Jump to content

Apa de la ploaie in interior


leoandrei
 Share

Postare recomandată

Buna!

Detin un Golf 7 si am observat ca in portbagaj, in locul unde ar trebui sa fie roata de rezerva se infiltreaza apa. Asta am observat de la inceput, dar fiind o masina sh am zis ca cel dinaintea mea varsase ceva. Dar in loc sa se usuce, acum cateva zile chiar am gasit o mica balta acolo. De unde poate proveni aceasta apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil scurgeri infundate sau pe la stopuri-neetanseitate in urma unor reparatii sau intererventii. BTW, nu cred ca trebuia un topic nou. Pb resp s-a tot discutat. Just search it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut,am descoperit dupa ploaia de zilele trecute,ca imi intra apa pe la usa stanga spate,cum pot rezolva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radu dnt verifica garnitura dintre  boxa si  usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da ,garnitura eram mancata in partea de jos am rezolvat cu niste mastic . multumesc pentru sfat

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveți ceva fotografii? Despre ce garnitura e vorba? Ce trebuie sa demontez? 

Eu găsesc apa pe chederul de jos de la pragurile spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am descoperit si eu. Nu mi-am putut da seama cum intra. Chederul e in stare buna

20180628_133525.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ! Aceeasi problema o am si eu. Am gasit apa pe covoras in partea stanga spate dupa ce am spalat-o si dupa o ploaie mai zdravana. Am verificat chederul si este intact. Am avut golf 4 si nu avea probleme de acest gen. Ceva solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

demonteaza panoul interior al usii si ai sa vezi ceva similar cu ce este in poza.

torni apa pe usa pe partea exterioara (la baza geamului) si vezi pe interior pe unde curge .

apoi aplici silicon pt etansare.

 

post-3263-0-21997700-1352392167.jpg

Modificat de grig
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

 

Mai are cineva probleme si cu apa in portbagaj, in cuva rotii de rezerva ? 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu la Golf 6.

stiu cum se intimpla, dar nu am ce sa-i fac. rar intra la ploi f multe si puternice (cum au fost in ultima perioadada) sau rar la spalatorie .

 

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 13.07.2018 at 7:53, Sergiu Stan a scris:

Salut

Mai are cineva probleme si cu apa in portbagaj, in cuva rotii de rezerva? 

Multumesc

Salut, eu am problema asta de cand am luat-o. In cazuri extreme mi-a ajuns apa si sub bancheta spate. Am scos de vreo 3 ori roata si am vazut ca apa intra de undeva de la aripa dreapta. Am fost cu ea in service si au spus ca nu au ce sa ii faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine intra apa pe la baza inferioara a haionului

dupa ploi f puternice, cind ridic haionul, vad apa pe cheder, iar cind apa mai multa, se prelinge pe sub cheder si pe sub masca de plastic negru a zonei de incarcare si astfel ajunge la cuva rotii de rezerva.

am marcat cu rosu in poza zonele unde gasesc apa (uneori pe stinga, alteori pe dreapta, dar masina e parcata perfect orizontal)

dsc_7757.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Si eu am aceeasi probleme, pe cele 4 usi. Desfacut fetele de usi, chedere geam, curatate (nisip, praf, frunze, etc.), puse chederele inapoi la geam, pus furtul cu apa pe usa curge in felul urmator:

- Pe langa boxe care dupa bineinteles se opreste in fata usii, apa o gasesc pe chederul din interior, nu ajunge pe pres.

Boxele sunt prinse in nituri si plasticul este crapat, nu cred ca ar fi o idee buna sa le dau jos ca nu stiu cum sa le mai prind inapoi daca este rupt/crapat plasticul.

- prin gaura de mai sus incercuita, nu cred ca se poate astupa pentru ca intra clema care prinde fata de usa.

- Si prin "balama/stabilizator usa".

Ceva idei de a remedia problemele?

1.jpg

222.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Aceeasi problema si la mine la usile din spate. Gasesc apa la chedere in partea de jos si intr-o zi mai friguroasa erau inghetate. Oare sa intre apa pe la chederele de la geam? Par o idee mai scurte cu 2-3 mm decat locul disponibi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am cumparat zilele trecute masina (VW Golf 7, TSI 1.0), noua, de la reprezentanta VW.

Cand ploua intens intra multa apa si mizerie atat prin usile laterale (apa trece de primul rand de chedere) cat si prin usa de la portbagaj (prin muchia de jos).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai reclamat problema la garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara. Aceeasi problema o am si eu, gasesc apa pe chederr la usile spate. O sa desfac usile si o sa remediez la boxe sau unde o fi problema. Intrebarea mea este: Unde se va duce apa aia? Ramane in usa ? Nu o sa rugineasca in timp? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa întra pe langa cheder exterior geam, mâner, etc. Dar normal e sa ses scurgă afara, pe la găurile dedicate. Nu sa între în masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana in momentul de fata nu am gasit rezolvare. Nu pare nici o gaura infundata. Date fete de usi jos, chedere, curatate. Nici o diferenta. Acum cum am intrat in periaoada friguroasa, dimineata este apa pe pragul din interior pana in cheder, asta ma gandesc ca este de la condens, altceva nimic. Nici o rezolvare momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Subscriu,se pare ca intre difuzoarele din usa si usa este un fel de garnitura buretata care se macina pur si simplu,daca apuci de ea se trage,nu e lipita.Solutia este inlaturarea niturilor si a garniturii buretate,mastic si alte nituri 5 diametru si lungime min 6 mm. -1 calitate materiale la  G7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut! Am si eu o problema la un golf 7 1,6tdi si sper sa gasesc rezolvarea aici. Am cautat ceva asemanator pe forum dar nu am gasit.

De ceva timp am o pata de lichid pe covoras, sub pedale. Din ce mi-am dat seama, dupa o ploaie devine mai vizibila. Lichidul este usor uleios, galbui, fara miros, si se prelinge pe pedala de la ambreiaj (acolo fiind umed cand ating). Aveti idee ce ar putea fi si ce pot face sa remediez asta? 

Spor in toate!

IMG_20200705_105313.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare să fie lichid de frână. Mergi la un service pentru constatare, cel mai probabil e cilindrul emițător de vină (“pompa de ambreiaj”).

Verifică și nivelul lichidului de frână, să nu pierzi prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este lichid de frana, nu mai astepta nici o zi, este foarte coroziv, trebuie sters repede de pe toate suprafetele, nu numai metalice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!