Jump to content

VW Passat B7


Muale

Postare recomandată

Bine (ca*) ne-am regăsit! 

După 8 ani de condus Golf-ul am început sa caut alta mașina. Inițial în gama VAG apoi m-am uitat și prin curtea vecinilor*. 

Într-un final am găsit aceasta mașina:

VW Passat B7 2.0 TDI-bluemotion 140cp CFFB

Fabricat in 11.02.2013, achizitionat de la Porsche Romania 30.04.2013 si condus 90.000 km de primul proprietar.

Culoare LH5X - Night Blue Metallic

Jante Perugia 7j x 16

Carte service, revizii in reprezentanta inclusiv soft "dieselgate".

Comfortline cu cateva extra: Xenon AFS, Dublu-climatronic, Senzor ploaie/lumina, Alarma, RNS-315 cu Ro,Jante aliaj 16'+ rezerva mare,noua, Senzori parcare fata-spate, Bluetooth premium, pachet iarna (scaune, oglinzi si duze parbriz si far incalzite), 2/3 Oglinzi heliomate, etc 

 

Un scurt "to-do list:

-Curatat peste tot, este destul de murdara

-Anvelope de vara

-Revizie

-Diverse activari cu VAGCOM (am lista facuta, vedem ce se poate face si ce nu)

- Lumini la picioare, sub usi, interior LED

-Inca nu m-am impacat cu scaunele actuale, poate le voi schimba cu cele sport

-Poate alta unitate media cu camera video in emblema

 

De cand am luat masina am schimbat stergatoarele si am bagat motorina. In rest, ne cunoastem mai bine.

 

P.S. desi multi au votat ca imi voi lua break... este cat se poate de sedan :D

IMG_20180320_200337-691x921.jpg

IMG_20180320_200309-691x921.jpg

IMG_20180320_184248-691x518.jpg

Link către comentariu

Frumoasa culoarea, cu siguranta o vei pune in valoare cu un detailing 'corespunzator' ?

Felicitari! Sa te poarte sanatos! 

Link către comentariu

Mindf@ck, nu e break! :)) 

Ma bucur ca ai ramas in curtea asta si-mi place foarte mult si cu ce ai ramas! Bine ai... ramas! :D 

LE: Ieri vazusem un interior de B7 Sport piele (din pacate...) :( 

Modificat de Rave
Link către comentariu

Inca odata, sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca mii de km de zambete!!! ;)

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie. E foarte frumoasa, si o poti accesoriza cu multe in timp, bani sa fie.

La fel ca Rave am mers pe logica, daca Golf-ul e break, si Passat-ul e break :P Doar ca ne-am pacalit.

Si eu ma bucur ca ai ramas tot la marca poporului ^_^

Link către comentariu

@Rave cel de pe Alltrack din tari straine? L-am vazut, frumos dar parca nu as vrea piele (la -17 sau 44 grade)

@Bitter_Sweet ce podoabe sa-i pun? Stiu ca nu e Highline dar incerc sa ma potolesc si sa nu o aduc la nivelul ala.

Link către comentariu

Da, ala. Era frumusel :) 

La podoabe nu-ti bate capul... luminite si camera, poate si un RCD 510 - eu am renuntat si la RCD510 si la RNS510 in favoarea unui RNS315, scaune si apoi vezi de niste jante pe 17” sa fie ce trebuie. ;) 

Link către comentariu

pai RNS315 are pe ea. de ce ai renuntat la 510, pt ca se fura?

Link către comentariu

Nu ma gandeam chiar sa o faci Highline. Dar ce ai pe lista de to-do e bine. Cine stie ce iti rezerva viitorul. Toti zicem ca nu modificam nimic la masini :P

Link către comentariu

Sa-ti traiasca!

O singura chestie ii lipseste din punctul meu de vedere... 4motion-ul.

Link către comentariu

4motion pe zapada, mi-a fost util de foarte putine ori incat sa fie esential.

