Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

M-am obisnuit cu rama glossy , deocamdata nu am ce sa ii reprosez decat ca cere "maini curate" orice atingere lasa urme :)  

In alta ordine de idei am avut o surpriza cand am scos navigatia veche:blink: .... sa vad ca e produsa pe 21.03.2014 iar masina mea e 09.2012 ,  se pare ca a fost retrofit ulterior , antena de navigatie are circuitul OE . de curiozitate am decodat seria de masina si mi-am dat seama ca fusese echipata cu rns 315 initial . 

Unitatea scoasa se prezinta cam asa

page1.thumb.jpg.9aca8da3f71f0649306edad969a1f69a.jpg

Are sigiliile intacte numai ca are mai multe zgarieturi pe una din parti , fata se prezinta estetic pe la 98% :) 

Am reusit sa o decodez ,acum avem si PIN-ul ei. 

Link către comentariu

Gas suna chiar mai aiurea decat oil. Gasoline sau petrol sunt cuvinte prea lungi  pentru acel camp asa ca au ales aceasta varianta.

Link către comentariu

Daca e sa o luam asa ar trebui sa scrie si “Remaining” nu “Remained”, dar e ok :) 

Arata bine, are functii peste ce poate masina stoc, daca se si misca bine se pot trece cu vederea chestiile astea

Link către comentariu

chinezii sunt praf la engleza si nu imi dau seama de ce... nu gasesc pe unu sa le traduca?

aliexpress e plin de anunturi amuzante ca si descriere

Link către comentariu
11 hours ago, Akaiu07 said:

Gas suna chiar mai aiurea decat oil. Gasoline sau petrol sunt cuvinte prea lungi  pentru acel camp asa ca au ales aceasta varianta.

Ar trebui sa fie Fuel 

Link către comentariu

@Muale Cultură diferită față de cea vestică, nu pun mare preț pe astfel de "aspecte". Limba este o barieră imensa de comunicare 99% dintre ingineri nu stiu o boabă de engleză, traducerea se face prin cunoscatorii de limba engleză care nu au nici cea mai mică pregătire tehnică...acum iți poti face o idee cum funcționează treaba.

Gata cu offtopicul..dacă este in plus se poate edita/sterge

Link către comentariu

Limba/traducerea din acel meniu este o observatie care este complet inutila pentru mine .  Navigatia in sine daca se misca bine si indeplineste toate functiile , adica pe scurt isi face treaba , restul este cancan .  Eu sunt multumit de ea !  Fiind si fost posesor de alte "chinezarii"  pot sa spun ca aceasta se misca cel mai bine dintre toate. 

Ca si comparatie la cum se misca meniul as putea sa zic ca este sub un Samsung  dar mult peste un Myria , Vonino, Allview, Serioux...etc.  As putea sa zic chiar ca se misca ca un Asus Zenpad .   E ce trebuie:icon_thumleft:.

Link către comentariu

Am pregatit si anvelopele de iarna :D  sa vina zapadaaaaaa

20181008_215320.thumb.jpg.f65faa8e48691cf95120dfcd9ee88ae9.jpg

 

Ce e drept , ar fi mers niste anvelope AT pe aceste jante :blink:.... dar din pacate nu a fost sa fie:soothe[1]: .......deocamdata

Uite ce bine ar arata  cu niste AT-uri

page12.thumb.jpg.f3570944f3ff8e774d8249d323898d23.jpg

:icon_bounce:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@Doomy: foarte tare excursia si reusite cadrele :icon_thumright:

Probabil ca ne-am petrecut pe drum, saptamana trecuta am fost si eu la Lacul Rosu si Bicaz :) 

Apropo de anvelopele la care te gandeai... invart de curand un set de BFG AT K02 (dupa ce anul trecut testasem BFG AT K0) si sunt foarte reusite. Indice "B" la franarea pe ud, ceea ce deja e foarte bine. La 74db, sunt foarte silentioase pe asfalt, cel putin pana in zona de 120 le-am testat eu.

Ca si sfat: te poti gandi la o varianta in care ai un singur set de roti echipate cu aceste BFG AT K02. Sunt all season, M+S, inclusiv simbolul cu "3mountain snowflake". Din review-urile de pe afara, duc lejer 60k rulaj, sunt destui care le au inclusiv pe Tiguan. Mai ales la ce folosesti tu masina, ai avea un real beneficiu. Trebuie doar putin curaj sa faci pasul...

Apropo, RNS-ul tau are un posesor fericit, a dat un feel mai tehno interiorului de Amarok ;) Multumiri si pe aceasta cale.

