Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

@Muale  :))))))  am destule  placute adezive 3M :) , cele de la Gopro sunt bune deoarece rezista la caldura mare si soare direct :)  Amperajul ajunge , are un port de Incarcare Rapida .  Pana acum nu am avut probleme .  In prima faza nu am deschis cotiera , dar urmeaza sa trag cablul pe jos , dar trebuie sa dau scaunul jos pentru aceasta operatie.  Momentan este prins "elegant" cu clipsuri de plastic adezive , similare cu cele care le primesti la camera de trafic. sunt complet acoperite de scaun si nu se vad:

 page33.thumb.jpg.b6d2bdf722703f2717d8924410186424.jpg

Si daca tot am mai facut o postare , am uitat sa zic anterior ca mi-a sosit si solutia de chedere de la Sonax .  O sa revin cu Feedback cat de curand . 

11111.thumb.jpg.57e470e81db386eff9c2b5bce25af795.jpg

Link către comentariu

hmda, tu ai priza in cotiera deja.

eu probabil trebuie sa scot toata consola sa am acces la ce vreau.

Link către comentariu

Azi am reusit sa ajung inca odata pe la Catalin @EEXCALADE pentru revizia de ulei + filtre si pentru schimbatul uleiurilor din diferentiale. 

page11.thumb.jpg.85dfecaeebcbca43f0b421c206757a47.jpg

Ca de obicei am plecat super multumit dupa o lucrare facuta cu simt de raspundere si pasiune !  Chiar ma gandesc ce mai e de facut sa mai revin :icon_bounce:  Si cu asta am bifat cam tot ce tine de mentenanta  :D  

Pentru cei care sustin ce zice Volkswagen ca lichidul din diferentiale nu se schimba niciodata sa se uite mai bine la poza de mai jos

page22.thumb.jpg.f52b47a076f2b3df9eae770329623dca.jpg

In caz ca nu va dati seama care e lichidul vechi......cel din stanga a iesit din diferential iar cel din dreapta este cel nou...........PS:  daca la 75.000 km arata asa cum o fi la 300.000k neschimbat? 

In alta ordine de idei am verificat si posibila problema de "Span" dar nu exista urme : 

20180803_101844.thumb.jpg.2a2ecfb76d8f55e7c626b734e225d6da.jpg

Happy:flower:  Happy :flower: Happy:flower: 

Link către comentariu

Felicitari. Tocmai ce am fost si eusaptamana trecuta la Catalin @EEXCALADE. Toata stima.

Uleiul din grup se schimba la 3 ani.

Link către comentariu

@pronet Stiam ca ai fost , am dat Like :D 

Nu am gasit termenul asta , am gasit doar "Never Change"  , in fine  oricum e pe lista mea de mentenanta acum la fiecare 25.000 km :D 

Link către comentariu

Care lichide ?? Ai mai completat si cu ..."apa tare".

@Doomy intervalul mi l-au comunicat in reprezentanta, atat in DE, cat si in RO.

LE: 3 ani era ptr haldex - filtru si ulei. Mea culpa.

Am facut eu confuzie. Acum am vazut bidoanele si codurile diferite. Se poate un PM cu pretul ptr ulei diferential? Ms frumos.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

O intalnire spontana intre doi CFFB-isti cu :ninja:@Muale:ninja: , un pahar de vorba si schimb de impresii.

page44.thumb.jpg.ee27258c71eb3d3aa01fa4b9c73548de.jpg

 

Mi-am facut timp sa dau jantele jos de pe masina si sa le fac o curatare serioasa , am folosit solutia de jante de la Sonax.  

page1.thumb.jpg.c3f2cea2c26779ad28dcb5846449ef5b.jpg

O sa urmeze poze cu rezultatul final , nu am apucat sa le fac pentru ca m-a prins ploaia in mijlocul "lucrarii"  :) 

Link către comentariu

Au ieșit faine jantele! Ar trebui sa "tratezi" putin și anvelopele (soluție de curățare + perie aspra & dressing). 

Link către comentariu
cristi_eftimie

Felicitari,arata bine in realitate noul Explorator,l-am vazut ieri in locul Golfului pe Vladimirescu ???

Link către comentariu

Si poze  in sfarsit

page1.thumb.jpg.5b257305f24d4e216f67a1a91ef08798.jpg

Sunt foarte multumit de cum arata jantele si etrierii proaspat reconditionati ! 

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Felicitari. Arata super bine. Un sfat daca imi permiti - renunta de sistemul de prindere in slotul de la cd. Risti sa afecteze unitatea si e pacat.

Link către comentariu

Este doar temporar acel suport , util si stabil  , nu sunt fan RNS 510 asa ca oricum este pe plan sa fie schimbata cu ceva de Android. 

Link către comentariu

Simpatica mingiuța de pe cârlig. Vezi cum faci s o păstrezi curata...

Link către comentariu

Sa fie intr-un ceas bun!

E cel mai scump retrofit pe care il puteai face, o sa platesti toata viata  :))( vorbeste Stan "proaspat" Patitu').

Hai cu Tiguanul AllSpace --> ?

 

Link către comentariu

Multumesc de urari @EEXCALADE si @cristi511 :hainoroc:

Am reusit sa aman inevitabilul mai multi ani :ninja: , dar nu am scapat si anul acesta.  Eu o iau ca pe o rata de leasing operational .....permanenta....forever.... :eek:  

Cu Allspace doar daca va exista un miracol in care imi conving sotia sa dea de permis .......dar asta e o poveste pentru 2019 . 

Link către comentariu

Felicitari ... sotiei, ca te'a convins! ?

Tu pana acum erai de genu

- Cand te insori?

- Daca ma ajuta Dumnezeu, nici anul acesta!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!