Jump to content

VW Passat B7 1.6 tdi cr


CristianH

Postare recomandată

pai nu ai ceata in bara, jos langa becurile de cornering/daylight ?

far cu led, adica cu xenon?

Link către comentariu

faruri cu led oem pt b7 nu exista.

proiectoare = nu au toate..... drl au, dar nu au lampa/bec/soclu/gaura...ci doar o oglinda, ca sa nu se vada urat

Link către comentariu

Din pacate asa este, in bara am doar lumini de zi.

untitled.png.a3da21fa6e9a2403187e70553b0428f4.png

Trubuie sa vad care ar fi costurile pentru lampile care au si proiectoare, noi sau SH, cablajul OEM si comutatorul de lumini nou sau SH, eventual si manopera daca nu ma descurc singur.

LE: mai trebuie sa aflu si daca centrala mea stie de proiectoare. Nu stiu cum.

Modificat de loghy
Link către comentariu

cam complicat, merita?

am folosit foarte rar ceata pe fata si atunci doar ca nu puteam aprinde spatele independent.

Link către comentariu

Nu stiu daca merita. Pana ma hotarasc schimba fiica-mea Tiguanul si trec la JIP ???

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am ratat de putin borna fixa. Ceva fataiala prin oras si asta este:

untitled.png.6c9289be6bfcdaa3d7797bd0a54508d1.png

Modificat de loghy
Link către comentariu

Asa-i mai bine ?????? :

untitled.png.58aa329bd8a00603cdc3ab4bb00f6e23.png

 

Modificat de loghy
Link către comentariu

Aseara, cautand ceva prin cutiile mele cu maimutze, am gasit doua ferite. M-am gandit ca nu ar face rau sa o montez pe cea mai mica pe cablul ce alimenteaza camera de bord. Se spune ca elimina parazitii produsi de electronica masinii. Nu am observat pana acum paraziti in filmare dar... M-am necajit un pic sa fac o bucla (am intins destul de bine firele la montare) si iata rezultatul:

 

WP_20190801_14_54_33_Pro.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Din cate stiu eu, vine o toamna foarte insorita asa ca m-am dotat cu parasolare dedicate.

 

IMG_20190910_181812.jpg

IMG_20190910_181828.jpg

IMG_20190910_182143.jpg

Link către comentariu

Am intrat si eu in randul celor "normali" cu capacul bidonului cu lichid de spalare parbriz:

 

IMG_20190911_172740.jpg

 

IMG_20190911_173713.jpg

IMG_20190911_173746.jpg

Link către comentariu

prinde moda asta.

sa ne strangem toti la anu sa punem poze cu ele rupte, sa spunem ca "balamaua" nu e buna.

Link către comentariu

Nu asta e defectul pricipal :blah_: face multa spuma si il poti umple din greseala pina la buza palniei, apoi trebuie sa scoti din lichid sau sa faci mizerie :)) .

 

Link către comentariu

Eu am oricum doua bucati. La prima comanda am asteptat 15 zile si nu a venit. A mai gasit baiatul de la piese auto in doua locuri si au venit din ambele surse. La 25 lei/buc le-am luat pe amandoua.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Bateria mea din februarie 2012  a inceput sa dea semne de oboseala.  WE-ndul trecut la temperaturi de 1-2 grC a coborat la 11.9V. Am trecut la inlocuire:

 

IMG_20190927_133600_01.JPG

IMG_20190927_152724_01.JPG

IMG_20190927_153834_01.JPG

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am terminat, din pacate, mica vacanta de toamna, cea de export (zacusti, dulceturi, muraturi). 3600 km cu un consum mediu de 5.8 l/100, foarte bun spun eu, cu  viteze mari in DE, normale in HU, AU si RO.

Masina pregatita de drum:

QpUdyot.jpg

Am avut o aventura in DE. O intalnire neplacuta cu o bordura dintr-o parcare de pe vremea lui Hitler; foarte taioasa, ceva de bazalt. Anvelopa din dreapta fata taiata. Inlocuit anvelopele fata in LUX.

In primavara voi avea de vanzare doua anvelope  de vara, 205/55/16 Hankook, 2000 km rulati. Vreau sa schimb pe 215.

jDqotpv.jpg

La intoarcere am bifat o borna kilometrica:

SNJDy6G.jpg

Duminica seara am ajuns acasa:

282CAh2.jpg

 

 

 

Modificat de CristianH
Link către comentariu

Dupa asa un drum am facut si o scanare; nu am avut nici un cod de eroare cu exceptia antenei AM care cand e cald functioneaza, cand e rece nu. Mai sap eu pe acolo. Injectoarele sunt OK, DPF-ul se prezinta bine.

AFgrpz5.jpg

vPWRXve.jpg

In alta ordine de idei vreau sa-i multumesc si pe cale oficiala Colegului de forum/Moderatorului Loghy  care a irosit ceva din timpul lui liber pentru a-mi repopula topicul masinii mele cu poze. Acestea au disparut dupa ce "tynipic" au inchis pravalia. Multumesc foarte mult si cand ajungi prin Sighisoara fac o cinste!

Link către comentariu

Eu nu am navigatie (doar RCD 510) si sunt doua antene pe luneta, una FM si una AM. Cea de AM face figuri (cand ON, cand OFF) in functie de temperatura exterioara. Am umblat in primavara pe acolo dar nu am reusit sa desfac capacul amplificatorului - nu am vrut sa-l rup. Probabil e un contact imperfect sau o lipitura rece.

LE: AM este foarte bun pe dincolo pentru ascultarea RRA.

Modificat de CristianH
Link către comentariu

Ne pregatim de o schimbare dupa alegerile de duminica:

O9kudcc.jpg

Sa vedem cum iese :)

Costuri pentru consumabile: 534 lei. Manopera vom vedea.

Modificat de CristianH
Link către comentariu

Astazi am facut schimburi. Ulei MOTUL Specific 504.00 507.00, filtre combustibil, ulei, aer, polen. 131300 km.

Cu un drum am schimbat pe roti de iarna si am verificat franele: sunt OK.

Sa vina zapada:

k6l5Km6.jpg

Arata destul de bine jantele pentru rotile de iarna. Am pus si capacele la prezoane ca sa nu mai am reclamatii :):

MjrBGux.jpg

Vrea cineva patru jante de otel in buna stare, un pic ruginite, capace AM stil VW cadou?

Modificat de CristianH
Link către comentariu

E mai simplu asa. Sper sa nu moara si astia. Nu reusesc sa gasesc o marime pentru poze care sa fie OK pentru postare. Sincer, m-am gandit si sa nu incarc server-ul. Poti sa-mi spui la ce marime sa fac pozele? Telefonul mi le face pe la 10M.

Modificat de CristianH
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!