Jump to content

leon2 sau octavia2


anghel
 Share

Postare recomandată

salutare, nici nu stiu unde sa postez acest topic. trebuie sa cumpar una dintre cele doua masini amintite mai sus cam intr-o saptamana si n-am habar despre Leon mai nimic in comparatie cu octavia. ar fi vorba de motorizare 1.6 mpi la leon stylance si la octavia ambiente, ambele cu dotari suficiente pt mine. daca se pot stabili cateva criterii de fiabilitate sau puncte slabe de la o marca la alta m-ar bucura foarte mult (exceptand faptul ca una e sport iar alta nu).

in cazul in care s-a mai dat pe forum o batalie intre aceste modele va rog sa ma directionati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • anghel

    20

  • Diesel

    4

  • DArtagnan

    4

  • X-Ecutor

    3

Sincer este o mare dilema...si eu ma gandeam odata ce mi-as lua..Octavia 2 sau New Leon! :D

Octavia este mai amre..are alta prestanta..pe cand Leon-ul..este mai sportiv..mai agresiv...!!Eu cred ca se potriveste oarecum si cu varsta si personalitatea fiecaruia!

De exemplu..eu mi-as lua Leonul pana la urma(2.0 TDI sau 2.0 TFSI)!

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti familist (si nu numai) ia Octavia 2 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa iei O2 , este mai echilibrata ca design si are mai multa prestanta , acum depinde si de gusturile tale , interioarele de la seat nu-mi plac nici sa ma bati , la prima vedere O2 pare o masina clasica dar daca te uit la fiecare detaliu in parte iti dai seama ca se ingemaneaza foarte bine forma fiecarui subansamblu cu intreaga structura , atat la interior cat si la exterior, mai ai si avantajul portbagajului.

oricum tu esti cel care decizi , cel mai bine mergi si uita-te la amandoua si gandeste-te bine sa nu iti para rau de alegerea facuta....succes. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in Octavia 2 ma simt ca un director si totodata si "sofer de hoti" if you know what I mean :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa drive test cu amandoua! Neaparat!

Lasa forumul 2 ore si mergi la un drivetest!

Dupa ce vei fi condus ambele masini decizia va veni la sine :) !

Mie, imi pare rau ca s-a ajuns sa se faca comparatie intre cele 2 masini. Ele au ca "target" oameni totali diferiti!

La fel mi-e frica sa nu iasa vreo polemica printre noi cei mai impatimiti de masinile noastre.

;) Va rog mult sa nu va "aprindeti"! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ... pai ca sa nu ne "aprindem ar fi bine sa gandim si la Golf 5 Plus ... ;)

Lasand gluma la o parte, subliniez si eu ca drive-testul e suveran, si gandeste-te bine, anghel, in care "target" te incadrezi ...

Bafta, oricum amandoua sunt masini bune.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' Altea ce are?!

Inca in faza de decizie, eu m-am urcat intr-o Altea si imediat dupa in Octavia 2. Am fost surprins sa gasesc un interior mai prietenos si spatiu mai mult in Altea, decat in Octavia.

Acum daca omul nostru e familist si vrea spatiu mai mult, cel mai bine va fi servit de Altea sau Golf Plus. Daca nu e familist si vrea o masinuta mai speciala, Leon 2 e alegerea. Insa nu cu motorul de 1,6.

OFF TOPIC

Chiar ma minunez, cum de mai toti proprietarii de Leon 2 aleg acest motor lenes si slab? Iar cei de pe Altea merg pe motoare mai puternice, mai vivace? :)

ON TOPIC

Octavia o vad ca o masina, frumoasa, eleganta, potrivita mai degraba celor din middle management-ul unor companii, folosita ca masina de serviciu. Confortul interior lasa mult de dorit, fata de surorile Altea si Golf Plus.

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi dilema "Octavia2 sau Leon2" Pina la urma am ales Leon2 datorita test drive-ului si a caroseriei Leonului. :-)

M-am decis in aprox doua luni, dupa drive test cu diferite marci.

Masina e comandata de o saptamina. Un procent de 10-15% in alegerea masinii a fost si acest forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult pentru ajutor, deci pana acum Octavia conduce.

am facut test cu ambele, in afara de spatiu diferit in interior nu am simtit diferenta pentru ca mi se par la fel de bune in categorii diferite.

intrebarea e daca se tin la fel de bine in timp? unii zic ca octavia e facuta pt drumurile noastre sau ca seat inca nu e fiabil sau ca leon e foarte bun, deci nu stiu ce concluzii sa trag legat de testul timpului.

daca ar avea de subliniat cineva puncte slabe si forte in ceea ce priveste fiabilitate, comportament etc ar fi util (facand abstractie de categoriile diferite din care fac parte sport-familie).

nemultumiri, probleme intalnite de-alungul timpului octavia vs leon.

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pareri precum si problemele aparute in utilizarea celor 2 modele gasesti in topicurile existente in aria "Skoda" / "Octavia 2" respectiv "Seat", dar trebuie sa ai putina rabdare sa le citesti... Sau sa astepti sa apara aici parerile posesorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar avea de subliniat cineva puncte slabe si forte in ceea ce priveste fiabilitate, comportament etc ar fi util (facand abstractie de categoriile diferite din care fac parte sport-familie).

Pai tocmai asta e problema - nu poti sa faci abstractie de categoriile diferite; Indiferent ce modificari faci la octi 2 nu o sa stea in curbe ca leonul; Si nici nu o sa ai in leon spatiul enorm pe care il ai in octi 2. Depinde ce vrei tu de la masina. Inclin sa cred ca ai decis deja pt. octi 2 (din modul in care pui tu problema). In talon la amindoua apare la motor VW (nici skoda nici seat) iar platforma este comuna. Asa ca mari diferente de fiabilitate nu au de unde sa apara. Un minus la seat este garda mai mica la sol fata de skoda si imposibilitatea de a opta pt. pachet drumuri grele. (Dar nefiind cocotata sus - sta mult mai bine in curbe)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In talon la amindoua apare la motor VW (nici skoda nici seat) ...

La mine in talon nu scrie motor VW ci doar BKD...la asta te-ai referit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu tot asa am avut de ales. In plus mai era si Astra II.

De ales se vede ce am ales.

Ce pot sa iti spun ca puncte slabe la Leon din punctul meu de vedere:

- suspensie sport ceea ce duce la un disconfort pe soselele din Romania (special Bucuresti). Orice gropitza se simte ca si cum ai da intr-un crater...:)

- motorul un pic cam zgomotos fata de restul......CDTI, HDI etc

Ce mai pot sa spun este ca hotarator in cazul meu a fost drive-testul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu sunt hotarat sa iau octavia pt ca imi place mult mai mult leon (de 100 de ori mai mult), dar multa lume spune ca nu se potriveste pe drumurile noastre si nu pot sa decid cu sufletul trebuie sa implic si ratiune in cheltuiala asta.

imi place la nebunie leon in concluzie si de asta astept sa zica cineva ca e bun si rezistent ca e fiabil ca se tine bine in timp ca nu se deterioreaza, ca e la fel de bun ca octavia doar ca e sport, ceea ce nu-mi displace.

ceea ce m-ar dezamagi nespus de mult ar fi ca in doi ani sa am mai multe probleme cu leonul decat cu skoda, probleme grave, motor, cutie de viteze, suspensii, directie, etc.

pacat ca nu se poate face un top de fiabilitate in cazul acesta: golf octavia leon, o privire de ansamblu. daca nu vrei volkswagen si vrei o masina hatchback din grupul VAG si nu ai bani de audi, ce iei? iei leon pt ca e sport sau octavia pentru ca se zice ca e mult mai fiabila? e adevarat ca nu poti sa te bazezi decat pe octavia in ziua de azi? :)

ca un rezumat mic o sa incept eu, cine poate si are chef sa continue sa o faca:

doar puncte negative acceptand spatiul interior

- Seat Leon2 -

1 suspensii rigide pt romania

- Skoda Octavia2 -

1 ploua in portbagaj

2 la viteze ridicate bate vantul in geamurile spate

Modificat de anghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu prea pot sa inteleg cum poti sta in dilema intre 2 categorii de masini complet diferite, dar ma rog.

anyway eu, ca posesor de leon2 cu 5000 km parcursi pot sa iti spun ca nu am nici o problema. cu grija pe care o am, masina e impecabila. eu am dotarea stylance. suspensiile sunt mai moi ca la sport sau sport up, dar sunt destul de tari pentru un condus sportiv.

masina e "shic" si intorci multe capete, dar nu e o masina pe care sa o incarci. portbagajul e mult mai mic decat la octavia 2, iar persoanele din spate au spatiu mai mic.

dupa parerea mea depinde doar de ce vrei sa faci cu ea. daca nu ai nevoie de spatiul pe care ti-l ofera octavia eu zic sa iti iei leon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc pentru parere, asta si caut sa aud, nu am amintit niciodata de nevoia spatiului!! eu vreu sa vorbim despre fiabilitate si rezistenta in timp, dar nu stiu cum sa intreb mai clar de atat.

multumesc mult

Modificat de anghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Seat Leon2 -

1 suspensii rigide pt romania

- Skoda Octavia2 -

1 ploua in portbagaj

2 la viteze ridicate bate vantul in geamurile spate

1) Si Octavia are suspensii rigide (mai ales daca pui si packet de drumuri grele)

2) Nu ploua in portbagaj, dar cand ridici capacul portbagajului cade putina apa in interior, big difference

3) Am mers si cu peste 120 KM/h si n-am auzit nici un suerat, imi pare rau sa te dezamagesc dar nu este chiar asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

excelent, ma bucur ca am inceput sa discutam despre probleme si legende, nu despre marime.

multumesc mult, deci pana acum Leon Octavia ca FIABILITATE SI ANSAMBLU TECHNIC 1 la 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cauta diferente din punct de vedere tehnic ca nu ai sa gasesti; daca intrebi 10 oameni o sa obtii 10 pareri; Daca intrebi persoane care au condus si skoda si seat poate o sa gasesti un plus la seat (concluzie trasa vorbind cu mai multi posesori + nu se pun aici baile de ulei sparte mai des la seat); Dar diferentele sunt f mici (chiar nu merita sa intri in polemici pe tema asta).

Cumpara masina care iti place. :)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre probleme pot sa-ti spun eu una grava la Leonul meu. Mie mi-a picat ECU, masina fiind noua, un caz rar mi-au spus cei de la service, dar uite ca se mai intampla. Totul insa sa terminat cu bine, s-a schimbat in garantie cu unul nou. Culmea insa este ca cei care au lucrat la Leonul meu mi-au spus ca nu au mai intalnit asa ceva deca la o Octavia2.0TDI, deci scorul ramane la egalitate.

In alta ordine de idei, intre cele doua surate diferenta esentiala este la exterior, una fiind o compacta, cealalta berlina. In interior am curajul sa spun ca spatiul este acelasi, doar forma plafonului iti da o alta senzatie, datele tehnice pot confirma. La portbagaj (aici se simt cei 20 de cm in plus) si la suspensii e alta poveste. VAG a gandit Octavia ca o berlina accesibila si a promovat-o la Skoda in Cehia pentru ca acest gen de masini este mai popular in Eu Centrala si de Est, in Occident se vinde mai bine compacta. Ca o concluzie, dintre cele doua, Octavia se preteaza mai bine situatiei actuale din Ro, deocamdata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fa un test drive cu amandoua, una imediat dupa cealalata ca sa-ti dai seama de deosebiri.

Mie imi place mai mult forma exterioara a leonului, e o masina cu forme impulsive daca-mi permiti metafora.

Nu imi place interiorul leonului, la octavia mi se pare mai echilibrat si stilat (si ff confortabil).

In plus leon e un driver's car datorita setarii sport a sasiului si a greutatii mai mici, in octavia nu vei avea aceleasi senzatii.

Ca si fiabilitate tind sa cred ca sunt la fel datorita platformei comune.

Daca vorbim de eventualele probleme care pot aparea datorita setarii sport a sasiului, incompatibila cu gropile din romania, aceleasi probleme pot aparea si la octavia cu sasiu sport, asa cum am eu :) -- si pana acum (5000 km) nu am avut nici una.

