Jump to content

VW Tiguan II .:R Oryx White


lambda_dryver

Postare recomandată

cum adica "substrat de material anti-perspirant"

e ceva pus sub piele si de aia nu transpiri?!

Link către comentariu

Super tare volanul :emthup:

Unde l-ai facut si cat a costat? Se face si daca sunt cu incalizire in el, stii cumva? Al meu arata deplorabil, la un moment dat cred ca trebuie si eu sa il fac sau schimb..

 

Link către comentariu

Mie nu imi place pentru ca poza de ansamblu are urme de degete pe navigatie, iar dupa toate detailingurile facute... sa vii cu asa poza neprofesională in fata comunitatii este pur si simplu de neiertat. :))

P.S. Arata bine volanul dar astept cu nerabdare Stage-ul 1 de sub capota. Ne tot tii in suspans si ne dai firimituri... stăm ca la telenovele... ?

Să îl volănești sănătos !

Modificat de ct_act
Link către comentariu
lambda_dryver
22 hours ago, