Jump to content
lambda_dryver

VW Tiguan II .:R Oryx White

Recommended Posts

cristi511

Din tot ce ai povestit aici ceva mi-a ramas in memorie...9??!? Kg pe roata?

Asta mi se pare de departe cel mai bun castig al schemei piramidale mai sus amintite. ;)

Arata interesant. 

Gusti

Sa le invarti sanatos ... arata wow. Acum discurile arata subdimensionate ;)

• Upvote 1

ShadoWzZ

Si masina pare super cocotata acum. Vei face ceva si in directia asta ?

• Downvote 1

The_Ego

Rotile nu arata rau, combinatia insa cu suspensia actuala nu ajuta estetic deloc. 

21" la Tiguan e putin overkill tocmai pt ca e nevoie de un balon asa mic. La Macan sunt 265/40 tocmai ca sa mai umple aripa plus ca mi se pare ca e mai coborat..asta ca o corelatie cu ceva  din VAG cu roti 21" din fabrica.

• Upvote 4

CristiALF

Exact, rotile sunt frumoase, dar setup-ul actual ...parca nu e ok. Cu siguranta te gandesti sa o cobori, pentru ca acum arata ciudat. Totusi, ma indoiesc ca tu poti pune oficial roti de 21 pe Tiguan, deci aici o sa trebuiasca sa stai mereu cu teama ?

Asteptam continuarea :)

• Upvote 1
  • Downvote 1

lambda_dryver
Posted (edited)

Setup-ul actual nu va mai fi actual pentru mult timp :)). Masina oricum e foarte cocoțată din fabrica, doar ca, acum, rotile pe 21” accentuează și mai mult acest aspect. Planul de viitor clar include remedierea acestui “deficit”, și nu numai din prisma aspectului :D

@cristi511 Da, este enorma diferența, data mai ales de anvelope! Conti-urile au undeva la ~20 kg/buc (19.xx), fiind ContiSeal, in timp ce PS4s au undeva la ~12 kg/buc. Scăzând încă ~1.5 kg/buc la jante... P-acolo suntem :D. Nu zic ca Conti-urile sunt proaste sau ceva, doar ca faptul ca sunt ContiSeal vine cu dezavantajele greutății.

@Gusti Mulțumesc! :beer:. Și tu la fel, sa te bucuri de ale tale!

@CristiALF Da, nu este o dimensiune certificata de producător. Partea amuzanta este ca de când am masina, nu m-a mai oprit niciodată Poliția. Probabil Tiguan-ul este văzut ca un Dad-mobil și nu atrage atenția :)). Case & point - sleeper-ul perfect! :D 

Și, oricum, in viitorul nu prea îndepărtat, probabil va fi fix ultima chestie de care sa se lege...

Edited by lambda_dryver
  • Upvote 4
  • Like 2

lambda_dryver
Posted (edited)

@C Z R Noi am nimerit puterea fix pe fix cu noul Tiguan .:R, cu câteva luni înaintea VW :)).

Aparent, și-au făcut lansarea oficială și jantele de 21” pe Tiguan, deci suntem safe pe viitor :)).

Noua unitate de clima o aveam salvata pe un site din China, de mai bine de un an, și scaunele fata de Kodiaq erau și ele pe lista de ceva timp. Adăugăm noul volan pe lista de viitor și suntem “On track” :D.

“That Akrapovic tho’ “ :wub:

Edited by lambda_dryver
  • Upvote 3
  • Like 1

ct_act
Posted (edited)
On 3/19/2020 at 1:58 PM, lambda_dryver said:

O capotă de Allspace pusa pe un SWB il face foarte agresiv. Me likey :)).

Dorință indeplinită pe noul Tiguan facelift. Sooo funny! Împreună cu celelalte modificări, cred ca fabrica îți urmărește topicul. :))

Edited by ct_act

lambda_dryver
Posted (edited)

@ct_act Văzusem și eu capota:)). Era un must pentru ca, altfel, noul design îl făcea sa para foarte “aplecat” in fata, ca la Golf 8. 

Măcar sa dea și ei un “salut!” :)). Nu

ma așteptam la noua maneta a schimbătorului... Dar, in rest, ma bucura faptul ca ma îndrept in direcția potrivită :D. 

Edited by lambda_dryver

lambda_dryver
Posted (edited)

Loading next Chapters:

251C27A3-4DBA-47FB-A1CE-06F04F487088.thumb.jpeg.1b2f05e0392ef8ac63e775f1757c1f42.jpeg

Stay tuned! :beer: 

Edited by lambda_dryver
  • Upvote 3
  • Like 1

catalinmiti

Hai, da-ne detalii, va inventarul cutiilor

bubu182

Iese haos.. :)) asteptam update cu sunet, cifre etc etc ❤️ 

CristiALF

Ce ti-ai luat de la Miltek ? :)

ct_act
5 hours ago, lambda_dryver said: