Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

Ce rost are ? Dupa cateva fise nu tot in praf si noroi ajunge? Ar trebui sa ne bucuram de masini folosindu-le si nu pentru ca le avem...

Link către comentariu
14 minutes ago, Doomy said:

  Fiecare spalare e o placere de acum !   :icon_cool:

 

Fiecare spalare e o jumate de zi dacă stai sa folosești toate alea :))

Te-am luat,  am 4 sticle gri de Sonax jante

Link către comentariu
1 hour ago, Doomy said:

Am completat arsenalul de vara !  Fiecare spalare e o placere de acum !   :icon_cool:

DSC_0615.thumb.JPG.f65893b53a7dbd0bf94ea5f8ec9d562c.JPG

Tulai...ce ai acolo? Tu ai mai multe solutii de curatare pentru masina decat am eu pentru mine! Eu si la dus intru cu un singur gel de dus...valabil pentru par si corp! :)

Modificat de sebip
Link către comentariu

4 sunt ptr jante si 4 ptr cauciucuri... Cate un set ptr fiecare roata :P

Link către comentariu

17 sticle:

2 pt plastice

3 pt textil/piele

4 pt anvelope

4 pt jante

4 pt caroserie (ceara, sampon).

 

Cu geamurile cum ramane?

OCD-ul ma deranjeaza ca nu sunt aranjate progresiv, Diamantplast trebuie sa fie ultima.

Link către comentariu

Geamurile se sterg cu ziarul :D

Lipseste din "colectie" o solutie ptr inlaturare bitum/ rasini

Link către comentariu
în urmă cu 11 ore, yanq a scris:

Ce rost are ? Dupa cateva fise nu tot in praf si noroi ajunge? Ar trebui sa ne bucuram de masini folosindu-le si nu pentru ca le avem...

@yanq  ai auzit de zicala  : "Lady in the Streets but a Freak in sheets"  -> Curata "luna" ON Road  si murdara in OFF Road :)  ,  eu cred ca este perfecta pentru situatia asta , curatenia masinii   este gestionata de fiecare proprietar in mod diferit   .  Pe principiul asta ce rost ar mai avea sa ne schimbam sosetele  zilnic ca oricum se imput :) dar in final utilitatea prin folosire tot acolo este.... 

 

@Muale , 

For the untrained eye they all look the same ! :soothe[1]: dar prin experimente personale si recomandari de la alte persoane veti constata ca sunt complet diferite 

2 pt plastice  - Unul cu efect Glossy , unul cu efect Mat

3 pt textil/piele - APC general use , piele  si unul extra soft pentru plafon. 

4 pt anvelope - unul pe baza de apa , unul pe baza de silicon , unul resiztent la temperatura mare (pentru motor)  si unul for general and rapid use :) 

4 pt jante  - cu exceptia Sonaxului de Jante care este dublura au roluri diferite si ele  - Hard,  Soft , Aluminum polish and Wax .... 

4 pt caroserie (ceara, sampon) -  Hard Wax , Soft % Fast Wax ( for the average consumer on the go! )  sampon cu PH neutru sa nu atace ceara care tocmai a fost aplicata.......nimic mult , banalitati. 

@andrei0241   In afara de Samponul Sonax si dublura de la Sonax Jante  , restul sunt  puse in geanta de curatenie , nu cred ca vreau sa dau trigger cuiva cu o poza a ce se afla in "stocare" ,  nimic mult decat multiple la cele din poza de mai sus  :)    dar si alte solutii "no name" care nu merita mentionate.  Pentru partea de geamuri deocamdata "Clin" este de ajuns , iar cele de Bitum , insecte .....concentrate de parbriz , chedere si altele nu meritau sa fie puse in poze cu "vedetele"  .  Urmeaza sa fie adaugate cateva solutii antiFOG si Rain Repeal :) 

 

în urmă cu 11 ore, andrei0241 a scris:

4 sunt ptr jante si 4 ptr cauciucuri... Cate un set ptr fiecare roata :P

Nu este rau punctul asta de vedere !  chiar mi-ai dat o idee :biggrin:

.

.

.

MajesticUnimportantGeese-small.gif.3279daa48ef8a7340afe6f0f44f166ef.gif

Link către comentariu
12 hours ago, sebip said:

Tulai...ce ai acolo? Tu ai mai multe solutii de curatare pentru masina decat am eu pentru mine! Eu si la dus intru cu un singur gel de dus...valabil pentru par si corp! :)

Pe principiul asta?:)

image.png.0444352d2ec08ff02d348d496b286b2f.png

Link către comentariu

oamenii in general isi curata sebumul de pe piele.

masina are praf, depuneri de bitum, feroase (praf de placute), ulei, gainat, seva asa ca un produs pt toate e cam greu.

nu spun ca omul nu se curata si el din cand in cand de gainat sau ulei :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Exploratorul aduna km cuminte ,  mai este putin pana facem anul impreuna  , urmeaza si un review pentru anvelope  . Am deja 1000+ cu anvelopele dar mai urmeaza inca 1000+  pe diferite drumuri si apoi o sa revin cu info destul de detaliate. 

