Jump to content

Ceasuri Bord


raducodreanu
 Share

Postare recomandată

Nu ai cum sa reusesti decat daca stii sa reprogramezi hardware clusterul, ceea ce e putin probabil. Afisarea vitezei de deplasare este posibila la modelele care vin din fabrica cu asa ceva si se face apasand de doua ori butonul reset. Eu am schimbat clusterul cu unul cu speedometer capable asa ca stiu foarte bine ce vorbesc.

Hro - cred ca este vorba de acelasi model de cluster si la masina ta cat si la cea despre care vorbesc eu. Maine dimineata o sa incerc cu VAG-ul poate resuesc asa si revin cu detalii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    36

  • tata11

    8

  • raducodreanu

    6

  • silkworm

    6

Nu ai cum sa reusesti decat daca stii sa reprogramezi hardware clusterul, ceea ce e putin probabil. Afisarea vitezei de deplasare este posibila la modelele care vin din fabrica cu asa ceva si se face apasand de doua ori butonul reset. Eu am schimbat clusterul cu unul cu speedometer capable asa ca stiu foarte bine ce vorbesc.

@ Gicu

te rog dacă ai timp, pune o poza ca sa vad ce pierd sau dimpotrivă sa am justificarea faptului ca mă agit pt asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
bogdannovaceanu

sal, am desfacut bordul la masina mea,am relipit display-ul ca il minarise un fraier de la care am luat masina si va rog sa imi spuneti cum reusesc sa aduc indicatoarele ceasurilor in zero, ca nu reusesc sa le potrivesc.....le-am pus de citeva ori dar nu le nimeresc....se recalibreaza cumva cu vag-com-ul sau tot mecanic piuna le nimeresc? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf4

cu vagcom-u se da output test in modulul instruments

pe rand acele trebuie sa mearga la mijlocul scalei la indicatorul de temperatura si la cel de combustibil

iar la vitezometru la 100 km ora

in modul asta le poti fixa stiind in ce pozitie trebuie sa fie practic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdannovaceanu

multumesc, asa o sa fac si o sa postez rezultatul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cum ai " relipit display-ul"? ai refacut lipiturile cu un pistol cu aer cald pentru ca avea linii lipsa?

Modificat de vidoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat?

Pe masina din semnatura nu am nici Bord computer nici pilot automat. As vrea sa pun si eu un bord cu maxidot si sa imi pun tempomat . Aveti idee daca merg toate versiunile de pe 2.5 tdi din 2000 pana in 2005 sau e diferenta intre ele? (eventual coduri ale modelelor care merg pe modelul din semnatura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa-i pui ceasuri cu maxidot, dar ca sa le schimbi iti trbuie un cod pe care doar la reprezentanta il poti procura(un cod pt cele vechi si unul pt. cele noi).

In primul rand iti trebuie factura pe ceasuri sau o declaratie pe propria raspundere ca nu sunt furate.

In al doilea rand iti trebuie 200 ron ca sa le schimbi la reprezentanta.

***ANUNȚ***

Modificat de WNS
Există o arie separată pe forum, dedicată anunțurilor online.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face si fara reprezentanta...@ tox tu dai factura la ele sau daca le ia de la tine dupa spuusele tale nu are ce face cu ele.

Daca vinzi ceva incearca la aria de vanzari!

Daca mi-ar lua doar 2 mil sa imi puna ceasurile cu maneta cu cablajul si cu scrierea maine m-as duce...

Pentru pilot automat cred ca e mai mult de munca si mai greu de gasit, este o maneta mai jos dupa cate imi aduc eu aminte si trebuie schimbata si carcasa de la volan pentru ca mai are o decupatura in plus pt maneta respectiva.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am scris din auzite, mie cei de la Sandra Iasi mi-au cerut 2 mil. manopera pt. schimbarea ceasurilor dar fara conectarea manetei.Practic banii acestia sunt pt. acele coduri.

Initial am vrut sa le schimb eu personal acasa folosind un cablu diagnoza, dar neavand codul pt. ceasurile care le am pe masina(codul e trecut pe a 3-a cheie pe o placuta pe care au n-o am) am sunat la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dukku, trimite PM cu datele masinii tale, sa vedem compatibilitatea. Oricum, mai mult ca sigur se poate rezolva.

gabriel, la modelul asta de A6, maneta de tempomat este modelul "clasic", cu buton on/off, pe maneta de semnalizare - doar ca, pana la o anumita data, pe lateralul manetei era doar butonul "-" si "+" era in continuarea cursei butonului on/off - modelul vechi de maneta. La A6 C5, merge maneta de G4, Passat, etc, care are "-" si "+", pe lateral.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am gasit display in china e 24 de dolari! se schimba relativ usor stie cineva mai ieftin prin apropiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

este posibil ca si in bord sa fie afisati km reali ? la mine este o diferenta de 87k km intre ce este in ecu si ce se afiseaza in bord.

real, ma apropii de 300k si mi-ar placea sa ii vad pe toti.

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se poate

cauta unu cu scule necesare si sa-i modifice

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este posibil, este cineva din Bucuresti care a facut operatiunea?

