Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

Am avut si ocazia sa testez anvelopele Cooper pe zapada , in ultima luna de zile am prins o ninsoare de seara de care eram destul de temator ....la inceput.  Odata ce am vazut cum se comporta anvelopele Cooper pe zapada la franare si in curbe .....teama a disparut si a inceput increderea in ele......verau sa spun ca se comporta foarte bine ! diferenta intre ele si anvelopele Bridgestone nu este asa de mare cand era vorba doar de zapada.....la gheata sunt sigur ca nu asta era cazul .  Asa ca nu am fost luat prin surprindere prin montarea lor timpurie. 

423716697_page4(1).thumb.jpg.b99bd7f5a3b031bfb334e4fd0ed4e722.jpg

 

Intre timp , Exploratorul a mai adunat ceva kilometrii cu o deplasare la Constanta , un drum facut la inceput de Martie absolut pustiu dus/intors .....exact ce trebuie pentru un drive cu masina favorita.

1060593040_page4(2).thumb.jpg.a87ca33a163d26e97a1f0689e0ea21eb.jpg

 

Incet incet vremea a inceput sa se incalzeasca astfel incat sa pot face o curatare de trapa , sau mai bine sa zic o "retusare" pentru ca era deja curata , chiar daca ultima curatare fusese in urma cu 4 luni de zile , a vazut o iarna destul de uscata .  Ma asteptam totusi la mai mult ...... Urmeaza la vara curatarea totala :cool:

 

pt1.thumb.jpg.321e6717f5f8e2fdc3de38428ffa02b0.jpg

 

pt2.thumb.jpg.2ed669cf70446b808151bb224e374b27.jpg

 

In continuare vremea a fost de partea mea si mi-a permis sa fac macar partial operatia de "Spring Clean" .  

 

In ultimile doua luni am strans provizii pentru aceasta operatie ..... in speranta ca la final rezultatul este satisfacator piticilor mei .....

 

DSC_0096.thumb.JPG.e30e80df68e8116ce327384d3cdd69d8.JPG

 

Am zis sa fac retus cu Teroson pe la contra-aripi  , sa bag ceara in cavitati , sa retusez scutul pentru ca deja are semne multe de razboi  , sa gresez culisele de la etrieri .......si mai presus , curatat pamantul si tot ce se mai aduna pe acolo. .... 

 

Din pacate in aceasta prima etapa de curatare nu am reusit sa bifez tot .....am fost gonit de ploaie dupa aproape 7 ore de munca.......macar am reusit sa bifez cateva din ele : 

 

Inca un soc pentru mine a fost ca nu am gasit multa mizerie  .......dupa mine (zic eu)   am gasit ceva minimal , care nu prea se putea considera "nasol"  , dar tot a meritat curatarea pentru ca am inceput anul "fresh" .

page2.thumb.jpg.b183015e7bde1d11aaff503bff07bb3a.jpg

 

 

Vremea a tinut cu mine , nu pot sa spun asta si de noroc  .....iar am ramas fara stergatorul spate ....banuiesc  ca a fost praduit in zona Kaufland Pallady .....pentru ca am vazut retroactiv pe camera de supraveghere a parcarii ca in ziua respectiva am plecat cu el montat si am venit fara...... 

Stergator ca stergator......dar zgomotul care l-a facut stergatorul cand am dat pe luneta nestiind ca nu mai e nimic la capatul bratului......:banghead:   m-a durut inima ....  

 

:ROflag:

 

 

Link către comentariu

Salut,

Urmaresc si eu subiectul antifonare cu teroson in zona rotilor. Se simte cumva o ameliorare a zgomotului produs de roti in mers? 

Ori beneficiul cel mai important este cel contra ruginii? 

 

Multumesc.

Link către comentariu

@smecs Nu se simte diferenta la zgomot , cel putin nu imi dau eu seama . Dupa mine beneficiul cel mai important este cel contra ruginii. 

Link către comentariu

@Doomy nasol cu cetățenii care nu-și permit să dea 30 de lei pe un ștergător. Mai nasol ar fi să meargă la colivie pentru un rahat de ștergator...

 

@smecse diferența prea mică la doar 1mm de substanța adăugata. Și eu când l-am folosit, așa cum spune și @Doomy, m-am gândit mai mult la rugină.

