Jump to content

Albastrica aka Octavia 3 FL Blue Denim


valyemil81

Postare recomandată

Felicitari pentru achizitie! Chiar BRAVO!! la pretul ala :) 

Drumuri usoare impreuna! 

Link către comentariu

Felicitari pentru masina. Foarte multa masina pentru banii dati ! Sa te poarte sanatos si sa te bucuri de ea fara incidente !

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie si sa te poarte sanatos pe toate meleagurile. Sa pui poze si din interior te rog. Sa fie intr-un ceas bun si felicitari pt oferta primita. Oare astfel de reduceri sunt doar pt auto din stoc sau si pt masini configurate?

Link către comentariu

Ofertele sunt la masinile din stoc, cu precadere 1.4TSI, vine 1.5 cu GPF.

Link către comentariu

Cand imi cautam masina am primit cateva poze de la Avia cu un Toledo Blue Denim si am ramas :o cat de bine arata. Nu stiu daca zic bine dar cred ca e singura de pe forum culoarea asta iar pe strada nu prea am vazut :)

Felicitari pentru achizitie!

* Topicul se numeste Blue Benim in loc de Blue Denim :P

Link către comentariu

Frumoasa .. si foarte ok la banii dati, sa te poarte fara probleme.
Hai si cu niste poze mai multe.. si din interior si din exterior :D 

Link către comentariu

Azi i-am facut un update de frumusete/protectie. I-am pus folie pe faruri + proiectoare. Sa nu o doara ochii :)

Multumesc @Doc Morelli pentru pont :)

@zidanne @blordc @tetea @razvan.ac @ShadoWzZ @link2hash @Jaw @Mask001 @bubu182 - multumesc de urari. Asemenea si voua.

Poate zilele acestea o sa am si timp de poze cu interiorul

2.jpg

4.jpg

5.jpg

Link către comentariu

Super masina in culoarea asta, super pretul, sa o stapanesti sanatos! 

Link către comentariu

@Mask001 s-a remediat :) euforia a fost de vina

Pentru fanii pozelor de interior (si nu numai) am reusit si performanta sa fac cateva  @Jaw @bubu182 @zidanne - nu vreau sa patesc ca Materrazzi :))

Deja este "personalizata" pentru transportul familionului

PS. Presurile cauciucate (40euro parca pret in catalog) au fost bonus de la Dl. Kiliment - Brady care a fost super domn pe tot parcursul aventurii achizitionarii albastrelei. Si Dl Racovita - Avia la fel dar din pacate nu a fost sa fie la ei.

20180429_182435.jpg

20180429_182448.jpg

20180429_182536.jpg

20180429_182549.jpg

20180429_182623.jpg

si dorsalul...la fel de personalizat :)

20180429_182418.jpg

+ inima ei

20180429_182740.jpg

20180429_182849.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Imi place mult totul, mai putin scaunele, arata ca niste scaune de octavia 1 din 2004.  Asa sunt si scaunele la seat leon non fr, sunt hidoase rau. 

 

Sa ai 0 probleme, sper ca-ti place motorul, si sper sa faci o comparatie scurta vs fosta masina, poate mai sunt utilizatori care vor sa treaca la O3.

Link către comentariu

Felicitari pentru masina ! Pretul la care ai luat tu masina este exact pentru ceea ce era reumita candva skoda adica raport pret/calitate. Din pacate pentru restul din noi care am luat la preturi mult mai mari nu pot spune ca mai e cine stie ce afacere

Link către comentariu

@valyemil81 vad ca la benzinare nu se pune pasla sub capota :)))

Si cehoaica mea e complet echipata pentru transportul familionului, asa ca stiu cum e (vad ca ai si isofix, mie nu imi trebuia acum 5 ani)

In afara de scaune care sunt... Octavia :)) 2 probleme am:

  • culoarea interiorului: cand ma batea gandul sa imi iau O3 visam la un bej (am cautat sa vad una pe la dealeri dar nimeni nu are asa ceva in stoc)
  • frana de mana e tot mecanica/manuala/ cum i-o zice; macar de bagau ca optional "frana la buton".

O sa ai nevoie de o protectie cauciuc pentru bara in zona de incarcare ;) 

PS imi pare bine ca au mutat gura de alimentare cu lichid de parbriz.