4motion pe asfalt, de si mai putine ori.

ii lipseste dar nu imi lipseste.

salvasem niste masini cu 4motion, cu 170 cp , dsg sau webasto si trapa panoramica. toate cu 200 mii km si pret mai mare.

asta , pe langa isotric, pret si vechime a bifat si cateva optiuni.

Link către comentariu

Am luat prima data RCD510 si era ok.

Am trecut la RNS510 pentru ca... de ce nu?! :) si am realizat ca nu-mi ofera nimic care sa merite pretul:

- la dvd-uri nu ma uit si nici nu stau sa scriu muzica pe ele, SD-ul e sfant pentru asa ceva

- pe hard cu atat mai putin nu pun muzica deci e inutil

- ca navigatie tot Waze folosesc asa ca nici de aia nu m-am bucurat

- era la mare cautare asa ca era un risc crescut de spart masina / furat

- singurul plus era rezolutia mai mare de la display - 800/ceva fata de 480/ceva la RCD510

Asa ca l-am dat si, in loc sa trec la RCD510 + kit bluetooth, am preferat sa iau un RNS315 cu bluetooth incorporat si sa economisesc vreo 200 de euro (atunci). Si asta pentru ca:

- are aceleasi functii ca RCD-ul 510 - magazia de CD-uri imi era inutila mie

- ecranul mai mic are aceeasi rezolutie ca RCD510 - adica se vede mai bine

- intrare de camera au toate RNS315, RCD-urile 510 nu

- se misca mai repede/bine, RCD510 are un lag de cand apesi pe ecran pana face ceva

- butoanele fizice permit folosirea in mers fara sa iei prea mult ochii de la drum

- oarecum plus fata de RCD510, are navigatie - desi eu nu aveam harti si nici nu o foloseam daca as fi avut dar na... e acolo :) 

- ca minus, nu arata la fel de bine in bord ca RCD/RNS510 dar nu m-am cramponat in asta 

Daca exista cand aveam masina as fi luat un Discover Media pentru ca interfata e mai actuala si stie Android Auto si, implicit, Waze pe HU

Dar e destul de scump... altfel exista RCD330G Plus care ofera cam aceleasi lucruri la jumatate de pret, dar nu e chiar OEM, ceea ce poate pune probleme pe parte de fiabilitate, sau nu...

Oricum, una din astea as folosi eu...

Link către comentariu

Deci da, istoricul si starea masinii conteaza mai mult decat unele dotari. Probabil as fi facut aceeasi alegere.

Cu navigatia inteleg - de cand cu waze-uri si alte chestii - sunt destul de redundante. Un mp3 player cu SD si usb, plus ceva Bluetooth e tot ceea ce trebuie.

Link către comentariu

deci asta de il am eu are intrare video?!

pt muzica, am slot SD si Bluetooth. probabil ar fi util un USB .

 

Link către comentariu

Daca e 315 are, daca e 310 nu ( sau doar unele 310 au, nu mai tin minte).

Pentru USB, daca vrei sa ramai la linia asta de HU, adica daca nu treci la RCD 330G Plus care are USB pe fata lui, poti sa cauti un Media In, preturile sunt destul de mici acum.

Link către comentariu

Este RNS315 (ma uit pe fisa de dotari acum). Ai la indemana model de media-in? Te referi la cablul ala cu mufa dedicata la un cap si USB la celalalt sau la cele de tipul xcarlink?

RCD330 e dragut si imi place mirrorlink si USB.

Link către comentariu

Ma refer la cablul ala dedicat, da. Au preturi foarte bune acum(ala cred ca e fara cablaj) si functioneaza foarte bine, atat cat am apucat sa-l folosesc ca eu nu cred ca l-am mai atins de cativa ani :)) 

Nici pe card n-am mai pus nimic de ceva vreme, Apple Music (cu trafic de date gratuit inclus in abonament) / mai nou Spotify + bluetooth conectat in permanenta la masina rulz; desi ascult mai milt radio, sincer sa fiu ;) 

Dar serios acum, gandeste-te bine ce/cum folosesti ca nu are rost sa dai bani aiurea pe x lucru si sa te trezesti ca nu-l mai folosesti peste ceva vreme. Cel mai “future proof” mi se pare RCD330 cu Apple CarPlay/Android Auto + bluetooth. Asa o sa ai intotdeauna cele mai noi harti si cea mai noua muzica in permanenta in masina si locurile unde nu ai 3/4G sau GPS scad vazand cu ochii asa ca nu mai trebuie sa te bazezi atat de mult pe ceva offline.