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Sper ca am terminat anul asta cu Constanta 😆  ......ultimile 7 zile fiind petrecute pe acolo  , mi-am adus aminte de ce nu imi place orasul ......plin de praf , constructii neterminate , drumuri in permanenta renovare.....prea ca acasa 🤣

 

Page1.thumb.jpg.ee59511dcaa08dc4e941105ea6e0022d.jpg

 

M-am bucurat de pustietatea oferita de litoral , am prins cateva zile care au fost fix ce trebuie in materie de temperatura si vant , sa nu zic de aglomeratie .....fix ce imi place mie , pustietate.... :king:

page4.thumb.jpg.088c0152948db91ecb699255ae8edf14.jpg

 

page2.thumb.jpg.34b61280588915d7e547efae45548b67.jpg

 

Exploratorul se comporta exceptional in continuare , aduna km cuminte si fara evenimente. 

 

Let the good times roll !!

SunsetFHD.thumb.gif.f27d20dbf0bc7882c42a911770c8c399.gif

 

 

Link către comentariu

Te-ai integrat rapid în peisaj. De aceea au constănțenii SUV-uri... ca sa sară șanțurile și sa treaca șantierele (cândva tot trebuiau făcute lucrarile astea)... bine, unii mai ies cu ele pe plaja și ii vedem la TV.

Dacă ziceai ca esti in zona, iti dădeam o trapă sa o aranjezi, ca să te simți cu adevărat ca acasă. :)

Link către comentariu

@Doomy nu uita de nelipsitul gainat de pescarus. E aproape imposibil sa tii masina curata mai mult de cateva ore in Constanta.

Link către comentariu

Daaaaaaaa , mare adevar !

Zici ca e ciment odata ce atinge masina ! mananca pescarusii bine la CT....

Link către comentariu

Ca tot lipseau din peisaj , am montat  leduri in lampile de marsarier . 

page1.thumb.jpg.61754ecea17f2ec224b65eef9a7bccc6.jpg

 

Am subestimat lucrarea crezand ca imi va lua 30-45 minute pentru ambele parti , care in realitate s-au transformat in 2 ore pentru ca inginerii vw au gandit prea bine accesul la suruburile acestor lampi...... 

page3.thumb.jpg.c27c968391f0211ed88962a52dd43401.jpg

 

Sunt multumit de rezultat , le-am testat si pe noapte si sunt foarte OK, vizibilitea s-a imbunatatit considerabil. 

page2.thumb.jpg.9bc7aa95735f154dec1f1419c73bc753.jpg

Link către comentariu

Frumos!

De vreo 2 luni tot caut curajul pentru aceasta operatiune. Am becurile dar fix din pricina asta tot aman.

 

Thanks VW Engineers....de genul, "Am fost la service sa inlocuiesc un bec!" 

 

Link către comentariu

Nu vă mai alintați atât :)).  Eu când spuneam că din când în când îmi trebuiau degete mai subțiri și mai lungi cu 10cm și a treia mâna râdeați! 

@Doomy Sigur o sa fii mulțumit de lumină. Față de halogen nici nu se compara. Într-adevăr lucrarea e mult mai de amploare decât pare, v-am mai spus și eu: cred că proiectanții vw îi urăsc pe mecanicii vw! :biggrin:

 

Link către comentariu
23 minute în urmă, grp a scris:

îmi trebuiau degete mai subțiri și mai lungi cu 10cm

wink-james-franco.gif.f1db4bbd22fe8d4d0a23249afb3ab3f5.gif

Link către comentariu

Am bifat si curatarea tapiteriei de piele pentru primavara asta . 

Am comandat un lot nou de la Chemical Guys de Leather Cleaner  si Leather Serum  . 

page1.thumb.jpg.ef673eecb4d88aac5bf00a473d32141c.jpg

 

Cam 2,5 ore de munca si a iesit aproape de perfectie

 page6.thumb.jpg.e61d1179c944c9d4e1ba4accb596ae75.jpg

 

page3.thumb.jpg.3a31d3fde229ab8dd93dd3b40a51d53f.jpg

 

page4.thumb.jpg.95a5f275e734e7259a09646fc72286f6.jpg

 

page5.thumb.jpg.df5b62bacb916e654af22d15ef3fe15e.jpg

 

In pachetul de la Chemical guys am mai luat si un odorizant lichid de interior -> Signature Scent :Smell of succes ( the old Stripper Scent)  , care l-am folosit pe filtrul de habitaclu .  

page2.thumb.jpg.e8ed95f296a06ba4fd35570c6c8239a1.jpg

 

Mai sunt si alte lucruri de bifat , doar timp sa fie . 

