oferta dealerilor de SEAT, tocmai ptr ca este unul singur .. dar tu ai putea incerca si la alte reprezentante, gen - iei lista de pe PORO cu dealeri seat din tara si incepi sa suni, unul sigur te va vrea client mai mult decat restul

eu sunt oarecum implicat alaturi de cineva sa cumpar o Fabia RS si o fabia Elite 1.4 TDI 80 CP, asadar deloc neglijabila achizitia, si un dealer din BUC .. nu precizez care, m-a tratat cu un dispret total cand am adus in discutie posibilitatea oferirii unui discount, cum spuneai si tu .. mai ca imi inchidea tel. in nas si ma trimitea la concurenta .. asta sunt metode de vanzare :), si nu trebuie tratate cu maxima seriozitate .. nu sunt multi bani 11.150 E ptr fluxul de vanzari ai unui dealer, dar la sf. de luna .. poate insemna incadrarea in target sau nu .. eu unul zic sa mai cauti, sa mai incerci .. si nu te lasa "dus" de vorba - suntem singuri pe piata si iei de la noi sau nu, oricum nu ne pasa !

astept detalii :lol: !

PS - Cand auzi "nu se poate oferi discount ptr ca masina are deja unul" fugi cat vezi cu ochii .. oamenii au "training" in a refuza astfel de lucruri, am mai auzit de nenumarate ori chesti asta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sa sti ca eu lucrez in bransa sunt agent de vanzari la Fiat

intr-adevar cei de la porshe implicit Seat sunt mai aroganti isi permit dat fiind faptul ca au multi clienti

insa pe de alta parte au si ei dreptate sunt multi clienti ca tine care seplimba de la un dealer la altul pentru a mai scoate un discount amarat de 100 euro

ei nu te-au mintit cand ti-au spus ca nu mai pot face discount de obicei asa se lucreaza nu prea poti sa dai discount la discount

normal tu incerci dar ar fi fost mai bine sa nu le spui ca ai mai discutat si cu alti dealeri pt ca din start ei te-au privit ca pe un client plimbaret care poate nici nu are de gand sa isi ia masina, vrea si el sa se joace de-a negocierea.

ce te sfatuiesc eu tinand cont ca tu esti din constanta, daca dealerul de acolo iti poate oferi masina pe care tu ti-o doresti eu zic sa inchei cu ei precontractul si sa o iei de acolo

tu pana la urma vrei sa iti iei un SEAT IBIZA sau sa castigi 100 euro

sa zicem ca iei din bucuresti cu un discount ceva mai mare dar ai pus in calcul banii cheltuiti pe drum pana in bucuresti si cat mai cheltui pe aici cred ca pana la urma ajungi sa depasesti dicountul ala amarat asa ca unde ajungi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut anul trecut un caz concret in care am obtinut o oferta mai avantajoasa pentru un Leon la dealerul din orasul meu, ca si contraoferta la cea a dealerului dintr-un alt oras pentru un prieten de acolo.

Prietenul a cerut oferta de la Iasi prin fax si s-a dus cu ea la dealerul din orasul lui.

A rezultat o mica disputa cu dealerul local, urmata de o discutie a acestuia din urma cu dealerul din Iasi, urmata la randul ei de ... o reducere a pretului la dealerul din orasul prietenului cu peste 600EUR.

Deci am vazut si o concurenta directa intre dealerii aceleiasi marci, finalizata pozitiv pentru client.

Si eu as sugera deci sa insisti pentru ca discount se poate acorda ...

Si, vazand ceva scris chiar mai inainte ... pot sa spun ca nu e vorba doar de "un discount amarat de 100 euro" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau clar ibiza... nu sunt o persoana care se plimba aiurea... asta este o problema cu care m-am intalnit anul trecut cand mi-am luat meganul... dealerul de la skoda nu a crezut ca vreau sa-mi iau masina... am avut de ales intre megan 2 si octavia 2... m-am dus la dealer-ul skoda si i-am spus sa-mi dea discount si iau masina de la el(octavia fiind mai scumpa trebuia sa ma incadrez intr-o anumita suma)..nu a crezut... in 2 saptamani m-am intalnit cu baiatul de la reprezentanta ... eu eram cu meganu... sa uitat ciudat..si ia parut rau ca nu am luat de la el.. mie personal mi se pare ciudat lucrul asta pt ca orice om este un potential client si trebuie tratat ca atare... acum trebuie sa ma incadrez in 11000 euro :P(+ 200)

aici cred ca este vorba numai de bunul simt al patronului pe care nu-l intereseaza decat sa se imbogateasca el...clientul tot timpul este sclavul la noi in tara... service-ul se plateste la nivel vest european masinile au aceleasi preturi... si salariatii reprezentantei sunt platiti prost(dar se scot din spaga nu-i problema...adica tot de pe urma clientului) ... da asta este vrem masini... :lol:

acum nu refuz nici o oferta la grande punto... :P dar... pt o masina lansata in europa de ceva vreme... si in romania adusa doar ca piesa de muzeu(la siab)... fiat romania se misca destul de greu... si nu acorda nici discounturi :)

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun cateva cuvinte din ce a zis directorul de la o firma bucuresteana care vinde renault. A fost o promotie la laguna, prin 2004, si un prieten de-al meu si de-al lui a cumparat o astfel de masina. Normal ca prietenul meu a intrebat de discount. Promotia presupunea deja peste 1000E reducere, plus garantie exstinsa. Directorul a zis asa: "nu pot sa iti ofer nimic ptr. ca deja eu nu castig nimic la masina, absolut nimic. Tot ce castig de pe urma ei sunt venirile in service, deci la piese, manopere..etc"

Acum daca Ibiza este la o astfel de oferta, normal ca ei nu iti pot oferi nici un discount. Daca in schimb ai oferte mai bune din alta parte, cantareste-le bine, sa vezi daca merita sa faci drumul pana in alt oras...