Link către comentariu

Astazi am scos domnisoara (albastrica) la o plimbare pe langa Bucuresti pana prin zona Calugareni. Mai exact am mers la "tara noastra"

De data aceasta am decis sa nu-l ascult pe @Doc Morelli si am incercat sa merg schimband aproximativ cand cerea masina cu retrogradare in trapta/trepte inferioare cand era cazul pentru a prinde cuplul. Mersul pe diesel inainte isi spune cuvantul si constat ca nu este un lucru rau.

La dus am incarcat regulamentar 3 adulti (2 ne asteptau la destinatie) , 1 copil, 30 mici proaspeti, cateva fripturi la bait, ceva urme de berbecut ramase de pe la Pasti, 2 pet-uri de bere (pentru cei care nu conduc) si inca cateva mici lucruri. Am purces la drum cu AC on. Am mers sa zicem domol (ca sa nu spun batraneste) exceptand o portiune unde am pus pentru prima data cruise control si viteza de croaziera de autostrada.

La Intors 2 adulti + 1 copil, AC on. Aici probabil mi-a alunecat un mic sau doi ceva mai jos pe piciorul drept si s-a cam ingreunat. Drept urmare pe portiune pe care am testat anterior cruise-ul acum am mers mai tare. Mi-am intrebat regulamentar sotia la un moment dat ce viteza crede ca avem (ea statea in spate cu piciul care dormea dus) si apoi i-am spus eu care este viteza reala. Concluzia ei a fost ca nici nu-ti dai seama.

La dus am reusit sa pacalesc sa mearga AndroidAuto chiar daca la un moment dat a trebuit sa scot cablul si sa reconectez telefonul. La intors n-am mai vrut. Constat ca, cablurile sunt foarte pretentioase si probabil inca nu setez eu ceva corect. O sa incerc si cu Skoda OneApp si Sygic sa vad cum va fi. Desi imi doresc Waze-ul :)

Comparativ pentru @deenman O3 FL vs Megane 2.1

Pro O3: confort, silentiozitate, spatiu extra, stabilitate etc

Pro Megane: consumul si valoare sentimentala - a fost prima noastra masina si ne-a dus/adus in siguranta pe unde am fost. Trebuie sa vad acum "o marit" ca este inca functionala.

Si consumurile zilei. Mai prietenoase de data aceasta.

 

 

Dus.jpg

Intors.jpg

Link către comentariu

Nu ti se par suspensiile mult mai dure la O3 decat la Megane/Renault? nu vorbesc de o diferenta mica, ci de o diferenta majora.

Link către comentariu

@deenman Nu stiu ce sa zic sincer. La ce drumuri avem.... Chiar nu sunt asa de expert in a vedea diferentele la capitolul suspensie. Cel putin momentan imi par la fel. 

Scaunele momentan sunt ok pentru mine. Cele sport nu mi-au placut.

@alexxb Sper sa fie la fel de fiabila cum ii este vorba prin sat si sa nu ceara mari investiti :)

@zidanne Scaunul piciului meu nu are isofix. Vine prins cu centura. Nu stiu daca iau unul cu isofix voi putea sa-l folosesc si pe masini care nu au acesta dotare. Cielo socrului care-l mai duce pe pici de colo colo nu are asa ceva. :).

Culoarea interiorului nu ma deranjeaza. Prefer ceva putin pretentios si mai de tavaleala/anti jeg

Frana de mana electromecanica am vazut ca, creaza probleme de functionalitate asa ca o maneta nu ma deranjeaza. Zic ca sunt inca destule butoane de folosit:))

Ce nu-mi prea place este start-stop-ul. Eu il cam dezactivez din buton. Prefer sa functioneze motorul si AC-ul si la semafor sau in trafic aglomerat. Nu stiu daca gresesc sau nu oprindu-l.

Am facut si o lista de viitoare investitii acum sa vad ce este must have si ce nu: bare transversale (must have 100%), aparatori noroi fata+spate, pasla insonorizanta capota, FOBO Tires (senzori monitorizare presiune cauciucuri), elemente suplimentare protectie sasiu, plase portbagaj. Daca mai sunt si altele care sunt utile luminati-ma.

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!