Link către comentariu

arata de nu-ti vine sa te urci in ea :P

parfum pe filtru...nu cred ca tine mult (bine, parfumul ala in general spunea lumea ca nu tine mult) si in functie de cum se usuca (daca ramane uleios) nu atrage praful?

Link către comentariu
On 4/17/2022 at 6:13 PM, Doomy said:

Ca tot lipseau din peisaj , am montat  leduri in lampile de marsarier . 

page1.thumb.jpg.61754ecea17f2ec224b65eef9a7bccc6.jpg

 

Am subestimat lucrarea crezand ca imi va lua 30-45 minute pentru ambele parti , care in realitate s-au transformat in 2 ore pentru ca inginerii vw au gandit prea bine accesul la suruburile acestor lampi...... 

page3.thumb.jpg.c27c968391f0211ed88962a52dd43401.jpg

 

Sunt multumit de rezultat , le-am testat si pe noapte si sunt foarte OK, vizibilitea s-a imbunatatit considerabil. 

page2.thumb.jpg.9bc7aa95735f154dec1f1419c73bc753.jpg

 

Dau eroare in bord led-urile ?  Poti sa imi lasi un link ? Multumesc !

Link către comentariu

@Retzius nu dau eroare , ai PM 

 

@Muale dupa o saptamana inca se simte , nu cred ca e problema sa se imbacseasca ca oricum il verific la 3-4 luni asa ca oricum il descopar din timp .   Am mai dat in trecut si cu alte parfumuri pe el si nu am vazut mare diferenta la jeg.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Si uite ca doua luni mai tarziu mi-am facut timp sa termin operatia inceputa aici

 

Mai precis sa termin de curatat si antifonat si partea din spate . 

Pe langa curatare contra aripi si antifonare , curatatetrierii , placutele de frana , lubrifiat si curatat culisele de la etrier , retus vopsea la etrieri ....etc. 

Asa ca mi-am facut de cap aproape 7 ore pe sub masina , cunoscatorii stiu despre ce vorbesc. 

 

In timpul operatiei am gasit si ceva interesant intr-unul din carenaje ......

 

 

 

 

Iar la final , cam asta este rezultatul

1978572338_page1(2).thumb.jpg.8a9dd17d38a50d7d3cb85e5007abd435.jpg

 

Pragurile din spate se prezinta aproape de impecabil , nu am gasit nici un punct de rugina pe ele. 

443480888_page1(3).thumb.jpg.78a0d8083374ac302ee9a02bf9aa127e.jpg

 

Merita investit timpul in curatarea carenajelor , macar anual , pentru ca nu se stie peste ce poti sa dai , cum a fost in cazul meu , am dat peste un cartus de 70mm :))un moment de WTF pentru ca efectiv era in spatele carenajului stanga-spate . Cel mai probabil a "sarit" acolo intr-una din explorarile din Grecia , altfel nu imi explic cum ar fi putut sa ajunga acolo.  

235018347_page1(1).thumb.jpg.0c5fc67cd8465cc66916ecc47c4b0051.jpg

 

Cum ziceam mai sus , merita sa cureti carenajele , daca ajungi sa gasesti cartuse se pusca , urmeaza sa gasesc o geanta cu bani ....presimt eu.  Trebuie sa ma plimb doar prin locurile care trebuie.....:soare:

Link către comentariu

Caaat de frumos poate sa arate😍

Felicitari!

Bag si eu batul prin gard: in contractul de vanzare- cumparare, ar trebui trecute clauze de genul "cumparatorul se obliga sa pastreze acelasi nivel de mentenanta ca si vanzatorul"😀

 

Link către comentariu

Sa fie sanatos!

Ce poti face mai bine in asteptarea berzii? Sa lucrezi la masina, detensioneaza.

Link către comentariu
1 hour ago, Doomy said:

 

@acidone77  ba da ......de maine .....pana acum am avut doar ecografii :) 

Wow, felicitari! 😁 😇

Link către comentariu
3 hours ago, Doomy said:

 

....ba da ......de maine .....pana acum am avut doar ecografii :) 

Felicitari...si multa sanatate la toti 👍

🎊🥳🎊

Link către comentariu

Felicitări și să fie sănătoși amândoi! Nu cred că va dăuna pasiunii pentru mașină, dar îți va lua timp și bani și îi va muta spre el/ea. Cu toate astea timpul petrecut cu copiii este cel mai prețios lucru de pe pământ. 

 

Pe de altă parte, felicitari pentru modul cum întreții mașina, ți-am scris și pe YouTube! 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!