Jump to content

Folie protectie display multimedia/ceasuri bord


lambda_dryver
 Share

Postare recomandată

lambda_dryver

La rugamintea lui @loghy si dupa ce Search-ul nu a returnat niciun rezultat cu un topic asemanator, deschid topicul legat de folii de protectie display-uri interioare, atat pentru unitatile multimedia, cat si pentru ceasuri de bord. 

Propun sa se discute aici atat avantaje pro-contra, sa se ceara sau ofere sfaturi legate de achizitia acestora, cat si sa se organizeze "Group-Buy"-uri pentru a obtine, astfel, costuri mai mici la transport sau discount pentru mai multe bucati comandate.

Mai nou, odata cu aparitia unitatilor multimedia cu ecran de sticla, au aparut ca optiune si foliile din Tempered Glass cu rezistenta 9H contra zgarieturilor, pe langa cele din plastic lucios/mat (anti-glare). Eu am optat pentru o astfel de folie pe Discover Pro, dar o sa revin cu feedback ulterior montarii acesteia.

Incep eu prin a-mi expune intentia de a achizitiona si o folie de protectie din plastic mat, de tipul anti-glare, pentru unitatea AID (ceasurile de bord) a masinii din semnatura. Atasez linkul mai jos (sper sa nu fie considerat reclama) astfel incat, daca mai este cineva interesat, poate ne adunam sa punem de o comanda mai mare de la acelasi producator/vanzator:

https://www.amazon.de/Volkswagen-anti-reflective-scratch-resistant-dirt-repellent-anti-fingerprint/dp/B072MPFLQK/ref=sr_1_48?ie=UTF8&keywords=screen protector vw tiguan&language=en_GB&qid=1521638471&s=electronics&sr=1-48

P.S: @loghy Sper ca am dibuit bine sectiunea. In caz ca nu este ok, se poate muta in aria potrivita? Multumesc!

P.S.2: @Marius82 @stryder Poate ne ajutati cu un feedback al foliei pe care ati montat-o voi pe unitatea de la Kodiaq :beer:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia este de foarte buna calitate.

Cam asa se prezinta la 9 luni de la montaj. 

+1 interesat de achizitia foliei pt. ceasuri :)

 

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru ideea crearii acestui topic. Cred ca va fi foarte apreciat si folositor.

Folia montata de mine pe ecranul multimedia de la Kodi este o folie din plastic clara si anti amprenta.

A trecut destul de putin timp de cand mi-a fost montata si deocamdata nu pot spune decat ca imaginea ecranului este in permanenta clara si luminoasa din cauza ca nu mai raman urme de amprente ca atunci cand ecranul era nud. 

Ca si longevitate, daca asa arata la colegu @stryder, cred ca tot asa se va comporta si la mine.

+1 interesat de achizitia foliei pentru ceasuri, bineinteles daca exista si pentru Kodi, eu inca nu am apucat sa fac cautari, pana sa deschizi tu @lambda_dryver subiectul asta, nici prin cap nu-mi trecea ca exista asa ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru initiativa!

Folia pentru ecranul multimedia probabil o sa fie cumparata de la 24gsm cum ati facut si voi insa pentru ceasurile de bord trebuie sa daca exista asa ceva pentru Jetta. Nu am displayul digital ci ceasurile "clasice" care sunt foarte sensibile si deja prezinta zgarieturi de la sters praful => nu il mai sterg ci il suflu cu aer comprimat :)) Nu am gasit folie pentru asa ceva si ma gandesc daca 24gsm sau altii pot taia o folie pentru asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar putea face asta din moment ce au aparatul acela cu laser. Mie la infotainment mi-a luat masura si a taiat pe loc. Plasticul de la ceasurile de bord e insa foarte subtire, pare sa fie usor dificila aplicarea unei folii.

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate acum nu au "macheta" pentru infotainmentul de pe Superb 3 MY2018. As fi comandat si eu.

Daca vreun coleg cu Superb MY18 ajunge la ei il rog sa anunte ca sa pot cere si eu prin curier una. Altfel numai cand voi ajunge in Bucuresti o voi putea aplica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Din pacate, dupa ce am aruncat o privire pe site-urile clasice, nu am reusit sa gasesc nimic legat de folie pentru ceasuri la Kodiaq sau la Jetta... Ciudat este ca imi amintesc ca gasisem ,acum cativa ani,, folie pentru ceasurile de la CC...

@kpk1 Ce unitate multimedia ai? S-ar putea sa fie identica cu ce au colegii @Marius82 si @stryder pe Kodiaq. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera forma la Superb 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pentru ceasurile digitale de la passat b8 gasim folie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
lambda_dryver

@Rafyrr --> Din cate tin minte, AID-ul de la Passat B8 este identic cu cel de la Tiguan2. Daca te intereseaza, si pe mine ma bate gandul sa dau comanda de asa ceva si putem baga un "group-buy" :icon_thumleft:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar sincer, de ce va trebuie asa ceva? Mie mi se par bani aruncati. Eu unul ating acel loc  doar cand curat bordul si folosesc o carpa moale + spray de curatat ecrane lcd. Nici urma de zgarieturi pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lambda_dryver trebuie sa ne interesam sa vedem daca sunt aceleasi si comandam . Esti din bucuresti ?

@Akaiu07 eu vad necesara aceea folie , toti ratatii de la spalatorie vor sterge cu aceeasi carpa cu care sterg si masina , nu sta nimeni sa iti bibileasca tie displayul si nu vreau sa ma trezesc peste 1 an ca e plin de zgarieturi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

@Rafyrr Da, sunt din Bucuresti :). Ochiometric, din poze, pare a fi exact acelasi AID. Cred ca reusesc sa masor si la un Passat B8 saptamana asta, ca sa fim siguri :D.

@Akaiu07 Aceeasi parere ca Rafyrr o impart si eu. Nu intotdeauna ma pot ocupa eu de curatare si la spalatorie nu se gandeste nimeni / nu-i intereseaza daca iti zgarie display-ul sau nu. Prefer sa previn o potentiala problema estetica decat sa ma chinui ulterior sa o remediez din cauza neatentiei :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru astia cu ceasuri mai "clasice" aveti produsul aici
Pare ca se potriveste si la Jetta 2017, o comand ramane doar sa gasesc pe cineva care sa o monteze :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la 24gsm si nu fac asa ceva, asa ca aliexpress scrie pe noi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare o pot monta ei cand merg sa montez si folia pentru infotainment?

Modificat de Mask001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee, cred ca pentru o suma modica, o vor monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu retin eu bine, insa parca era in magazin un afis pe care scria ca nu monteaza folii cumparate din alta parte.

In fine, un telefon dat la ei ar clarifica pe loc si aspectul asta :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Mircione Mircea

Salutare Domnilor,  ați găsit pe undeva folie pentru A.I.D ? Sunt interesat și parca nu a-și astepta 100 de ani pana vine din China. Pana la urma sunt aceleași ceasuri ca pe Tiguan 2 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!