Link către comentariu

Deci trebuie montat suportul cu mufa (în torpedou în locul manualului?) și apoi cablu usb. 

Ai dreptate, nu merita. În schimb merita urmărită unitatea aia cu mirrorlink. Cat iau pe asta + diferența sa iau aia. 

Nu îmi este clara partea de Bluetooth, pe Passat este instalat suplimentar modul "premium" și nu am descoperit ce face în plus fata de unitate. 

Android auto merge pe Bluetooth sau trebuie cablu conectat (cum e în clipul de sus)? 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Mai usor schimbi un interior decat sa adaugi farurile xenon :)) Pentru partea de multimedia, mergi pe rcd 330g plus. Rns 510 e prea scump si vechi pentru ceea ce face in plus fata de rns 315, asa cu 330g castigi android auto/car play care se va dezvolta din plin de acum incolo. 

Insa, legat de sedan vs break, ai gresit caroseria baiatu' meu :)):))  

Link către comentariu

Unitatea de MDI in sine e destul de mica asa ca poti sa o pui cam oriunde si sa scoti din ea un prelungitor USB pe oriunde vrei, nu trebuie sa te cramponezi de locul oem daca nu vrei. Daca merita sa dai 3-400 de lei pe ea... asta nu pot sa-ti spun eu :) 

Dpmdv face acelasi lucru ca si cum ai lega telefonul prin bluetooth, daca te gandeai sa legi telefonul la ea, si decat 400 de lei pe asta mai bine 100 de lei un card SD si atat, ca si ala face acelasi lucru ca un stick USB...

091A793E-96B7-4C61-8EB3-808EACA7B5AC.thumb.jpeg.8c291ca895994bf6accb63a9864f220d.jpeg

De bluetooth nu stiu sigur. Eu pe RNS315 aveam bluetooth integrat in ea si aveam agenda preluata, lista de apeluri, mergea A2DP... cred ca singura diferenta e ca asta se foloseste de antena masinii pentru semnal. Asta nu e un lucru atat de important cat sa ramai la unitatea asta, in ce ma priveste...

Si daca vinzi RNS315 + unitatea de bluetooth ai banii de RCD330g Plus :)) 

Doar sa-l testezi inainte sa vezi exact daca e ce vrei si sa citesti despre el, era ceva si aici pe forum, ca sunt niste chestii de vazut/facut in ce priveste Android Auto.

LE: AA merge doar prin cablu, da

Modificat de Rave
Link către comentariu

Eu am in cotiera un capac cu suport pt... Ceva. Mobil sau adaptor GSM. 

Sa ma documentez ce face "premium" din Bluetooth. 

Cu media in ai dreptate, nu merita. Dacă era doar un cablu ce se baga în spate și îl trag în cotiera era ok dar ce presupune de cumpărat și montat - >meh! ;)

Link către comentariu

Oricum, pana la HU trebuie sa cauti jante pe 17” ca acum vine vara si vad cum faci prostia sa iei cauciucuri pe 16” :)) 

Link către comentariu

Te-ai gândit la o cariera de clarvazator? :rolleyes:

Anvelope sigur iau. Jantele mari=factura mare, grija mare. Aspect (mai) bun. Chiar tu spuneai ca sunt mai practic și nu iau CC... 

Link către comentariu

bai de cand naiba esti mod?

naspa, nu mai poate omul sa iti dea o sagetica o inimioara, ceva :)

mergea pe topicul asta...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!