Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

Super! Mersi de sfaturi cu produsele și aplicarea lor. O să o fac si eu la Tiguan, chiar dacă e neagră pielea și nu se "vede" mizeria la fel ca pe alte culori. :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ca tot au fost cateva reprize de ploi mai torentiale am decis sa verific preventiv starea scurgerilor superioare de la Trapa  , sa nu ne trezim cu vreo surpriza de apa prin masina:

page1.thumb.jpg.42b2a9ade72f2ef589b1ef62c98f4d77.jpg

335519007_page2.thumb.jpg.f01a273176e2a7f4b90fa1e35220b4d6.jpg

Scurgerea arata 95% curata ! se vede cat de mult conteaza curatarea periodica a trapei  . Aceste mustiucuri de la trapa au fost schimbate imediat dupa achizitia masinii , am pus modelele revizuite OE, operatie care nu a fost documentata . Dupa ~2 ani de la montaj pot sa spun ca ma asteptam sa fie lafel de stramte ca in prima zi....:biggrin::biggrin: dar se vede ca timpul si caldura au un efect asupra lor iar imbinarea nu este "ca la inceput" este putin largita. Daca ar fi sa estimez in 2-3 ani se duc si acestea si posibil sa apara probleme cu scurgerea apei. Prin "se duc" ma refer ca se largesc iar in timp se si intaresc si nu mai etanseaza corect , astfel permit apei sa curga pe la imbinare. 

 

Intre timp am mai compilat ceva din filmarile trecute :)  Dor de concediu....

 

Link către comentariu

Ce frumos "danseaza" amortizoarele !?

Link către comentariu

Ca tot a trecut un an de cand am testat anvelopele ultima data , m-a mancat pielea sa le mai fac un test si in acest weekend ,profitand de vremea ploioasa afara.

Testul nr doi vine la un an si 3 luni de la achizitie cu un nr de ~31.000km rulati pe ele. Uzura se prezinta cam asa :  din total de 10mm cat aveau de noi 2 din ele mai au 7mm si doua din ele mai au 6mm (foste fata/spate) , "replace" indicator este la 3 mm asa ca daca anul asta se va redresa si va ajunge la normalitate , inseamna ca anul viitor inlocuim anvelopele. 

Antifonul pus sub aripi nu face nici o diferenta , zgomotul anvelopelor este acelasi ca in prima zi , adica normal !  Nu mai mare decat cele de iarna .  Si adunatul pietrelor este ca in prima zi :) credeam ca daca scade "carnea" pe ele , poate nu mai aduna ......dar nu .....ma sfideaza in continuare :blink:

page2.thumb.jpg.e87cf212e9589fd7687a207aeb3e719c.jpg

page4.thumb.jpg.4f1ed6e78a41c98f9c0a3d0d0c498260.jpg

Inca sunt foarte multumit , nu am ce sa le reprosez . Aderenta pe asfalt ud , iarba uda/scata , pamant...namol .....este "ce trebuie" !       Nu poti compara aceste anvelope cu anvelope dedicate pentru pentru asfalt sau pentru offroad....sau de iarna ...anvelopele dedicate totdeauna vor avea performanta la capitolul lor de design.  

Totusi , sentimentul ala ca te strange centura de singuranta de gat atunci cand pui o frana mai puternica pe asfalt umed .......si vezi totusi ca ABS-ul NU a intrat !  iti da un sentiment de siguranta ^_^ 

Am testat pe diferite portiuni de drum si frana , acceleratia si aderenta sunt multumit , nu vad diferenta fata de ce au fost la inceput , cu toate ca la inceput erau mai "moi" acum se vede totusi ca s-au mai intarit , dar nu cine stie ce. 

page5.thumb.jpg.15860c69b10c50550ff5dfff9d4d5d08.jpg

Masina sta ferm pe panta  chiar daca pamantul este umed dedesubt.