DSC_0689-001.thumb.jpg.d8af68fc0bc9c2649cc7c7d2c62a0c38.jpgDSC_0687-001.thumb.jpg.f0f1750d2808ab834b54b2d57e34ffa6.jpgDSC_0715.thumb.jpg.41b3ba5333a16c70c4edd1dbfe63d8b3.jpg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Arata foarte bine cu noile roti....

Schimba foarte mult aspectul kit-ul de inaltare+roti mai mari numai impreuna....

Separat...parca nu este efectul asa wow...

Link către comentariu

@Laurentiu_LWR  ai dreptate , parca era ceva lipsa inainte cand era golul  dintre roata si aripa , acum mi se pare foarte "proportionata" . 

@grp  rabdare...... :icon_thumright:

 

Link către comentariu

golul aripii, ca golul aripii, dar garda la sol este impresionanta pentru un tiguan. 

Link către comentariu

Saptamana trecuta am bifat o deplasare de 1500 Km pana in Ungaria si cu cateva zile de stat in Timisoara . 

La intoarcere am profitat si eu de vermea proasta de afara si am zis sa testez  anvelopele corespunzator semului de pe ele : M+S :)  asa ca am ales drumul de Petrosani ->Obarsia Lotrului cu speranta ca voi urca si putin pe Transalpina macar asa de o poza frumoasa . 

Partea de Petrosani spre Obarsia Lotrului este si mai varza decat era in anii precedenti

page3.thumb.jpg.d6cab2222fa25fa96b16a0287a839d51.jpgpage6.thumb.jpg.58d263c9360e54350a7d57702bb21b62.jpg

Mare dezamagire cand am ajuns la intrare pe Transalpina ,  se pare ca nu va fi deschis destul de mult timp de acum incolo , la cata zapada era ... , nici macar de semnul cu "drum inchis" nu se putea trece 

2019-04-12-001.thumb.jpg.3ba46286461d867b971cccbd4511e1db.jpg

Asa ca am optat sa merg spre Sebes pana langa lac apoi sa ma intorc sa o iau spre Voineasa  si mai departe pe valea Oltului. 

Pe partea de Sebes drumul se prezinta fara zapada pe carosabil dar cu foarte multe pietre si copaci cazuti :( 

page1.thumb.jpg.50b74fbf6b9209f15bb5db50eea57443.jpgpage.thumb.jpg.5de7e7680625abbbe7ebe453cc9df629.jpgpage4.thumb.jpg.c03d0b9efc691bab12f2cdf29240a8c9.jpg

De la Cabana Oasa am facut cale intoarsa si m-am intors pe la Obarsia Lotrului spre Voineasa ->Valea Oltului :  drum realativ OK cu mici exceptii sau bucati de asfapt cu diferente de nivel foarte mari. 

page2.thumb.jpg.70d1069951a9844d81ca5fb0910e191f.jpg

 

Diferenta intre exploratorul curat inainte de calatorie si una de pe drumul de intoarcere : 

page7.thumb.jpg.c28ec95b81cc56a98354a6ee4f439b82.jpg

Nu ma pot decide in care din poze arata mai bine  :rolleyes: curat/murdar . 

Si un scurt clip cu aceasta mica aventura : 

 

Link către comentariu
  • Administrator
On 2/3/2019 at 7:12 PM, Doomy said:

Asa ca am facut testul de garda la sol .....credeam ca zapada o sa tina mai mult  dar din pacate a fost greu de gasit,   asa ca a trebuit sa ma joc putin cu lopatica de flori a sotiei pentru a face o movila de zapada pe o suprafata plata .  Anvelopele au fost verificate inainte de test si erau toate patru  la 2.2. bari  . 

 

Mie cineva mi-a spus ca daca trec peste doza de bere fara sa o ating in nici un punct am facut masina destul de inalta ? 

Link către comentariu

@voinea  In  "nici un punct"  inseamna ca cele mai joase elemente sunt cele mai vulnerabile iar la tiguan acestea sunt scutul + basculele spate .  M-ai facut curios si am fost sa cumpar o doza de bere ( care la mine in casa este o raritate)  sa fac si eu testul asta 

Scutul si basculele spate : 

page1.thumb.jpg.4e03f3367fc9c1436ba17ff08fe18dec.jpg

 

Si apoi pragul spate si pragul fata

page2.thumb.jpg.f39ae7c5b36e60f8748928d563b3136d.jpg

Si eu imi faceam griji ca ating uitand ca o doza de bere are 17,5 CM  :)  nu pot sa zic decat: 

123.jpg.50e999262c4b21f777fdcc5dd3d754a3.jpg

Modificat de Doomy
Link către comentariu

sandero stepway are stock declarata o garda de 17.3cm. 

deci cei 17.5 ai hnei doze de bere trebuie sa fie mult sub capabilitatile unei masini de offroad. la tine e mai mult decat bine

Link către comentariu

Faina iesirea ! 

Cate camere ai pe masina ? 

O  sa aplic si eu testul cu berea :))

Link către comentariu

daca se vrea ieftin, mergi cu ruleta la raft.

 

9 minutes ago, motanelul said:

Cate camere ai pe masina ? 

suficiente cat sa primeasca oferta de angajare de la Google street view

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!