Jump to content

Eibach Pro-kit vs. Sportline


flaviusmaff
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am deschis acest topic in speranta de a ma hotari in privinta arcurile pentru Seat Leon 1P1 Facelift. Din parerile catorva prieteni si a altor vanzatori cum  ca Pro-kit nu ar cobora vizibil si toti recomanda Sportline cu 45/30mm. Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Pro-kit pe Ibiza si am fost foarte nemultumit. Pe langa ca pe fata nu s-au lasat cat spuneau, arcurile spate s-au inmuiat asa de mult dupa un an, incat cu 4 persoane in masina, imi frecau rotile pe spate. 

Am pus vechile arcuri H&R care au un drop mai mare (-25 cu -40) si nu atinge nimic pe spate iar confortul este acelasi. Totusi masina sta muuult mai bine pe drum/curbe.

A fost prima data, dar si ultima, cand am cumparat arcuri de la Eibach. Posibil sa fi fost ghinionist, dar nu m-au incantat de la inceput. 

Consider H&R peste cei de la Eibach

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai multe persoane spun ca Prokit nu coboara destul de mult, desi a mea e tractor la propriu, desi e FR. Pe spate intre roata si aripa sunt 7-8 cm. Or fi inceput chinezii sa fac arcuri contrafacute. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe un SEAT EXEO arcuri Eibach Prokit si din punctul meu de vedere au coborat masina suficient(apx. 3cm), dar trebuie avut in vedere ca masina NU avea suspensie sport de fabrica .Pe masina mea au fost montate odata cu amortizoare noi KYB si masina a devenit destul de rigida, deci ai in vedere si acest aspect pentru ca e foarte posibil sa pierzi destul de mult si la confort. Din punctul meu de vedere daca ai o alternativa  de arcuri OEM care sa iti coboare masina mai mult decat e acum alege-o in detrimentul oricaror arcuri AM.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat toate Leonurile FR facelift sunt la fel de inalte, suspect de inalte si alta varianta de arcuri OE nu cred ca e. Am zis sa cer pareri despre Eibach pt ca sunt cel mai des folosite. Culmea e ca am cumparat tot amortizoare Kyb pe care astept sa le montez, desi masina e foarte rigida si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut arcuri Eibach Pro-kit si mi-au coborat masina uniform fata/spate (am mai auzit de problema cu coborat inegal) cu aprox 2.5-3 cm de la suspensie stock (sau poti calcula 1-1.5 de la sportline-GTI). In timp, s-au mai lasat un pic, dar nu semnificativ. Gasesti poze si ceva impresii incepand cu pagina 3 a topicului din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, flaviusmaff said:

Cele mai multe persoane spun ca Prokit nu coboara destul de mult, desi a mea e tractor la propriu, desi e FR. Pe spate intre roata si aripa sunt 7-8 cm. Or fi inceput chinezii sa fac arcuri contrafacute. :))

+1 ; am avut pe ibiza pro kit, a coborat ~ 2.4 fata si 1.9-2.0 spatele ; masina arata ok cu ele, inainte era tractor ; nu iti recomand sportline pe amortizoare stock, plus ca o lasa prea mult si poate fi inutila in alte conditii ; cu pro kit va deveni mai rigida decat cum e acum, asta e logic, dar nu foarte tare ; leonurile oricum sunt destul de rigide si stock, chiar si cu 205/55/16, deci, cam asta e masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata in momentul de fata cu arcurile stock si 2 cm mi se par cam putini pe spate, avand in vedere cat estede inalta.

20180628_192942.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare perfect -2cm f+s ; doar nu vreai sa stea roata sub aripa sau sa razi cauciucuri pe viraj+groapa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe suspensia mea, Pro-kit a coborat cu 10mm fata si 15mm spate, alta masina, alta platforma. Dar ca sa-ti faci o idee... eu zic ca a coborat exact cat au promis, avand in vedere ca masina arcurile OE erau deja mai scurte, avand suspensie sport.

Cu rotile OE ai nevoie si de distantiere. Chiar daca ai pui cu burta pe asfalt tot o sa arate urat din cauza ca rotile sunt indesate in portbagaj, in loc sa fie in linie cu caroseria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, bgd_b92 a scris:

Mie mi se pare perfect -2cm f+s ; doar nu vreai sa stea roata sub aripa sau sa razi cauciucuri pe viraj+groapa :)

De ce nu 3 cm :))

Toni, la mine ar trebui sa coboare 3 cm, ca oricum nu e diferenta intre a mea si un leon normal, am masurat. Cred ca diferenta e de duritate a arcurilor. Am pus deja distantiere de 15 mm pe spate si 5 mm pe fata. Am gadit la cineva niste prokit uri, dar sunt comandate pe sasiu de Golf 6, dar din ce stiu suspensia este aceeasi din punct de vedere constructiv.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Peste vreo 2 saptamani o sa montez si si eu pe un seat exeo  niste arcuri eibach pro-kit; sper si eu la un drop de - 2.5 , 3mm acum vedem. 

Dupa montaj o sa revin cu niste poze before and after si un feedback.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany@TuningCars

pentru leon 1p fr nu se gasesc decat sportline...care in mod normal coboara 2-3cm...

 

cei care au avut neplaceri cu eibach uitati-va cand le comparati sa luati fix pentru motorizarea voastra si nu de alte masini/motoare...eu sincer de ani de zile nu am probleme cu eibach, nu omoara amortizorul stock, nu se lasa mai mult decat zic ei in specificatii iar calitate/pret mi se pare ca deja sunt aproape cat une stock aftermarket...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, dany@TuningCars a scris:

pentru leon 1p fr nu se gasesc decat sportline...care in mod normal coboara 2-3cm...

 

Am apucat sa cumpar un set de Pro kit comandate pe srie de sasiu de Golf 6.  Daca nu o sa fiu multumit, o sa mi iau Sportline, dar am vazut ca, coboara destul de mult pe luntea fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce apucasem sa cumpar Pro kit urile, le am masurat lungimea si a rezultat ca erau cam la fel. Si cum ma batea un prieten cu Leon pre facelift i le am dat lui in ideea ca nu coborau destul pe a mea, iar rezultatul este acesta; a coborat foarte ok, mult mai mult decat ma asteptam si acum sunt in dubiu daca sa mi dau din nou comanda de Pro kit sau Sportline. Daca astea au coborat atat, Sportlime o lasa maxim jos.

20180712_141858.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!