Concluzie?  Inca sunt multumit , nu stau cu morcovul in c** daca este vorba de scandal in namol , nu stau cu frica ca le tai in pietre , nu stau cu frica de gropi ...linii de tramvai .....etc.  Asa ma pot concentra la trafic 100% .....nu acelasi lucru pot sa spun de cei care nu tin distanta regulamentara in spatele meu fata de mine :)  daca vine o groapa medie spre mare la mine nu prea face mare diferenta .  Caz patit saptamana trecuta pe centura , un viteaz cu passat CC a luat o groapa in spatele meu  de l-a facut sa se opreasca la benzinarie pe avarii.  Intr-adevar groapa aia era pe jumatate de banda si am simtit si eu ceva mai mai tare impactul , la el cum o fi fost?  :coffee_lol:

Gata cu povestile , sa dam drumul la distractie: 

Continuam distractia si cu testul pe iarba: 

 

Si la final  : joaca in namol

 

Enjoy!

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Sa nu dai tu nici un semn...?...daca ramaneai innamolit ? :))

Nu a urmat si baie dupa? :P

 

Link către comentariu

Azi chiar am profitat de cateva ore in care nu a plouat , de distantare sociala ai uitat?  de aia eram singur !   :biggrin: 

42of8g.jpg.6dff126ef6176bb5393a99571c031d2c.jpg

Au urmat vreo 14 fise la spalatorie intr-adevar , dar a meritat. 

 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai ne dadeam pe rand...nu ne inghesuiam in noroi in acelasi timp  :))

Cand ai trecut peste "varful" acela de pamant...ai harjait ceva?...la cat de ascutit era am avut impresia ca ramai suspendat pe mijloc :)

Link către comentariu

Lasa ca o sa vina vremea in care facem un safari impreuna. 

Sa fiu sincer cred ca da , nu am auzit nimic totusi si nu am gasit urme specifice pe jos ca am trecut cu roata peste zonele posibile de contact.  Cand pamantul e imbibat cu apa se modeleaza usor , daca saream in sus , la aterizare adidasii erau deja pana la buza talpii afundati. 

Ca info  , acel varf" este rampa de lansare pentru pasionatii de Motorcross din zona . Se vede in poza 

Link către comentariu

Esti incurabil :P deci sa inteleg ca muncesti in domeniul filmarilor ca prea profesionale sunt filmele.

Link către comentariu

@Aerofan  nici pe aproape :)  asta e doar una din pasiuni care imi mananca timp si bani ,  filmarile se imbunatatesc pe masura ce investesc din ce in ce mai mult timp /bani :study: 

Tiguanul este si el o pasiune , daca le combin intre ele  vezi mai sus ce iese :) 

@razvancc  :icon_thumright:

Link către comentariu

Frumos! Jucării pentru copii mari :). Îmi place că ne-am strâns toți "nebunii" pe acest forum, cu activități diverse, de la spălare și aspirat la modificări la motor și altele. Chiar și timpul "pierdut" pentru a edita un film, e pentru tine tot o bucurie. :icon_thumleft: . Cum e și pentru mine surubareala :)).

Felicitări pentru contribuție. :cheers:

Link către comentariu
  • Administrator

Poate anul asta reusim la un moment sa ne strangem si pentru o plimbare printr-o zona frumoasa cu masa pe botul masinilor. Mi-e dor de o astfel de iesire. Masini potente avem destui. Timp sa ne gasim si sa ne organizam in aria dedicata

Link către comentariu

@voinea  Facem , dar vreau sa evitam namolul :)  pe anul asta mi-am consumat deja minutele de joaca in namol :))

Link către comentariu

Am profitat de cateva ore cu soare care le-am prins si i-am facut Exploratorului o prezentare corespunzatoare :

Un lucru e clar , nu mai vreau namol ^_^

 

In rest , mai e putin si ajung la scandenta de service urmatoarele

  • Antigelul  -  2 ani sau 50k km  
  • Lichidul de frana  -  anual sau maxim 25k km
  • Revizia  AC  - anuala (la inceput de vara) 

asa ca in Iunie trebuie sa le bifez si pe acestea. 

