Jump to content

Revo vs APR


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Cum ti se pare accelerarea, este constanta sau cu bruscari ? Poti sa iti dai seama daca a scazut lag-ul la accelerare, raspunde mai repede dupa apasarea pedalei de acceleratie ? Ar fi interesant doar pentru statistica daca scade consumul la mers normal, constant, gen autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accelerarea este constanta, nu am sesizat nimic aiurea pana in prezent. 

Inca nu am facut foarte multe teste, nu stiu ce sa zic despre raspunsul la apasare..

Despre consum - o sa vedem...la mers pe autostrada nu ma astept sa scada. Prin oras insa ar putea sa o ia un pic la vale, ar fi bine :) . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma astept sa scada consumul la viteza de croaziera pe autostrada, cam asa se lauda toti, cel putin pentru stage 1.
Asteptam impresii dupa cateva zile. Sunt curios cum raspunde haldexul la plecarile de pe loc cu noul cuplu si CP. Nu cred sa ai probleme cu alunecari ale ambreiajului la schimbarea vitezelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic acum ai cifre de GTI. 

Greu sa mai dai inapoi dupa asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista nici un slip, am fost atent la acest aspect. Haldex-ul isi face treaba, toata puterea e pusa jos. Micile teste au fost facute cu plecare de pe loc, dar fara launch control.

Nu mai da nimeni nimic inapoi @Iulian M, iti dai seama :) . Ideea e sa nu fie probleme, ca altfel nu vrea nimeni sa dea nimic inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionescu George
3 hours ago, Iulian M said:

Practic acum ai cifre de GTI. 

Greu sa mai dai inapoi dupa asta :D

Asta pana primeste si GTI stage 1, ca nu prea are sens 1.8 cu soft vs 2.0 stock, nu e ca si cum brusc 1.8 cu stage 1 e vreun giant killer, dar cu siguranta e mult mai fun decat stock.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revo pe masina si nu sunt multumit ....... deci daca as avea de ales intre REVO si APR as alege MRC ...... tocmai ce am facut un sot la MRC la un Ford focus rs 2 si masina este BOMBA , soft facut in timp real pe strada nu click si gata !Costa dar Merita 100% 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, aureliandan said:

Ma astept sa scada consumul la viteza de croaziera pe autostrada

Nu exista niciun motiv fizic pentru care s-ar intampla asta, in afara cazului in care softul stock era facut de niste cretini. Ceea ce nu e cazul. 

@CristiALF Enjoy ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Ionescu George said:

Asta pana primeste si GTI stage 1, ca nu prea are sens 1.8 cu soft vs 2.0 stock, nu e ca si cum brusc 1.8 cu stage 1 e vreun giant killer, dar cu siguranta e mult mai fun decat stock.

Nu facem versus, ideea e ca da, am ajuns la un fel de gti 4motion, adica exact ce imi doream. 

@quattro3001: ce masina ai de nu esti multumit si ce te nemultumeste mai exact? Stiu foarte bine ca MRC face softuri foarte bune, pentru cazul meu insa, am considerat ca nu e cea mai buna varianta (momentan cel putin). Plus ca eu am specificat ca nu sunt interesat in a stoarce ultima picatura din masina. Si chestia cu “scump”...nu stiu, nici pana azi nu stiu cat m-ar fi costat exact, dupa incercari nereusite anul trecut in a-l contacta oficial si ne-oficial, de-abia acum am reusit asa..prin cineva cu multe insistente (prea multe chiar..). Mie nu imi place sa lucrez asa, suportul pentru mine e foarte important.

Merci @Ice_2k :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF sunt curios daca ai ars un plin de benzina de ieri pana azi. Asta ar fi dovada irefutabila ca esti 110% multumit de ceea ce "ai primit" in urma softarii. :))

Daca n ai bagat 2 3 lansari sa "feel the powa' " ca doar aprox 100nm nu sunt de neglijat, tot degeaba:screwy:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k Consumul ar fi ultimul lucru la care sa te gandesti cand faci un stage la motor, :) sau de fapt nu ar trebui sa te gandesti dar este interesant ca toti marii producatori specifica un consum egal sau mai mic la viteze normale, constante pe autostrada si nu numai. Mai jos cateva citate de la Revo si APR. Daca te mai uiti pe forumuri din afara o sa vezi ca multi au constatat consumuri mai mici la mers normal, desi cum am spus chestia asta este ff putin importanta.
 

