Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

On 10/27/2021 at 12:07 PM, Doomy said:

@acidone77  toate la timpul lor , mai intai trebuie sa invat Elefantul Cici :study:

 

Stai linistit, si eu l-am invatat de curand, se lipeste repede, are priza buna :lol: 

Link către comentariu

Mi-am facut timp si am montat si jantele de iarna ......  

 

Operatia nu a fost atat de simpla cum este descrisa mai sus ......a implicat curatare carenaje , curatare si retus etrieri , gresare etrieri spate, introducere ceara in cavitati..... vai.....vai...

 

Momentul mult asteptat de mine a fost sa vad cum arata jantele de iarna pe masina  , sperante prea mari nu aveam ca o sa fie o schimbare WOW , pana la urma urmei sunt niste jante de 16 amarate cu anvelope stock . 

Dar....ca  la orice rahat ambalat frumos , prezentarea pachetului conteaza cel mai mult .....

 

 

Astept sa prind vreme frumoasa pentru alte poze. 

Link către comentariu

@Laurentiu_LWR  Nu m-am mutat , dar mai sunt cateva astfel de locuri in apropiere de care inca nu au aflat multi .  

Ora a fost cheia filmarii de mai sus......dimineata la rasarit  in jur de ~7:50, o fereastra de vreo 30 minute in care peisajul era ca cel din filmare.....care a iesit  "peste medie"  .....zic eu  :king:

 

In alta ordine de idei cam astea au fost operatiile facute

 

Curatat toate carenajele de roti , cu ceara corespunzatoare aplicata impreuna cu solutiile corespunzatoare  , am fost multumit sa gasesc carenajele curate !  deci in 2021 nu am avut spor la noroi ( sa ramana asa) . 

Cum ziceam mai sus am facut retus si la Etriere , 

page6.thumb.jpg.ccf61b29790eaee994185ceac884e213.jpg

 

Pe partea din spate  am curatat si culisele de etrier + gresare corespunzatoare si retusurile de rigoare . 

La o astfel de operatie nu se putea sa lipseasca o binemeritata shaorma , exact cum imi place mine ..... in parcare , murdar peste tot , tolanit pe jos facand ceea ce imi place . 

page7.thumb.jpg.78c326476176ba5c6c8ab2e801500902.jpg

 

Nota :  Unii posteaza fripturi de lux si alte delicatese .......la mine pozele cu mancarea sunt mai pe "sarakie"  asa a fost sa fie ........ :))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

La final cam asa arata masina dupa vreo 6 ore de munca : 

page5.thumb.jpg.9010c1097701109cbbc8eca1e1739b1d.jpg

 

 

Si acum cateva poze la lumina cu jantele "noi"   ,zic eu ca au iesit bine  : 

page1.thumb.jpg.ef2faa0a26bdae943df0cd4bfb8a8d03.jpg

 

page4.thumb.jpg.f9719b08462623cfdb42a355db905f7b.jpg

 

Sunt foarte multumit de lucrare si de jante , este pregatita de iarna corespunzator acum .

 

page2.thumb.jpg.74292b85e8aa76e6dd44fbd57ef8b80c.jpg

 

page3.thumb.jpg.f3d92981d813c7ecb587749b54e13d57.jpg

 

Acum stau pe ganduri......  cu alea de vara ce sa fac ......  A inceput sa imi placa culoarea asta .....parca da putin mai multa personalitate Exploratorului . 

 

Vorba aia ....cum se mai zice pe aici pe forum   +5CP.......:cheers:

 

Revin cu impresii despre anvelopele de iarna dupa ce bag prima mie de km pe ele. 

Link către comentariu

Nice job. Felicitari 👍

Buna faza cu shaorma 😀😀😀, am retinut ideea 😎

Link către comentariu

Sa stii ca este o culoare cu o nota de agresivitate...mai ales in combinatia cu anvelopele eu sunt de parere car ar da bine...

Totul tine de finante...:)

Link către comentariu

@pronet:biggrin:

 

@Laurentiu_LWR  dale in colo de finante ca nu e apocalipsa financiara sa vopsesti niste jante .......unii fumeaza banii aia saptamanal  altii baga sumele astea la pacanele zilnic.....     problema e alta .........piticii de pe creier  ....:screwy: 

 

Cand stiu ca janta nu e noua ,  intr-o stare uzata dar nu chiar asa rau .....nu prea am retineri sa ma bag pe unde vreau eu , ca daca sare o piatra  sau o zgarii de crengi..... ai un simplu MEH pe buze   si treci mai departe ......   

 

Chiar ieri eram pe langa Buzau  si la un moment dat  am avut in cale o balta cu noroi si pietre prin ea ..... asa ca "la tara" , puteam lejer sa trec prin ea cum fac de obicei fara remuscari  .....dar am pus frana si am ocolito..... chiar daca exploratorul depasise deja nivelul de curatenie din pozele de mai sus , ceva m-a impiedicat sa o iau pe acolo....:screwy:  

 

Deci......retinerile au inceput deja in inconstient ......  ce o sa urmeze?  sa incetinesc la linii de tramvai ? :biggrin:

 

Ramane sa meditez acest aspect peste iarna.....:scratch:

Link către comentariu
acum o oră, Doomy a scris:

sa incetinesc la linii de tramvai ? 