Link către comentariu
On 6/1/2020 at 8:57 PM, Doomy said:

Un lucru e clar , nu mai vreau namol 

Așa ceva :biggrin:. Se întoarce lumea cu sus-u'-n jos! :)

Modificat de grp
Link către comentariu

Avem aici inca o runda de distractie specifica unei zile insorite :

Tanjeste dupa asemenea iesiri , muncitul de acasa ne strica toate planurile  :)  facem si noi ce putem. 

Link către comentariu

Weekendul asta am tras si eu o fuga pana la munte , mai precis pana in zona Dambovicioara, dar mai retras asa ,am evitat toate drumurile principale si aglomerate , am mers pe Targoviste-> Campul lung  , decizie foarte buna pentru ca drumul a fost aproape pustiu ( au fost si ore in care multi abea se culca ) :)   macar am reusit si eu sa dezmortesc picioarele exploratorului cu un drum mai intins (la 100+km ma refer)  , asa cum ziceam si mai sus , tanjeste dupa iesiri la drum lung. 

Targetul acestei iesiri a fost simplu  :  Relax & Fun   Cum se relaxeaza cel mai bine exploratorul .......daca nu ati ghicit deja  va dau eu un pont : 

Daca ati avut rabdare sa urmariti filmuletul de mai sus , sunt sigur ca o sa aveti rabdare sa cititi si descrierea traseului. 

1118713939_Depus1.thumb.JPG.e1591d666794ab2d99b30ed42ae77269.JPG

Bunnnnnnnnn

Inconjurarea lacului Pecineagu asta a fost traseul ales ,   cu urcare pe la Barajul Pecineagu si coborarea tot prin acelasi punct , dar ruta diferita.  Urcat prin sud si revenit prin nord. 

195405121_hartaBarajPecineagufinal.thumb.jpg.17d42961adafb44c032a6db874f27d91.jpg

In primul rand vreau sa va zic ca ora aia si 12 minute afisata in imaginea de mai sus este un complet bulshit calculat de google. Poate daca ai Monster Truck poti face traseul asta in timpul ala , sau varianta a doua....daca ai masina de firma :) (indiferent de marca sau clasa) .  Ideea era sa ne relaxam la aer curat pastrand distanta sociala  ......ca obiectiv secundar era sa fac niste filmari frumoase.  Planul era sa fac inconjurul lacului apoi sa facem o oprire la iarba verde........dar  nu a fost sa fie  , ca atunci cand te bucuri prea tare , trebuie sa fie ceva sau cineva sa iti puna piedica. In cazul meu au fost doua piedici : 

Prima piedica a fost punctul ala cu rosu de pe harta de mai sus , sageata aia arata catre o bucata de drum impracticabila (blocata) de copaci cazuti pe drum , fara alternativa de intoarcere , probabil era ceva temporar ca totul era fresh taiat dar aruncat pe drum . Asa ca .....dupa ce am parcurs 80% din drum  dai bice si fa cale intoarsa :251:Cand zic fara alternativa....am luat la picior toate variantele ( in ploaia aia tare de afara) . 

A doua piedica a fost ploaia de afara care trebuia sa tina 30 minute si de 2 ore nu mai inceta ....deja erau portinui de drum acoperite... namolul era in floare  ( ca tot ziceam mai sus ca vreau sa il evit)  , namol de namol....

Asta era "baricada" gasita in drum:

 

Am facut cale intoarsa , ca deh aveam de ales intre a ma intoarce pe acelasi drum sau sa renunt la viata de oras si sa imi fac o cabana in padure.... :) 

Zis si facut , am luat drumul inapoi , dar acum gropile luate in alt sens parca erau mai nasoale , una e in urcare lina alta e la vale... siroaiele de apa curgeau , sunetul specific de "cascada" se auzea de peste tot  : 

In acest moment avem aproape 2 ore fara sa dam de civilizatie sau alte masini ,  ma bucuram de peisaj  ,  mers calm , stat la discutie cu sotia  si deodata era sa ma c*c pe mine  intr-o curba  cand am vazut o bestie ca vine spre mine  .  NU era orice bestie......

