Jump to content

VW Passat B7 1.6 tdi cr


CristianH

Postare recomandată

Folosesti tool-ul windowsului (paint :)) ) pentru redimensionare.

Dai click dreapta pe poza -> edit. Apoi dai resize si in loc de 100% pui si tu 25-30%. Si in felul acesta o face la 300-400kb in loc de 10mb.

Bafta!

Link către comentariu
în urmă cu 20 ore, CristianH a scris:

E mai simplu asa. Sper sa nu moara si astia. Nu reusesc sa gasesc o marime pentru poze care sa fie OK pentru postare. Sincer, m-am gandit si sa nu incarc server-ul. Poti sa-mi spui la ce marime sa fac pozele? Telefonul mi le face pe la 10M.

Nu se modifica automat rezolutia cand le incarci? 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ma pregatesc sa renunt si in spate la suportul de numar. Capacul alb va deveni negru pentru ultimul H. Cel albastru va fi pe UE.

IMG_20200105_131146.jpg

Link către comentariu

Si de ce nu le aplici cu banda dublu adeziva, fara sa mai gauresti nimic.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Copy de la colegul Muale. Era plina de sare asa ca am profitat de ziua frumoasa de astazi si am spalat masinuta...

IMG_20200216_133629A.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Caut de mult o lampa OEM pentru portbagaj la berlina, sa am a doua lampa in stanga; nu am gasit, nu am primit de cadou. La o lucrare am ramas cu 80 cm banda de LED care se alimenteza la 12 V asa ca am avut o idee:

IMG_20200302_132133.jpg

IMG_20200302_132112A.jpg

Modificat de CristianH
Link către comentariu

Am vrut sa pun a doua lampa in stanga dar nu am reusit sa gasesc in zona mea. Banda cu LED-uri s-a potrivit. E OK asa. Nu am renuntat la o viitoare a 2-a lampa OEM.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am profitat de ultima dimineata "cu recomandare" si am montat anvelopele noi pe jantele rotilor de vara (inca raman cu rotile de iarna pe masina). Am optat pentru Michelin Primacy 4 XL 215/55 R16 97W, au DOT 0920. Ar fi trebuit sa le testez la inceputul lui aprilie la un drum mai lung dar excursia a picat deocamdata. Sunt curios cum se vor comporta. Am avut Continental 205/55 r16 care erau un pic mai mici iar rezerva e de 215. 

LE: fotografii cand le voi pune pe masina.

Modificat de CristianH
Link către comentariu
On 11/7/2019 at 4:35 PM, CristianH said:

Ne pregatim de o schimbare dupa alegerile de duminica:

O9kudcc.jpg

Sa vedem cum iese :)

Costuri pentru consumabile: 534 lei. Manopera vom vedea.

Salut! Cum ti se pare acest ulei? E prima oara cand il folosesti? Il vei mai folosi? 

Link către comentariu

Am folosit MOTUL la SKODA TOUR  la 3 schimburi cred. Am fost foarte multumit. Este primul schimb la PASSAT si va fi sigur si urmatorul. Este foarte OK.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am umblat un pic la cumparaturi ieri, sambata e cam aglomerat, am pus si VCDS-ul la final. Cred ca e destul de bine pentru 1.6 CAYC, 2012, 135000 km, acum 30000 km rollback si stage I.

IMG_20200423_134453.jpg

IMG_20200423_134642.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Cu o intarziere de o luna si, am reusit sa montez rotile de vara cu anvelope nou-noute. Am pus si capacele VW si capacelele la prezoane (nu vreau sa am reclamatii de la Muale :) ).

IMG_20200514_125301.jpg

IMG_20200514_125331.jpg

Link către comentariu

niste cauciucuri corespunzatoare.

aproape m-am jurat ca daca mai avem ierni asa blande la urmaoarea masina trec pe all-season ( ceva de calitate gen cross climate )

Link către comentariu

Am oscilat intre Michelin si Continental, la pret erau la fel. Michelin au venit mai repede pe stoc la dimensiunile cerute. Imi place ca au protectie pentru jante, un fel de guler iesit in exterior.

Link către comentariu

@maistoru pe Polo am all season si merg ok. pe Passat am 2 seturi vara-iarna ca asa am luat masina.

anul asta numai iarna nu am avut, avia am prins 2 fulgi sub anvelope.

Link către comentariu

La mine setul de vara avea vreo 60000 km (Continental). Poate mai mergeau un sezon dar am vrut sa revin pe 215/55/16. Setul de iarna are doar 20000 km (Vredstein), mai merg. Cativa ani am liniste.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Avand in vedere un drum mai lung (4000 km), am facut verificarile necesare  si  am schimbat din nou placutele de frana spate. Interesant, cele de pe fata au 35000 km si sunt OK. Cele de pe spate au fost schimbate acum 16700 km si deja pe dreapta una era praf. Nu sunt un sofer violent, nu franez foarte mult, nu stiu care-i treaba. 

Link către comentariu

Sigur nu e problema la etrier? Urmareste daca nu cumva se incalzeste acea roata mai mult decat restul daca uzura nu a fost uniforma pe puntea respectiva

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dupa aproape 4000 km merita o baita. Cred ca adunasem cateva mii de muste decedate. Am verificat la drum si incalzirea rotilor. Cele de pe spate usor mai calde decat cele din fata. Nu exista diferente stanga-dreapta. Poate am prins data trecuta un set mai slab, nu stiu.

IMG_20200706_125452.jpg

Link către comentariu

Cum ai verificat încălzirea? Pare ciudat sa fie spatele mai cald decât fata chiar și luând în calcul XDS-ul, dacă are... 

Link către comentariu

spatele e mai cald pt ca se mai strica etrier si tine placutele pe disc.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!