Jump to content

S Kodiaq Moon White


yanq

Postare recomandată

Nu am track inregistrat la traseu dar o sa fac o simulare in gmaps si o postez pe seara.

Link către comentariu

Chiar e frumos traseul  felicitari pentru excursie  !  Sunt si eu interesat de traseu  sa il bag la "To do List".

La scena cu pietrle mi-a cam stat inima  , credeam ca o sa atingi cu scutul .    Apropo , scutul de la motor este de metal ?  :mellow: 

Stiu ca la varianta  Scout vine din metal .  

Link către comentariu

Superb! Vreau si eu acolo :)

Modificat de razvancc
Link către comentariu

Descoperim Romania cu @yang si Kodiaq. Ar trebui sa iti faca Skoda reviziile gratuite pentru ce faci cu masina ta.

Link către comentariu

Superbe traseele, insa mi-ar fi mila cu masina ca a ta, si frica cu cauciucuri ca ale tale... Am bagat dinozaurul pe drumuri de genul, insa ala are sasiu, osii rigide, ditai scutul, reductor si a fost doar vreo 3000e :D

Macar cauciucuri pune mai adecvate - alea ale lui @Doomy par un mix bun strada-teren. MT-urile urla pe asfalt de nu te mai auzi in masina...

 

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Traseul oarecum turistic debuteaza de la Mânzălești (piatra alba de la Grunj - e o stanca albă imensă ca reper) - Jghiab - A (punctul A marcheaza o cascada) - B (capat de drum rutabil in gmaps) - de aici continua traeseul schitat pe poză cu rosu pana in Varful Furu.

Intoarcerea e pe stanga- pe traseul trasat de mine cu albastru subtire in poza 2....e musai sa il faceti in sensul indicat ca sa va bucurati de ascensiunea prin padure (linia rosie)

https://maps.app.goo.gl/kkXEbC3fNMj4rvfv7

In zona sunt multe de vazut: Bisoca, Lacurile, Sfinxul din Bustea, Platoul Meledic... se pot face diverse trasee intre ele.

De asemenea si manastirea Gavanu este in zona, foarte aproape, de vazut pe drumul de intoarcere de pe varful Furu, iar traseul este super spectaculos.

Pentru zona trasata cu rosu trebuie sa nu fi plouat cel putin cu o saptamana inainte intrucat este drum de pamant ce a pus in dificultate offroadere veritabile chiar cu 7 zile inainte sa merg eu. ( daca as fi vazut toate fimuletele inainte nu cred ca ma mai incumetam singur) ?

Screenshot_20200610-202340_Maps.jpg

Screenshot_20200610-203159_Maps.jpg

Modificat de yanq
Link către comentariu
20 hours ago, Doc Morelli said:

Descoperim Romania cu @yang si Kodiaq. Ar trebui sa iti faca Skoda reviziile gratuite pentru ce faci cu masina ta.

Nu este userul meu acela ?

Reviziile au fost ok pana acum ~ 1000 lei

O sa ma pronunt si dupa urmatoarea, cea de 60.000 km care presupune mai multe uleiuri de schimbat.

Link către comentariu

Avand in vedere stilul si modalitatea de utilizare, nu i faci reviziile mai "des", gen km mai putini sau la ore de functionare? :)

Link către comentariu

Ba da. La 60k km ar fi trebuit sa fie a doua revizie. Dar este a 3 a.

Link către comentariu

Mi se pare un pic mult 20k intre revizii la stilul tau de exploatare :) 

Link către comentariu
23 hours ago, Doomy said:

La scena cu pietrle mi-a cam stat inima  , credeam ca o sa atingi cu scutul .    Apropo , scutul de la motor este de metal ?  :mellow: 

Stiu ca la varianta  Scout vine din metal .  

Nu cred sa mai existe scut metalic nici pe Scout. Acum sunt doar plastice pe dedesubt (am si pachetul de protectie suplimentara).