3k9r5k.thumb.jpg.e3f39b8e0005697fcd8d719b3c6a804b.jpg

Ce sa fie oare? Un Touareg CR7 , care dadea "blanita" la masina sa urce  acea mica panta lunecoasa ....nu conteaza acum daca era cu sau fara perne , tot un Toareg era ....avand in vedere ca a trecut namoalele de mai jos cu anvelopele de vara, sa nu zic de pantele pline de namol de la intrare pe traseu...., a primit totusi mai multe puncte de respect din partea mea. 

 vlcsnap-2020-06-07-024.thumb.jpg.2c6f9c7316b0455e1ac93422c6dcc740.jpg

Calatorii din CR7 erau in aceiasi formatie ca noi : Un sofer si o pasagera.... am schimbat cateva cuvinte rapid cu soferul si i-am explicat ca daca mai inainteaza pierde vremea...asa ca decizia mai departe a fost a lui.  L-am vazut  o portiune de drum in spatele meu in departare dar la un moment dat a ramas in urma , probabil ca aveau de batut cuie intr-o scorbura:biggrin:   Numarul e cenzurat in caz ca sotia lui este pe forum... :ninja:

meme-kermit-drinking-tea-but-thats-none-of-business.png.e168784dad942f2a68ea8ce86f3dde6d.png

Back to business ...

Cand ma apropiam de iesirea de pe traseu , nu se putea sa fie frumos si fara evenimente , am mai dai si de "obstacole" pe drum .....si nu putine ..... destule ca sa ma ia spumele 

In sfarsit am ajuns la iesirea de pe traseu ,  cam in acelasi timp si ploaia se oprea , dar soarele nu era de gasit  .  Cum excursia a fost pentru Relax and FUN pentru mine si pentru sotie , eu am avut partea mea de FUN dar sotia nu prea a fost multumita cu atatea ore state in masina pe curbe si gropi  , asa ca am facut o oprire de relaxare la malul raului Dambovita , intr-un loc unde nu am auzit zgomot de masini pe toata durata popasului. Am bagat exploratorul prin coclauri sa prind locul cel mai bun dar a meritat! 

2058867503_depus3.thumb.JPG.d4dede59c802ab27dc0b14f9ef6070ab.JPG

Zona aia .....aerul ala....linistea.....au facut mancarea mult mai gustoasa :eek:  

Imaginativa asta : Zgomotul apei de rau .....pasarele ciripind....mirosul de iarba proaspat udata de ploaie ....din cand in cand o adiere de vant  si peste toate acestea zgomotul de bacon sfaraind in tigaie.....mirosul lui......vai.....mi-a curs o bala pe tastatura.

1002643598_depus4.thumb.JPG.ccecaf8ca28c5bebb86e6005fa6cfb1f.JPG

O masa simpla si rapida care a scos toata oboseala din tine , nu mai vroiam sa plecam . 

Singurul regret la sfarsitul zilei este ca nu am avut mai multe conserve de fasole cu mine....dar pe viitor e de tinut minte. 

Si uite asa , am bifat inca un traseu din lista mea , odata ajuns acasa deja era un capitol inchis  , gandul era doar la urmatorul traseu de pe lista  ......:Driver:

Link către comentariu

Enervant ca nu ai rating-uri la posturi :(

Frumoasa iesirea! Se misca al naibii de bine masina pentru sistemul 4x4 pe care il are.

Link către comentariu

Ai un talent de a povesti, incredibil, rad cu lacrimi :biggrin:
Acum stau si ma intreb dupa, ce ai spalat masina si in spate la saibe, dat cu ceara, curatat pielea, tot tot, ai murdarit-o la loc acuma. Nu ti-a fost mila? :P 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Oricat ai vrea...nu poti sa scapi de noroi..decat daca stai acasa?

Pe langa obstacolele naturale...cum ai reusit sa intri in traseu?Nu mai era bariera?

 

20200104_132056.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!