Jump to content

Problema senzori de parcare OEM


WNT89
 Share

Postare recomandată

Buna ziua ,

Imi cer scuze pentru ca am creat un topic nou , dar nu am gasit nimic legat de aceasta problema la un search.

Am un G4 Variant din 2006 cu senzori de parcare originali.  De vreo 2 saptamani nu mai functioneaza ... adica de la ultima ninsoare.

Prima data cand bagam in marsarier,  imi bipaia continuu ... ca si cum as fi fost langa un perete .... am zis ca na ... o fi de la mizeria de pe masina ....  am spalat masina ... si  surpriza ..  cand dau in marsarier nu mai bipaie deloc ... adica bipaie 1 data cand am mutat schimbatorul in marsarier... si atat ... senzorii nu mai tipa deloc ... e ca si cum nu as avea .

Stie careva .... o posibila rezolvare ... hinturi .. cu ce sa incep  si de pe unde .. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Cu o diagnoza, se va zice.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , pana la urma am reusit sa fac sa imi mearga vag-com 4.09 .. si imi da erroarea din foto
01545 - sensor for parking aid rear left (g203) 28-10 short to b+ - intermitent
Sterg erroarea .. dar apare de fiecare data dupa ce pun contactul ...
Din ce inteleg eu de pe net ... ar cam trebuie data bara jos si curatat / verificat cablurile/ mufele / senzorii .

Stie careva cati Volti ar trebui sa  ajunga la senzor ??  sau de pe unde sa incep cu masuratul ?

senzori parcare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba senzorul cu unul de alaturi si vezi ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema asemanatoare am avut si eu pe G6 cu senzorii din fabrica dupa o zi de mers pe ploaie si o noapte in frig. Dupa ce s-a incalzit si-a revenit si nu am mai intalnit problema (au trecut vreo 3-4 luni de atunci), functioneaza totul smooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!
asemena initiatorului am un g4 2006 cu senzori OEM.

de 2 saptamani au inceput sa fac probleme: dupa ce cuplam marsarier, la 3-4secunde primeam un beeep prelung si senzorii nu mai indicau nimic, uneori functionau normal.

Bun, am reusit sa identific senzorul cu problema: cel mai din dreapta, cand am prins un moment de functionare am testat pe rand senzorii.

Am desfacut panoul din dreapta, am scos mufa de la senzor si am masurat firele, toate cele 3 fire ajung din mufa senzorului in mufa unitatii.

Am scos senzorul din stanga si l-am pus in locul celui din dreapta, pana sa dea acel beep prelung, senzorul functioneaza.

Am scanat masina, si nu am nici-o eroare pe modului de parcare....cu toate ca el emite beep-ul prelung si nu functioneaza.

Daca am un senzor defect de ce nu apare la scanare?

Gasesc senzori OEM, la bucata?

Multumesc!

 

later edit: am scanat fara senzor conectat, si imi da eroare pe partea dreapta. deci firele sunt ok...

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin dupa ce am disecat senzorul defect.

dupa cum vedeti in poze, senzorul are o placa cu destule componente electronice, placa imbracata intr-un silicon destul de puternic.

din cate am vazut, partea electronica functiona, doar ca nu mai primea semnal de la pastila piezoelectrica, care nu stiu cum se prindea de placa...

cred ca, de cei 2 pini erau prinse 2 litze foarte subtiri, care in timp s-au desprins, de aceea uneori functiona, alteori nu.

Interfata cred ca detecta placuta ca fiind ok de aceea nu primesc eroare... 

IMG_1594.JPGIMG_1597.JPGIMG_1598.JPGIMG_1599.JPGIMG_1600.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat si eu astazi bara  cu senzori .. am dat jos .. am spalat bine ... am dat cu spray de contacte ... la fel ...  erroare senzor ... 

 

Am schimbat senzorii intre ei ... se schimba partea pe care da erraore ... e clar ca e un senzor dus ...