Cat costa?

Imi puteti indica firma/persoana care se ocupa cu asa ceva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Ai PM de la mine cu un link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Cred ca ai fi "primul" care sa dai km INAINTE. :Driver:.Asteptam vesti daca rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic

nu e singurul

si eu i-am dat inainte si i-am pus pe cei reali

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am jucat pe la ecu si am bulit km din el si erau 0 si pe bord erau cei reali si i-am modificat pe cei din ecu ca pe cei de pe bord :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Postez si eu aici problema mea :

Am un Audi A6 C5 din 2001 (decembrie 2000 cu VIN de 2001 la care nu am bordcomputer (nu pot vedea consumul si are display mic ).

As vrea sa fac un upgrade la un Maxidot insa nu stiu ce modele s-ar potrivi pe masina mea .

Codul bordului meu este 4B0 920 900 J , are doar 2 mufe pe spate.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi ?

Ce coduri s-ar potrivi ?

Eu am gasit un 4B0 919 881 X , tot cu 2 mufe pe spate si mai are un conector micut in partea de sus .

post-10788-0-69408600-1302269712_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge. Trebuie sa cumperi unul care sa aiba la mijlocul codului tot 920. Asta inseamna ca masina are CAN - cum e si a ta. Important e sa vedem ce immo e masina - cred ca e immo2. Unde apare martorul imobilizatorului ? in turometru sau vitezometru.

Am montat un cluster cu BC pe un A3 din 2001....si masina era immo2. Acum, la A6 e posibil sa fie immo3, cum e si Passat-ul din 2001

Daca a ta e immo2, poti cumpara cluster immo2 sau 3. Daca e immo3, clusterul nou trebuie sa fie tot immo3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu aceeasi nelamurire ca si dukku

Sunt pe cale de a achizitiona un A6 C5 din 1999 2.4 Quattro si, printre multe altele nu are BC.

Pana acum am inteles ca se poate pune un Maxidot.

Si acum intrebarile:

1. De unde stiu ce immo e clusterul actual?

2. Mai trebuie altceva inafara de cluster si maneta pentru semnalizare aferenta pentru un BC functional?

3. Cum se procedeaza?

4. :offtopic: In ce consta montare unui Cruise Control la acest A6?

5. :offtopic: Se poate monta CD-player Audi Concert 2 pe modelul C5 sau numai cel simplu merge?

Imi v-a trebui un anumit immo avand in vedere montarea lui Cruise Control?

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu am montat inca decat tempomat-ul si te-as putea ajuta cu informatii.In cutia de la ecu o sa vezi ca mufa mare de la ecu se " sparge" la randul ei in mai multe mufe mai mici . In mufa de culoare alba te vei lega cu firele de la tempomat dupa care vei face adaptarea cu vag-comul

Am si procedura de montare a clusterului insa nu am cumparat deocamdata. Daca gasesti din cel cu 3 mufe in spate se cumpara niste fire cu papuci sau tai dintr0o instalatie electrica de la dezmembrari mufa si iti spun exact ce pini se leaga pentru a activa doar bordcomputerul .

Acum sunt la birou insa o voi pune cand ajung acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Intai verifica ce immo are masina - cel mai sigur, intra cu Vag-ul pe 17-Instruments si scrie-mi codul clusterului. Oricum, e immo 2, dar vreau sa verificam si alte aspecte.

Daca e immo2, poti cumpara si cluster immo3.

Pt BC o sa trebuiasca sa tragi cateva fire (3) din maneta in mufa pe care o vei adauga. Al 4-lea fir din maneta in legi la masa.

Iti trebuie o interfata sa citesti PIN ul noului cluster si cu ajutorul lui faci adaptarea si rescrierea cipurilor la chei. La immo2 nu iti trebuie decat PIN ul clusterului nou.

La tempomat trebuie sa iti faci si cablajul - cu mufa 2x5 pini. Te conectezi pe mufa alba - T15, din cutia ECU - asa cum ti-a scris si dukku.

conexiunile tempomatului - daca ai mufa alba - sper sa nu fie modelul 97-98, ca la ala e altfel. Oricum, trimite-mi PM cu toate datele masinii si iti zic daca e asa sau nu.

In general, conexiunile la A6 sunt cele de mai jos

Mufă manetă MUFA T15 - ALBA

T10

-pin 2 - la T15 pin 8 - culoare fir ALBASTRU

-PIN 3 - la T15 pin 9 - culoare fir ROSU/GALBEN

-PIN 4+7 - la T15 pin 10- culoare fir NEGRU/ALB

-PIN 5 - la T15 pin 7 - culoare fir ROSU/GRI

-PIN 6 - la siguranta nr. 5 din panoul cu sigurante

pt activare - faci Login pe Engine cu 11463

immo nu are nicio legatura cu tempomatul - important e ca motorul tau sa suporte functia, atat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu mai postez inca odata am preferat sa plasez link-ul de la discutiile de audi B6

poate ma poate ajuta cineva si pe mine in problema care o am.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Computer bord la A6 c6

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!