Link către comentariu

@75NOR Mi-as fi amintit sigur daca te intalneam pe drum , am fost de Joi pana Duminica :) 

Am citit si eu pareri bune despre anvelopele mentionate de tine BFG AT K02 dar parca nu as face pasul sa renunt la anvelopele de iarna care sunt chiar gandite pentru iarna.... nu prea ma incumet  :wacko: 

In schimb ce iau eu in considerare acum ar fi  sa merg pentru jantele de fara cu un set de  :  Bf GoodRich Urban Terrain , XL cu indice B la umed si 70 DB zgomot  cu dimensiunea 235 55 R17 marcate cu M+S.  Pentru un al treilea set sau sa raman la un singur set de AT-uri inca nu se pune problema   , dar anvelopele de vara sunt pe "terminate" asa ca la schimbarea acestora pot gasi solutia de compromis ,  cel putin asa sper eu :rolleyes:

bfgoodrich-urban-terrain-ta-2.thumb.jpg.ba4dec7cc2271abfca0ab6c380a79b1f.jpg

Ma bucur pentru navi ca a ajuns pe maini bune  :) mi-a dat si poza cat de bine da in bord .  

Link către comentariu

@Doomy: ha, e mica lumea, dar nu m-ai fi remarcat, ca nu eram Superbul :) Am vrut sa explorez putin zona barajului Izvorul Muntelui si sa merg in parcul national Ceahlau, iar zona aia nu e indicata pentru 19'' si suspensie sport. Asa ca am fost cu Wranglerul.

Ref la Urban Terrain, sa stii ca sunt o alegere foarte buna. Poti primi review-uri serioase si consistente de la colegul de forum la care a ajuns RNS-ul tau :) El a montat asa ceva pe un X3, tot pe 17'' si le-a folosit mai multe sezoane.

Bafta si continua cu pozele de pe trasee faine :icon_thumright:

Link către comentariu

O sa las asta aici , deoarece topicul vechiului Explorator este  inchis 

Se pare ca noul proprietar continua povestea de explorare  :  i-a pus folie pe spate , cutie de portbagaj noua , capace noi  si din cate aud urmeaza si pompa tandem noua , turbo nou ( pe placul lui)    .....etc :)     mi-a dat o lacrima cand am vazut poza de mai jos. :wub:

1520652090_WhatsAppImage2018-10-25at19_20_35.thumb.jpeg.5e3cfd036b18b43e678a3f43696deb2d.jpeg

Ma bucur din suflet ca a ajuns pe maini bune si nu pe mana cuiva care va cara cartofi cu ea :) 

Link către comentariu

Daca vrei niste anvelope AT bune de tot pe sosea si abosolut decente pe teren, orienteaza-te spre Cooper Discovery At3 Sport. Ti-o spun din postura de posesor atat de KO2 cat si de Discovery At3. KO2 da e superior pe chestii grele (pietre ascutite, noroaie mari etc.) dar sunt prea tractoare pe sosea, ca zogomot, iar pe ud sunt ciudate rau, nu sunt in nici un caz de B pe ud.  Discovery At3 sunt foarte silentioase pe sosea (anvelope de iarna level) si decente in conditii de carosabil umed. Si cam atat cu offtopic-ul.

 

 

Link către comentariu

Vai ce rai sunteti :)) mingea aia de tenis eu am puso :blink:

@blacka Le-am trecut pe lista , o sa investighez mai multe cand se apropie momentul achizitiei. 

 

Am cam ramas in urma cu postarile , ca deh...timpul...  

1)  Am reusit sa montez si statie CB pe masina , am mers pe modelul CRT One cu antena Wilson Little Wil , am ales statia asta pentru dimensiunile mici dar si pentru feedbackul pozitiv care il are.

A fost montata intr-un loc usor accesibil pe principiul ca va ramane montata definitiv , fara scos/bagat de fiecare data cand am nevoie .  

page2.thumb.jpg.bde70e091f7ab70c4aea1ee5bf00ecb5.jpg page4.thumb.jpg.3c82c003ab08f9bf303c2e9889ed6e64.jpgpage1.thumb.jpg.76521d88cc7aabb09bb9343a435dbbca.jpgpage77.thumb.jpg.ab339557ffb2be29c251a4d8ab734f7e.jpgpage55.thumb.jpg.6b96f93c1225b541d83749d47b44ffe3.jpg

Usor nu a fost , a fost de "bricolat" la greu :

page.thumb.jpg.a4d5bc96d1e4778c64e92bb5f7280e33.jpg

Dar eu consider ca am facut lucrarea "curata"  , fara cabluri la vedere  :)  si cel mai important ca mie imi place la nebunie. 