Parerea mea, poate ca n-ar trebui sa ceri discounturi in bani, ci sa ceri, cum s-a scris mai sus, un pres, o alarma, o vopsea metalizata (daca n-are) sau vreun cd player.

Bafta in alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: vopseaua metalizata la ibiza este 400 euro ... si tot bani inseamna. :) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine le ceri optionale decat reducere in bani. Si trebuie sa ai grija cum sa-i iei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am obtinut din start alarma pentru ibiza, de la metrotehnica. probabil ca voi cere si niste covorase, cand ma duc sa-mi ridic masina. mie mi se pare ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian ... tu cum ai cumparat masina? cu banii jos sau in rate? Alarma oferita de ei este una buna, de calitate...valoarea ei depaseste 100 euro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu-ti pot spune inca cum e masina, mai am de asteptat inca 2 saptamani. masina am luat-o in leasing, abia acum achit avansul. din cate am inteles e ok, are si modul de ridicat geamurile.

dar as vrea sa le cer totusi si niste covorase din alea originale, ca am inteles ca masina vine cu suporturi pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai...asta zic si eu oferta tu o iei in leasing iar eu ma duc o achit cu banii jos si nu-mi dau nici praful de pe toba ...cred ca dealerul DONA din Constanta este nesimtit... am apelat si la metrotehnica...ei au avut un alt stil de a ma aborda...mi-au cerut numarul de tel sa discutam despre masina si oferta.....discutiile o sa le am de saptamana viitoare cu mai multi dealeri..dar cu cei de la DONA afacerea este incheiata...mi-au dat un sut in dos clar ...nu au stil... da nu-i nimic eu ibiza tot imi iau(este o masina, mai ieftina cu fiabilitate foarte buna, care-mi place(ibiza V2 - banuiesc ca micile probleme ale tineretii pe care le are orice masina au fost rezolvate).

O sa le trimit poze pe mail(cu numarul provizoriu si masina) ... ..astia chiar nu au auzit de toma necredinciosu' pana acum?? :evil:

va pup :wub:

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tot mai bine tinea faza cu Seat si Ford.. un prieten care vroia sa-si ia masina nu stia intre ce sa aleaga..Seat sau Ford..s-a interesat si colo si colo..le-a zis ca nu e hotarat la ce marca sa aleaga..a fost si la VW.

Dupa ce si-a luat G5 de la PBN..au inceput sa curga ofertele ..si de la Ford si de la Seat inclusiv si de la VW Buzau.

Asta e ...a luat de la PBN fara nici un discount ptr. ca ofertele au inceput sa curga prea tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca eu o iau in leasing chiar nu conteaza pentru dealer, pentru ca el oricum isi primeste banii integral de la porsche leasing, deci si comisionul integral.

eu zic sa vorbesti cu cei de la metrotehnica, o sa ai o surpriza placuta in modul cum se vor purta cu tine. sunt cred eu altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si la Top-car Seat , Cluj. Mai au pana in 30 aprilie oferta si discounturi bune (aniverseaza 5 ani de existenta si ofera printre altele 55% discount service, 5 ani garantie...etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k..multumesc... :rolleyes: ....(tocmai le-am trimis e-mail)

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum v-au dat voua alarmele bonus cand ati semnat v-au oferit si alarma sau cand ati ridicat masina au zis: "Aveti bonus si alarma?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SORAN.

Chiar, cand ti-au oferit bonusul? La prezentarea masinii? La semnarea contractului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mie momentan nu mi-au dat nici un bonus...au zis ceva de niste covorase ca o sa fie dar sa vedem....masina ar trebui sa vina saptamana asta ...se tot prelungeste termenul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze...

Dar oricum, vad ca si tie ti-au promis ceva bonus.

S-au oferit ei?

Ca mie mi-e un pic jena sa le zic "Da` nu imi mai dati ceva ca bonus?"

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa-ti fie jena. E vorba de banii tai. Si nu sunt putini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D jena? hmmm. Daca astepti sa se ofere ei ajungi la pensie. Cere ce vrei tu, in limita bunului simt bineinteles, si cu un pic de tupeu, in sensul bun al cuvantului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu mi-a zis si mie nimeni cand a primit "bonusurile" ....asa e usor de zis da acolo tre sa il iei pe ocolite sa ii faci sa creada ca esti nehotarat sa te atraga. Daca ai semnat nu-i mai intereseaza, iar daca e sa fie regula sa de da la toata lumea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au dat bonus alarma si covorasele de cauciuc originale SEAT!

Stiam inainte sa vina masina de aceste lucruri...si au fost un pic cerute de la "obraz"! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!