Jump to content

Probleme geamuri electrice Golf VII


beowulf100
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva cum se schimba blocul de butoane de comanda pentru geamuri, de pe usa soferului? Eventual o schema explodata.

Mi s-a stricat butonul de la geamul soferului, am cumparat tot blocul, dar inainte de mijlocul saptamanii viitoare nu am gasit liber pe nicaieri sa mi le schimb. Daca nu este foarte complicat, m-as baga sa mi le rezolv eu, ca e teribil de incomod sa nu pot folosi geamul ala.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Vezi ca este link la manuale de reparatie pe forum.

Poate gasesti informatii acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, domnilor!

Am o problemă cu genurile electrice față pe un Golf 7 GTI: uneori funcția automată (a doua treaptă a butoanelor) a acestora nu funcționează. Trebuie să țin de buton până ridic geamul (sau geamurile), mai trag de două-trei ori și-și revin apoi. Practic, își pierd memoria. Uneori se întâmplă des, alteori nu întâmpin problema asta două săptămâni... 

Enervant este că, arunci când se întâmplă asta, nu pot lăsa nici toate geamurile jos din telecomandă. 

Am fost la 2 serviceuri și o reprezentanță Vw (Darius Motors Ploiești) și nu i-au dat de cap. Nu există nicio eroare, totul pare să fie ok (dpdv tehnic). Cei de la Darius Motors au spus că nu au mai auzit de problema asta, că-s primul care vin la ei în service cu așa ceva. Mai mult, au mai căutat și-n rețeaua de serviceuri din toată țara și nu au găsit nimic. Așa au spus. :)

O soluție ar fi să mă apuc să schimb anumite piese. Dar, făcând-o pe bâjbâite, posibil să dau bani pe acestea degeaba. 

A mai întâlnit cineva problema asta, are habar de ce se intamplă asta? 

Mulțumiri anticipate! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai se verifica functionalitatea butoanelor, in blocurile de masura precum si comanda executata de calculator usa. Se poate face o resetare si setare de baza, sa vedem daca isi revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RECN Este problema comuna, schimbi calculatorul de usa si copiezi long coding de pe cel vechi pe cel nou. Poti merge pe unul SH (ebay germania) in speranta ca nu are aceeasi buba cu al tau. Pretul e chiar decent.

Am intalnit problema la cel putin 7 masini pana acum si doar asa s-a rezolvat definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema. Vazusem ca o poti elimina daca tii selectorul oglinzilor pe 0 si nu pe R. Dezavantajul este ca pierzi coborarea oglinzii drepte in marsarier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și, în afară de faza cu selectorul oglinzii, ai rezolvat-o în vreun fel? Adică, eu vreau să rezolv problema, nu să apelez la soluții de compromis. Mersi pentru răspuns. 

Baftă! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rezolvat. Mai auzisem de o varianta cu update de firmware, insa exista riscul sa nu iasa si sa moara de tot controlerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza este că selectorul oglinzilor mele stă pe 0 mai tot timpul. Degeaba. Chiar și așa de s-ar rezolva problema, tot ar fi aiurea... 

O să încerc variantele domnilor de mai sus. Trebuie să fie o rezolvare. 

Baftă! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, RECN said:

Și, în afară de faza cu selectorul oglinzii, ai rezolvat-o în vreun fel? Adică, eu vreau să rezolv problema, nu să apelez la soluții de compromis. Mersi pentru răspuns. 

Baftă! 

Ti-am scris mai sus singura rezolvare corecta. E alegerea ta daca alegi sa-ti pierzi timpul incercand orice altceva. Modulul e 50-60e pe eBay si am rezolvat deja la 3 masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate incerca o reparametrizare a modulului, nu am încercat, in sensul remedierii acestei probleme....am reparametrizat pt alte probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, C Z R a scris:

Ti-am scris mai sus singura rezolvare corecta. E alegerea ta daca alegi sa-ti pierzi timpul incercand orice altceva. Modulul e 50-60e pe eBay si am rezolvat deja la 3 masini.

Am înțeles, mai mult ca sigur așa o să fac. 

Îi spuneam lui catalinmiti ca nu vreau soluții de compromis gen ținutul selectorului oglinzilor pe poziția 0.

O să iau modulul nou și scap de grijă.

Mersi încă o dată! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 6/29/2020 at 12:05 PM, RECN said:

Salutare, domnilor!

Am o problemă cu genurile electrice față pe un Golf 7 GTI: uneori funcția automată (a doua treaptă a butoanelor) a acestora nu funcționează. Trebuie să țin de buton până ridic geamul (sau geamurile), mai trag de două-trei ori și-și revin apoi. Practic, își pierd memoria. Uneori se întâmplă des, alteori nu întâmpin problema asta două săptămâni... 

Enervant este că, arunci când se întâmplă asta, nu pot lăsa nici toate geamurile jos din telecomandă. 

Am fost la 2 serviceuri și o reprezentanță Vw (Darius Motors Ploiești) și nu i-au dat de cap. Nu există nicio eroare, totul pare să fie ok (dpdv tehnic). Cei de la Darius Motors au spus că nu au mai auzit de problema asta, că-s primul care vin la ei în service cu așa ceva. Mai mult, au mai căutat și-n rețeaua de serviceuri din toată țara și nu au găsit nimic. Așa au spus. :)

O soluție ar fi să mă apuc să schimb anumite piese. Dar, făcând-o pe bâjbâite, posibil să dau bani pe acestea degeaba. 

A mai întâlnit cineva problema asta, are habar de ce se intamplă asta? 

Mulțumiri anticipate! 

 Am aceasta problema la geamuri inca din primul an cred, de cand am cumparat masina de noua. Un prieten mai priceput la masina mi a spus ca a intampinat problema si la alte marci iar simpla rezolvare este sa tii apasat de ambele butoane ale geamurilor fata cateva secunde dupa ce s au ridicat complet. La mine se aude si un zgomot ciudat ca si cand s a asezat geamul mai bine pe pozitie si funtioneaza dupa aceea fara probleme doar ca o data la cateva saptamani trebuie sa repet. Am crezut initial ca este de la murdarie intrata pe la rame si m a deranjat foarte tare cand mi am  gasit masina  a2a zi cu balta in ea si toate geamurile deschise in mijlocul parcarii deoarece nici inchiderea geamurilor din cheie nu merge cand functia de inchidere automata a gemurilor nu merge. Dar de atunci sunt atent si din instinct deja la 2-3 saptamani tin apasat mai mult de butoane cand plec  ca sa fiu sigur ca nu mai face figuri.  ( off topic : Despre cei de la Darius eu am o parere destul proasta dupa ce mi au cerut excesiv de multi bani pentru o lucrare de 20 de minute facturata ca 2 ore dar fugi  de  pex, sunt niste tepari ordinari  ce mi au lipit in urma unui accident vechii senzori de parcare rupti cu banda izoliera pe interior in timp ce au incasat pe casco banii pentru piesa noua si cine stie ce mizerii au mai facut de care nu am aflat. Abia la mult timp dupa ce am dat bara jos sa schimb un far am inteles de ce la fiecare spalat de masina mie imi mai pica cate un senzor "nou nout" in bara pentru ca in loc de cleme de prindere ele se tineau intr un X facut din banda izoliera.  Scarbit in timp de reprezentantele minunatului nostru oras am preferat sa imi fac reviziile si tot ce a mai fost nevoie la alte service uri precum toyota sau  oriunde ii stii pe oameni ca sunt de incredere decat la dubioasele noastre reprezentante. )

Modificat de meduza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!