Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Vezi ca organizeaza baietii iesiri soft off-road...baga-te in "clubul" lor...si sa imi pastrezi si mie un loc...daca nu anul acesta...la anu sigur ?

Link către comentariu

@Doomy ...  sa nu vada fostul proprietar fotografia in care e murdara ca face infarct !  :)  ...

S-U-P-E-R-B-A !!! ...tiguanita asta :) 

vreau si eu detalii in privat despre ledurile pentru lampile din usi ! ... 

Multumesc frumos

Modificat de davides
Link către comentariu

Frumoasa combinatia de interior crem si exterior albastru! Nice! :) 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Muale   pai deh...trebuie si leduri , lampile vin cu w5w standard care bate spre lumanare .... :cool:

@Laurentiu_LWR   Vazusem un astfel de topic ,  o sa ma bag si eu in seama cat pot de curand :)  ,  tu la ce te gandesti:rolleyes:

@davides Multumesc !  Fostul proprietar nu cred ca are acces la internet ca noi astia tinerii :rolleyes: oricum nu cred ca ii pasa asa de mult de masina , pentru el era un simplu obiect.   Ti-am lasat PM  cu link. 

@Rave  Multumesc :beerchug:

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Am găsit deja 2 variante de led, difera puterea/nr de chip-uri. Pe la 12-15$ setul, asa ai găsit și tu? 

Link către comentariu

Salutare,

Foarte frumoasa si ingrijita masina ! 1 mil. KM fara evenimente !!!

Se poate sa-mi dati si mie ceva informatii(PM) despre lampile din usi si led-uri ? 

Multumesc !

Link către comentariu

@DANYS80    Multumesc si iti urez si tie acelasi lucru !     Vad ca si tu esti coleg CFFB-ist :) 

Link către comentariu

Si eu tot CFFB :)

scuze băgarea in seama...dar ma bucura faptul că motorul de pe " cazanul " meu din 2011 a mai fost pus inclusiv pe auto din 2013-2014. 

E un semn că este fiabil ? ?

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

@florinpbv   :P  Fiabil este un cuvant sensibil cand il spui pentru un VW ,  depinde de "user" cat de fiabil este un motor sau o masina  , mai specific depinde de cat de bine este intretinuta de "user" .  In rest eu zic ca sunt putine probleme cunoscute ale acestui motor. 

Link către comentariu

Nu putea sa ramana neatinsa mult timp......

20180526_133345.thumb.jpg.af332e468cedb1329aaec0cb35e2bb57.jpgpage1.thumb.jpg.4b8bebb39d131e9f617122f9baa5f7e1.jpg

Macar paguba nu este mare , de fapt vizibil este doar suportul de numar rupt si numarul indoit (numarul nou :icon_cry:) , senzorul de parcare din fata dreapta mai arata rosu cateodata asa ca am facut amiabila ca vreau sa o duc totusi la constatare .  Oricum un mare plus pentru gestul cu biletul :icon_thumleft:.  O sa fac cu regres pe RCA al meu deoarece vinovatul avea Asirom.

Cum mi-au zis si prietenii  "S-a spart ghinionul cu acest incident" 

 

In rest bifam in continuare planurile mai mult sau mai putin .   Arcurile intarzie cam 10-12 zile :scratch: , fara o explicatie justificata  de la Eibach NL, cand a trecut data de livrare am facut o sesizare sa intreb unde este coletul si raspunsul lor a fost  "Sorry , it was a unfortunate mixup,  the new estimated delivery date will be...."  ,  deci se intampla si la case mai mari......

Programarea in service era deja facuta asa ca am bifat doar ce aveam disponibil  :  

  • Revizie la sistemul AC , cu verificare sistem si compresor,  inlocuire ulei vechi din sistem si reuplere cu freon . Lipseau 50 grame doar.  Oricum baga TUN !  :D page3.thumb.jpg.8713675a29618ef128b063cbae6bb9df.jpg

 

  • Am reusit sa montez si scutul , a venit ca cu compatibilitate de 98% sa zic asa.....doar la plastice au fost putin deplasate gaurile , in rest toate prinderile si gaurile de insurubare erau existente in lonjeroane si in punte. Nu a fost nici o schimbare in tonalitatea motorului dupa montaj , fara vibratii sau alte sunete.  pana la baia de ulei (cel mai jos punct) sunt cel putin 2 CM , posibil putin mai mult. page2.thumb.jpg.7842e08c5af3766db64631d07559c205.jpg

 

  • Discul spate care are un cuta/semn circular( cel mentionat mai sus)  are ca si cauza placuta , avea ceva prins intre placuta si disc , dar placuta este uzata neuniform si nu mai atinge pe disc corespunzator   , discul are o foarte mica buza  exterioara asa ca nu le voi schimba ( sunt cele OE) si voi lua set de placute noi OE  sa vedem daca dispare cuta . Sunt sanse foarte mari sa dispara.  Saptamana viitoare sper sa imi vina si placutele. 
  • In rest am pus cheia pe toate suruburile existente de la articulatii , punte si cam tot ce am reusit sa vad la ochi.  Nu am gasit nimic slabit  :D  

Mai adaugam pe lista de "To Do" si un set de becuri Xenon D3S Osram Unlimited Xenarc :D   le-am vazut la cineva si sunt dementiale !   Oricum becurile de pe masina sunt cele OE si au peste 5 ani , asa ca nu as astepta pana pica .   Soon to come

OSRAM-D1S-35W-66140XNB-XENARC-NIGHT-BREAKER-UNLIMITED-Headlight-HID-Xenon-OEM-Lamp-70-more-light.jpg_640x640.jpg.7c244464611bafb4b9a991076da11504.jpg

 

Link către comentariu

Frumos din toate punctele de vedere. Pe mine unul ma incanta dotarile , a ta avand cam de toate, iar daca faci km multi cu masina isi spun cuvantul.