La portiunea cu pietrele am avut ceva emotii pe coborare pt ca trebuia sa ma duc cat mai aproape de margine si aluneca spre exterior. Nu calculaseram sa ne intoarcem pe acelasi traseu dar nu am avut de ales, neexistand conexiune de pe creasta cu alte drumuri.

Duster-ul din față are garda la sol ~25 cm, față de a mea de doar 18.6. Am muscat un pic din piatra cu roata (fara sa urc pe ea) astfel incat sa fie trecerea mai sus. Si nu am atins.

2 minutes ago, acidone77 said:

Mi se pare un pic mult 20k intre revizii la stilul tau de exploatare :) 

Nu au fost egale. Ci la an. Cea de 60k va fi la 15k km.

Link către comentariu

Pe scout exista clar scut de metal ( in 2018) cel putin , am cunostinta cu astfel de model si a venit cu scutul de metal .   Dar in rest toate protectiile de care zici tu (inclusiv pe scout) sunt de plastic. 

In acest caz iti recomand cu incredere un scut de metal care sa iti protejeze motorul si cutia de viteze pentru partea din fata  .  Aici sunt doua variante

Otel de 1.8 milimetri cu o greutate de  ~10kg  

1280195742_1.1(1).thumb.jpg.a4ee73d476b0352030c0568bfce6e76e.jpg

sau din aluminiu de 3 mm cu o greutate  de ~6kg:

1.1.thumb.jpg.de29131116fe45301695c3278a4dd90c.jpg

 

La Kodiaq  exista chiar mai multe protectii  care se pot pune  cum ar fi  : 

Scuturi metalice pentru ambele parti ale rezervorului : 

uf-263731_uf-263732-1-big.thumb.jpg.273af223507918ad94fed4a26aefc324.jpg

 

sau buza de protectie fata/spate de Scout. 

5f7e00c1fb875b76d576d783ae436a07.thumb.jpg.644b5a84dc81a00495876e77cca00c69.jpg

Sper ca ti-a fost de folos. 

Link către comentariu

Orice informatie este de folos. Pare faina protectia frontala din ultima poza insa micsoreaza unghiul la treceri....care si asa atinge cu bara originala.  Nu cred sa fie cea originala de pe Scout. Aceea fiind mult mai slim ca o extensie a barei originale.

Link către comentariu

Pentru cei cunoscători, îmi poate spune cineva ce model de jante este cel din poze?

Pare a scrie pe ele ceva gen Delta sau Dalia ?

FB_IMG_1590498683910.jpg

FB_IMG_1590498679212.jpg

Link către comentariu

Daca te bate gandul la combinatia din poza nu vreau sa imi imaginez unde vrei sa ajungi cu ele. 

Link către comentariu

Si eu, ca nepasionat de offroad, cred ca ar fi utile alte anvelope. Acum arată de parca a vrut sa o ia pe autostradă, dar a greșit drumul și a ajuns prin pădure.

E de apreciat mașina pentru ce poate dar și pilotul, că știe ce sa facă cu ea.

?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Frumoasa ieseala ?

Te-ai inhaitat cu baietii de pe Duster Trail sau au fost doar cativa dintre ei? Il recunosc pe baiatul cu Ironman...Cosmin :)

Link către comentariu

Pai...Cosmin a dorit să vadă ce poate Kodiaq-ul. Concluzia a fost că trebuie organizat ceva un pic mai dificil ?

A debutat inițial ca o plimbare ușoară...dar fără partea finală n-ar fi existat amintiri ?

Sunt oameni faini.

 

 

Link către comentariu

foarte tare, felicitari!

ai ceva optiuni pt sistemul 4x4? stiu ca la Tiguan era pe vremuri un pachet off road destul de consistent, la Kodiak sau la Tiguanul nou n am nici o idee daca au pus ceva...

Link către comentariu

La ce trasee adopta, optiunea e una singura: inainte ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!