Acelasi cod il am si eu pe masina 1J0 919 275B ...   Vazand asta am montat la loc bara .. si cand am sa gasesc am sa il schimb.

De unde puteam cumpara ? si la ce bani ?

Din china am vazut ca ceva imitatie este 10 $ ... dar cine stie cat de buni sunt ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin,

am cumparat un senzor de fabia, singura diferenta este ca la sfarsitul seriei, eu, la golf am 'b' la sfarsit, iar la senzorul de skoda este fara 'b'.

Dar eroarea persista, primesc acel beep prelung.

La scanare, unitatea deteteaza senzorul de skoda, in sensul ca nu mai primesc eroare de senzor lipsa...

Am intrat cu vag-cumul pe modulul de parcare si am optiune de a testa senzorii independent.

dar nu stiu sa folosesc aceasta optiune. Bifez senzorii, imi apare 0 metri, la toti, dar nu se modifica valoarea.

Deci, ajutati-ma sa-mi dau seama care=i problema:

Este senzorul, sau unitatea..? De ce nu detecteaza la scanare ca ar fi senzorul defect? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai facut ceva sapaturi si senzorii echivalenti sunt:

1J0919275A

1J0919275B

1J0998275

1J0998275

Am comandat unul cu A in coada. Maine vine si il testez ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot eu :)

am cumparat un senzor aftermarket, l-am montat si sistemul a inceput sa functioneze.

doar ca noul senzor nu este in acelasi pas cu cei originali, emite alarme aiurea.

exista vreo metoda de adaptare a senzorilor?

Multumesc!

PS. apreciez orice ajutor, cat de mic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce adapta la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_silva2003

Plus 1

La mine la fel. Am comandat si montat un senzor aftermarket echivalat (de TegDoc sau cum s-o fi chemand softul celor de la piese) dupa codul de sasiu.

Functioneaza doar ca da ceva semnale false. Cateodata fumctioneaza bine, iar cateodata nu! Cred ca cea mai simpla combinatie e ori sa punem senzori originali noi sau sh, dar functionali

Modificat de alex_silva2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am gasit la noi senzor sh identic cu ce am pe masina...

iar, nou, original - 750ron... la pretul asta i-as vinde pe restul 3 ...

am comamdat acum de pe ebay unul cu seria mea acesta

numai ca vine este 3 saptamani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un final am gasit senzor original cu seria identica, si totul functioneaza normal.

Am luat 2 senzori, unul de rezerva :)

Mi-a dat ceva batai jucaria...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, ma ajuta si pe mine cineva cu o schema pentru montaj senzori de parcare OEM pe golf 4? Multumesc.

20190208_220613.jpg

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din stanga este de pe golf 4 si cel din dreapta este de passat b5.5 o sa pot sa.l pun pe cel de passat? Ca cel de golf are un senzor spart si senzorii de pe passat au alt cod dar ii are pe toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o schema te rog florine.....multumesc anticipat

Am vazut ca ala de passat are loc pentru 3 mufe. Pentru ce o fi a 3-a mufa? Si pentru fata?

20190208_231910.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Releul senzorilor de parcare  1J0919283A (defect) de G4 poate fi inlocuit cu unul de Passat b5,5 3B0919283 sau cu unul de Skoda Fabia 6Y6919283A  ? Adica daca  este compatibil cu senzorii 1J0919275B si cablajul de Golf 4. Am gasit pe Ebay unul de Skoda cu saenzori cu tot, singura diferenta este ca releul incepe cu 6Y6 si senzorii nu au B ul in coada dar ca forma se pot monta pe G4 pe cand senzorii de Passat au cu totul alta forma. De Passat  b5,5 am o linie completa  (cablaj, releu,senzori si buzzer) dar senzorii nu pot fi montati pe fusta de G4

Va multumesc frumos

s-l1600 (1).jpg

s-l1600 (1).jpg

s-l1600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de Passat nu are legătură. Mai repede sa încerci cu cel de fabia.... Pare mai apropiat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!