Sa o stapanesti sanatos

Link către comentariu

@Boditza  Multumesc :D  Intr-adevar isi spun cuvantul . Dintre toate pana acum ma  incanta cel mai mult Lane Assist si Trapa :)      

Link către comentariu

Au veniiiiiiiiiitttt arcurileee!   :wub::wub::wub:    din pacate abea saptamana viitoare pot  sa le urc pe masina :(  asa ca toata rabdarea sa apeleze la mine :D 

page1.thumb.jpg.74639b4e12e2c7a32e66d5c98e256e22.jpg

Link către comentariu

Neapărat să îi faci poze cu before și after. Îs chiar curios cum arată și mai ridicată!

Link către comentariu

mai ai dubii?

sunt sigur ca lucrarea va fi pozata din toate unghiurile

Link către comentariu

Nu mai am ce comenta ,Muale deja a raspuns.  Vor fi multe poze si concluzii.....

Link către comentariu

Inca o tura de soft Offroad pe la Silistea / Calarasi  campurile din jurul lacului Frasinet , inca ma obisnuiesc cu cutia si motorul CR  , 1000km impreuna and counting :Driver: .     Scutul inca nu a fost pus la incercare dar vara e lunga :)  

IMG_1770-3.thumb.jpg.8d81f925993a112696d11d94a5929699.jpg20180602_121722.thumb.jpg.2d04a9af44fee19d4d81d9f1dfee774a.jpgIMG_1704-HDR-1.thumb.jpg.b291d411a34132d7331c12e337e1ab74.jpg

 

 

Link către comentariu

Se pare ca avem si cu prima problema cu noul Explorator:tuktuk: : In seara asta am trecut printr-o balta destul de mare in drum spre casa ( ca deh ....Bucuresti pe timp de ploaie)   iar apoi la prima plecare de pe loc de la 0 km am simtit ca au patinat putin rotile din fata si am vazut pentru prima data becul de la ESP pe bord...... instant am zis ca nu e de bine.....daca merge 4x4 nu are de ce sa intre esp asa rapid.....  am ajuns acasa am scanat cu vcds si ca rezultat am : 

1 Fault Found:

00448 - Haldex Clutch Pump (V181) 

           011 - Open Circuit    

           Mileage: 71203 km

Oricum aveam revizia de Haldex pe lista de TO DO  , va trece ca prioritate la rezolvare . Nu as vrea sa imi dispara zambetul de pe buze asa de repede de la achizitie...... asa ca acum fie ce o fi  . Mergem mai departe. 

 

In alta ordine de idei azi mai mi-au venit cateva din TO DO list...  Uleiul de la cutia de viteze OE , Lichidul de frana OE si placutele de frana spate OE care sunt produse de TRW. 

20180604_203921.thumb.jpg.1a227001e546b00fa3ac8a71fa624629.jpg

 

 

Link către comentariu

Am reusit sa mai bifez pe lista de TO DO  urmatoarele

- Am montat Door Warning Lights si ledurile care spre mirarea mea NU dau eroare :D  , sunt super multumit ! 

page1.thumb.jpg.6c366a2aff7d0e21bec3fa7c0fdbcb94.jpgpage3.thumb.jpg.bb6d3dbb3793dcb8f5ade0b667fc8ce6.jpg

Multumesc de ajutor la montaj lui @Al Bundy  care m-a ajutat si cu urmatoarele modificari :

- DRL pe stopurile spate exterioare  si lumina de frana pe toate 4 stopurile

page2.thumb.jpg.f9bc139817a67391b094c7bf786ea020.jpg

 

Am reusit sa fac si o modificare care o doream de mult : Am montat un extintor sub scaunul soferului care este usor accesibil  , just in case !  separat de cel care il tin in portbagaj :icon_cool:

20180609_120232.thumb.jpg.d1bd38868cd2c7ced0f4f5b6e3206cf7.jpg

Sper ca saptamana care vine sa rezolv Haldexul si cu restul pieselor :unsure:

Sper....

Modificat de Doomy
Link către comentariu

@Doomy ca sa vezi ca nu-s ranchiunos, ti-am dat un upvote :) Totul pentru o cauza buna, nu? In fond, daca pana la urma acuzativul are de castigat, imi asum titulatura de grammar troll. 
Carry on.

Link către comentariu

Arata fain door warning lights-urile!:icon_thumright:

Ai renunțat la sertarul de sub scaun ca sa montezi extinctorul?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!