Bine, trebuie sa fii tare si sa nu plangi dupa fiecare groapa mai mare pe care ai luat-o cand, simti ca se rupe masina in doua :) Eu unul nu regret optiunea sportiva pe care am ales-o, iar daca as alege din nou, as lua leonul.

Mai mult te sfatuiesc sa alegi cu inima, doar pt asta sunt banii -- daca tot ii dai sa te bucuri de ei! Probleme vei avea la un moment dat cu ambele masini. Decat sa-ti para rau ca ai ales octavia mai bine iei leon si cand ai probleme macar ai o scuza.

Acum sa nu ma intelegi gresit, octavia e o masina exceptionala la pretul ei, si daca vrei la ea putina sportivitate pune si jantele de 17 si suspensii sport in cazul in care te-ai hotarat la ea :) Portbagajul e uriaas...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu consider ca trebuie sa cumperi masina care-ti place tie.

Ca si minusuri:

- la O2: vizibilitatea spate - defectuoasa

- la Leon 2: linia laterala a plafonului este prea joasa si eu cam trebuie sa ma aplec cand intru si cand ies; la fel linia superioara a parbrizului este pozitionata cam jos (mentionez ca nu sunt vreun Ghita Muresan, am o inaltime medie/normala).

Alte aspecte tin destul de mult de gusturi si nu prea sunt discutabile de la o alegere la alta (vezi pozitionarea clantei ext. a usilor spate la Leon 2 - mai putin inspirata in opinia mea; etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu totusi nu inteleg ce vrei tu de la masina?

Eu unul cand am plecat spre ideea sa-mi schimb masina am avut cateva priotitai, si anume:

1. motorizare diesel puternica => am plecat sa testez 2.0 TDCI ( FOCUS 2 ), 1.9 CDTI ( ultima ASTRA ), 2.0 TDI ( grup VAG=> VW, SKODA, SEAT )

concluzii => 2.0 TDCI mi s-a parut cel mai puternic, 1.9 CDTI nu exista pe atunci ( dura 6 luni sa o aduca ), 2.0 TDI zgomotos dar puternic si el => deci am ramas la FOCUS si VAG ( TOLEDO, G PLUS, OCTAVIA 2 )

2. calitate interioara, desi FORD-ul arata bine, parca imbinarile interioare mi se pareau ieftine, adica plansa superioara a bordului era OK, plansa inferioara era chinezarie curata, iar la imbinari aveam senzatia ca ma tai, O2 era clasic interior dar cu o calitate net superioara lui FOCUS, TOLEDO era ceva interesant, este ceva ce ori iti place ori detesti, nu are mijloc, pe cand O2 il are

3. Spatiu interior => vroiam ceva spatios, cu portbagaj mare desi nu sunt familist, asa ca a ramas O2 si TOLEDO ( 560L respectiv 500L )

4. Vroiam ESP + SCAUNE INCALZITE neaparat, iar aceste lucruri le-am gasit la METROTEHNICA pe masina din semnatura, impreuna cu o sumedenie de optionale ( SENZORI DE PARCARE, VOLAN PIELE CU COMENZI, JANTE 17", culoare BICOLORA, geamurti fumurii, spalator faruri, oglinzi pliabile electric, etc. ). Acum la 30.000 km nu pot decat sa ma bucur de alegerea facuta, ba chiar mai mult decat la inceput, singurele lucruri care nu le-as fi vrut si nu merita in tara asta, sunt jantele de 17" ( te cam zdruncina, dar e foarte stabila ) + culoare in 2 nuante ( meseriasii din buc mi-au atins-o de multe ori)

De ce am ales TDI-ul desi era zgomotos, pentru ca am multi prieteni cu asemenea motorizare ( 1.9 TDI ) si este foarte fiabila, inainte am avut un motor diesel 1.3 ( cel de pe fiat ), si desi era silentios, puternic si cu consum scazut avea probleme, se aprindea un martor luminos la bord si nimeni nu stiau ce are asa ca m-am lasat pagubas si am ales ceva clasic si bun.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!