Eu aproape opresc.... bag tr1 si trec... :)) Bine, cu Eibach pro Kit, bucse pline si 225/45/17 pe Golf4.

Link către comentariu

@Emy D  stiu ce zici zici :)))))    plusuri si minusuri la fiecare modificare facuta de pasionati ! 

 

52 minute în urmă, Emy D a scris:

Eibach pro Kit, bucse pline si 225/45/17 pe Golf4

-> 

bumpy-ride.thumb.gif.f1d23ffa4a64ca65c55a812f4100f680.gif

 

:))

Link către comentariu
On 11/1/2021 at 1:30 PM, Doomy said:

nu prea am retineri sa ma bag pe unde vreau eu , ca daca sare o piatra  sau o zgarii de crengi....

Sa ai in vedere si următorul aspect:

 

Ar trebui sa fie o diferența destul de mare intre duritatea unui powder coat si vopseaua cu care vin jantele din fabrica.

Link către comentariu

Cam vrajeala ce arata ei pe acolo, cu cata sete da in alea vopsite la pistol si cat de rar si mult mai usor in cele vopsite electrostatic.

 

Parerile oricum sunt impartite. Unii zic ca dupa o pregatire buna e mai sfanta vopsirea la pistol. Au fost cazuri in care in urma vopsirii in camp electrostatic si uscare la cuptor jantele s-au "muiat".

Link către comentariu

Filmul de mai sus chiar e incurajator :)   dar nu m-as indura sa testez intentionat.  Acum sa vedem cum va fi iarna asta....daca trec cu bine .....sau voi avea surprize.... 

Link către comentariu

            As mai adauga ceva, in primul filmulet sunt spitele subtiri si suprafata plana destul de mica. Nu mai vorbim de diferenta de "motivatie" la lovire :))))))

 

            Pana la urma este normal ca atunci cand iti faci reclama sa prezinti lucrurile cat mai avantajos pentru tine. 

 

            In cele din urma, felicitari pentru culoare ;) foarte inspirata d.p.m.d.v ;)

Link către comentariu
în urmă cu 17 ore, skodamen a scris:

Au fost cazuri in care in urma vopsirii in camp electrostatic si uscare la cuptor jantele s-au "muiat".

E practic imposibil la 70-80 grade C la cat se usuca ... 

Link către comentariu

Sunt destule cazuri, chiar si pe dacia club a patit cineva si a expus cazul

Acum fiecare face ce vrea, sigur ca un atelier care vopseste electrostatic iti va spune ca nu se poate.

Plus ca se discuta de temperaturi de 160 grade, 192 grade, 200 grade.

Ma rog, daca stii ca nu e asa, asa o fi. Eu vorbesc doar din auzite. Dar e un semnal de alarma

Modificat de skodamen
Link către comentariu

Vedem ce va fi ,   doar timpul ne va lamuri , pentru eventuale probleme exista garantie , pentru probleme in afara garantiei exista alti furnizori de servicii .  Scenariile negative inca nu au venit asa ca nu are rost sa le discutam:censur:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ghinion...... un cui luat in una din anvelopele noi ..... trebuia sa fie ceva..... nu se putea sa ramana intacte macar 1000km ..... si partea de care ma oftic cel mai tare este ca nu am parasit asfaltul cu ele ca sa fie clar vina mea ....

Am mers pe reparatie cu petec , nu am acceptat soricel , partea nasoala a fost ca am cautat eu sa cumpar plumbi negri prin alte locuri care nu te accepta "fara programare"  ca sa le fac ca si pana acum.   Partea buna este ca acum a cerut doar 10 g la echilibrare dupa repozitionarea anvelopei , fata de 40g inainte. 

page1.thumb.jpg.5cb480db3a79d5615e8e33a5bd431324.jpg

Link către comentariu

bine ca ai rezolvat ... si eu am incaltari noi si nu mi-ar placea deloc sa le vad gaurite :)

Link către comentariu

Eu captez multe pietricele cand sunt noi anvelopele in ele ... am vazut ca de obicei le scoti cu o surubelnita ! oare merita deranjul sa fac si eu ?

Link către comentariu

@Bernek9000  Scosul pietrelor total il fac doar la "depozitarea pe seson de vara"  dar ocazional ( la fiecare 10 zile cam asa) mai ma pun sa scot tot ce am la vedere .  Si ale mele aduna pietre ca la balamuc......mai ales daca stiu ca o sa am drum de autostrada , le scot inainte .  Prea multe pietre pot sa cauzeze vibratii din cauza dezechilibrarii.  Am ramas socat sa constat ca se pot strange zeci de grame pe fiecare anvelopa.....

Link către comentariu

Eu credeam ca un set de anvelope noi trebuie echilibrat din nou dupa cateva mii de km ... La mine e plin de pietre si am vibratii subtile la 110-120 apoi dispar la viteze mai mari putin ... O sa incerc si eu sa scot cam tot ce vad 😄

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!