2) Avem si conectare 4G stand alone in masina  !  Foarte multumit de  conexiunea oferita  !  Semnalul este ok indiferent de viteza sau zona  -  pe cartela Vodafone am mers.  Multumesc lui @Akaiu07 pentru stickul de net si de promptitudine la partea de instalare :icon_thumleft:

page66.thumb.jpg.6a8b60cc65958474bdf50facad32d75a.jpg

 

3) Neam lovit si de un bug software al Exploratorului ...."Glitch in the Matrix" sa ii zicem......  Mergand noaptea am luat cateva flashuri din sens opus  iar prima reactia a mea este ca am vre-un far dereglat . Dar nu farul a fost de vina , se pare ca ledurile de la DRL din farul stang nu mai reduceau intensitatea la aprinderea farurilor sau pozitiilor. Acesta ramanea la 100% intensitate indiferent de pozitia switchului . Acum ii inteleg si pe ceilalti soferi , lumina era orbitoare  :wacko:  Pe vcds era inregistrata o eroare pe care eu nu o prindeam cu mufa mea (Rosstech) . Asa ca am apelat la @F l o r i n pentru rezolvarea problemei care nu m-a dezamagit,  cu un restart de BCM problema a fost rezolvata rapid si nu s-a mai repetat de atunci . 

210143.thumb.jpg.a9263db7dafb68033add789d70332418.jpg

La o investigare de a mea se pare ca radacina problemei ar fi de la DLA (Dynamic Light Assist)  pe care eu il folosesc aproape non-stop pentru ca deh.....imi place sa conduc noaptea .  Asteptam sa vedem daca se va mai repeta. 

In rest ......mai astept cu anvelopele de iarna inca doua saptamani , daca prognoza meteo este corecta . Oricum sunt ready to go si in 30 minute sunt pe masina daca situatia o cere. 

Link către comentariu

Ai grija cu statia lasata la vedere mereu pentru ca atrage priviri si sa nu ai vreo surpriza neplacuta.

Si suportul fix pe masina pt antena e un indiciu bun pentru hoti ca in masina se gaseste o antena si o statie chiar daca cele 2 nu sunt la vedere.

Link către comentariu

Mai stii de unde ai luat covorasele ce cauciuc? Caut si eu ptr a mea pe bej, dar fara "succesuri" pana acum ...

Link către comentariu

@mihai.onu94 Multumesc de sfat dar nu imi fac griji , la golf a stat pe masina 5 ani aproape , iar pentru situatiile neprevazute de care zici tu , exista Casco :D 

Antena se poate scoate usor si o pun in portbagaj. Doar statia are suport fix. 

@andrei0241 Iti las un PM , din pacate nu e un site , dar merita sa intrebi . 

Link către comentariu

pff...deosebita lucrare! 

Pe unde ai tras cablul de la antena, prin torpedou si apoi prin prag?

Ai o masina de invidiat! Felicitari pentru tot ceea ce faci la ea!?

Link către comentariu

Acum sa demontezi si sa schimbi culoarea afisajului la statie ;)

Ai gaurit si langa volan pt microfon? Eu ma gandeam la un magnet puternic sa il prinda dar cum nu tin statia permanent, nu m-am ocupat.

Connex?! Alt bug al "Chinejilor". Sa inteleg ca nu se mai inchide complet cotiera?

 

Link către comentariu

@xdx Multumesc de urari ! 

Cablul de antena este tras pe sub torpedou si prin pragul din dreapta , nu cred ca vrei sa stii ce chin a fost sa trec pe sub bancheta din spate :wacko:   Iar statia are circuit separat cu siguranta separata trasa in panoul de sigurante. 

@Muale Imi place asa culoarea :D  aproape e aceiasi nuanta cu cea a butoanelor de la clima  . 

Da ! am gaurit pentru suportul de microfon , am incercat initial dublu adeziv 3M dar nu tine pe partea cu zimti de acolo  , stiu ca estetic nu pare ok ,dar suportul ala va ramane acolo  definitiv sau pana noul proprietar va decide sa il scoata :D   Cu magnet uite ca nu ma-am gandit dar nu cred ca ar fi mers , este foarte gros plasticul ala de acolo , cred ca are 3mm grosime , nu cred ca ar fi fost eficient. 

Connex , ca pe vremuri :))  neimportant ce  scrie acolo :)  functioneaza perfect !   Cotiera se lasa jos perfect , la marele fix !  Nu atinge stickul dar nici mult nu mai are :) 

Link către comentariu

un magnet neodymium este f puternic, cu greu il poti dezlipi de pe tabla cu mana.

eu cred ca "bate" prin 3mm de plastic dar...gaura e facuta acum :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!