Quote

 

Revo
Dependant on your driving style, this software will deliver like for like fuel economy in 'normal' driving conditions.
However as our customers find out the worst case scenario is seeing like for like economy to a standard car, in many cases customers seeing as much as a 10% improvement.

APR
Increased Fuel Economy:
APR’s Calibration Engineers paid close attention to several parameters directly related to fuel economy, especially while cruising at highway speeds. Depending on driving style and fuel quality, better miles per gallon may be achieved.

 

@CristiALF  Vad ca cei de la Revo s-au gandit si la protectie in cazul unui motor neincalzit
 

Quote

Perhaps the most interesting feature is the "cold start protection". In simple terms, this limits the boost available and releases it in stages as the oil temperature comes up to its operating window.

Ai idee daca Revo ofera vreo garantie cum fac cei de la APR?
 

Quote

APR
We replace your factory limited powertrain warranty with a limited powertrain warranty that offers coverage through the duration of your original limited factory powertrain warranty.

Crezi ca astia de la asigurari o sa-ti mareasca rata la Casco daca le spui ca ai facut un Stage1?

Modificat de aureliandan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2-3 lansari am bagat, iti dai seama :D, dar incerc sa nu exagerez punand prea mult stres asupra transmisiei/motorului. 

Nu am ars man 1 plin de benzina, nu auzi peste tot ca dupa resoftare scade consumul ?! :)) Glumind un pic, aseara am avut un mic drum de 14 Km dus intors pana la cumparaturi, mers normal. La intoarcere aveam 9.2L consum :) , e drept motorul fusese cald cand am plecat si am mers in zone cu trafic lejer. Totusi...e interesant de urmarit pe viitor si acest aspect.

Nu stiu prea multe despre garantiile oferite de cei 2, banuiesc ca sunt similare si..limitate in real life. Poate doar APR in State, unde ofera pentru APR Plus ceva in genul MTM - dar astea sunt optiuni disponibile direct la dealeri. In rest prefer sa nu ma gandesc la lucruri negative.

Despre cealalta parte - nu are rost discutia :) - sa nu ne apucam noi acum sa despicam firul in patru, ca nu are rost, eu am 180 CP :P . 

 

 

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pops & bangs ai acum? Ca se poate programa din soft.

Nu de alta, dar ar fi frumos sa ai tot tacamul :))

Dpmdv, tinand cont de set-upul tau adica dsg6+4mo, esti departe de limite asa ca te poti distra linistit. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am pops and bangs. Asta parca totusi venea cu update de TCU...? Sunt frumoase, imi plac si mie, dar oricum nu le vreau. Masina trebuie sa ramana de familie, silentioasa. Las' sa fie sleeper, ca sa fie bine..sa nu fie rau :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

Intre cei 2, sincer la nici unul. Am prieteni care au masini cu soft de la revo, and....no. Domnul Dragos de la CC face softuri bune, le bibileste pana iti iese ce vrei.

Si cei de la PowerTech la fel.

@Ionescu George nu inteleg de ce te incanta asa de mult ideea de Revo pe tine cu tot felul de setupuri si etc. Adica in Iasi aici lumea ori merge pe un soft facut de cineva enumerat mai sus, ori daca nu, 2 harti pe masina , unul mai soft si unul power :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tu ai fi un om normal ca un om normal, fara cunostinte importante in domeniu, si ai veni la mine sa faci soft si eu te-as intreba: "deci ia zi, ce vrei?", tu ce mi-ai spune ? :) : "un soft!", nu ? Mai complicat asta cu vrutul cand nu esti in domeniu.

Dar am mai precizat: apreciez sofurile custom, EU am avut asa ceva pe toate masinile mele! Situatia prezenta insa a fost / este diferita, am explicat deja, sa depasim momentul. 

Dar cred ca ai putea expunde motivele/parerile celor nemultumiti, cred ca este util !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.04.2018 at 7:27 AM, CristiALF said:

Nu facem versus, ideea e ca da, am ajuns la un fel de gti 4motion, adica exact ce imi doream. 

@quattro3001: ce masina ai de nu esti multumit si ce te nemultumeste mai exact? Stiu foarte bine ca MRC face softuri foarte bune, pentru cazul meu insa, am considerat ca nu e cea mai buna varianta (momentan cel putin). Plus ca eu am specificat ca nu sunt interesat in a stoarce ultima picatura din masina. Si chestia cu “scump”...nu stiu, nici pana azi nu stiu cat m-ar fi costat exact, dupa incercari nereusite anul trecut in a-l contacta oficial si ne-oficial, de-abia acum am reusit asa..prin cineva cu multe insistente (prea multe chiar..). Mie nu imi place sa lucrez asa, suportul pentru mine e foarte important.

Merci @Ice_2k :) 

Cristi , am un golf 5 R32 , cu soft revo  de care sunt foarte nemultumit , asa am cumparat masina nu am ales eu sa ai fac soft la revo ! Cat despre MRC, nu stiu ce stii, tu sau de unde stii, dar nu stoarce ultima picatura din masina , de exemplu in cazul Fordul RS mk2 , desi putea " stoarce" un stg2+ a ales sa ramana stg 2 si masina este efectiv BOMBA , am mers cu multe masini la el, si nimeni absolut nimeni nu sa plans vreodata de soft sau ca a picat ceva si au trecut si cativa ani in cazul unor masini !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, m-am prins ca esti nemultumit de softul Revo :), eu te intrebasem ce anume te supara, exact, la obiect. Pana la urma tu ai un 3.2 V6 aspirat cu posibilitati limitate de crestere dintr-un Stage 1 simplu (sau poate vrei sa spui ca MRC ar face minuni si pe motorizarea asta..), dar spui pe urma de un RS 2.5T bomba. Pai te cred si eu ca e diferenta, e normal.

Mergi cu masina ta la MRC in cazul asta si vezi ce poate sa faca si din R32-ul tau. Si pe urma poti compara asa cum trebuie. Nu am inteles de ce mai stai cu softul Revo daca esti nemultumit ? (cu atat mai mult cu cat nici nu e facut/platit de tine) . Eu daca as fi nemultumit as merge in alta parte, simplu.

Nu am zis ca la MRC pica ceva, D-ne fereste! :) , ai inteles gresit: am spus in ideea ca fiind un soft custom, de obicei, se obtin valori ceva mai mari de putere/cuplu fata de cei cu harti "generice" (bine, poti oricand sa precizezi ca vrei mai putin si se rezolva). Asta nu inseamna ca acele valori sunt nu stiu cum, este doar o realitate. Dovada ca si APR sustine mai mult pe motorizarea mea si am decis sa fiu un pic mai precaut, atata tot. Nu inseamna ca mi-ar fi crapat ceva, ci doar ca uite, stau eu ceva mai linistit dpdv psihic. Si da, stie toata lumea valoarea MRC-ului :) 

 

Later edit: stiti pe cineva care are un Racelogic/AIM Solo / ceva pe care il poate imprumuta putin ? :D . Sunt curios de niste masuratori, dar le-as vrea exacte totusi..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R32-ul ala nu e aspirat... daca tin bine minte, s-ar putea sa incurc masinile :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mk4 si Mk5 R32 au motor 3.2 VR6 aspirat. De la Golf 6 incoace R-urile au avut 2.0T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R32 a existat doar pe generatia Mk4 si Mk5 si a venit cu un motor V6, 3,2l aspirat. Pe generatia Mk6 si Mk7 modelul s-a numit R si a venit cu un 2.0Turbo. 

Ce voiam eu sa zic este ca, daca nu gresesc masina, colegul are un Golf5 R32 cu motor V6 de 3,2L pe care s-a montat un turbo. Asta daca nu gresesc masina, si asta se poate. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Mea culpa, nu te intelesesem corect. Daca e VR6 turbo ar trebui sa fie pretty nice odata ce hardware-ul si software-ul sunt puse la punct. Ca na, cu cat te indepartezi mai mult de OE cu atat creste probabilitatea sa faci ceva gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stim @Rave ce are exact colegul, ca nu prea ne spune multe.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/22/2018 at 9:33 AM, cristi511 said:

Pops & bangs ai acum? Ca se poate programa din soft.

Nu de alta, dar ar fi frumos sa ai tot tacamul :))

Dpmdv, tinand cont de set-upul tau adica dsg6+4mo, esti departe de limite asa ca te poti distra linistit. :)

 

Pops and bangs merg, din ce cunosc, doar pe Stage 2 cu catalizator sport sau de-cat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!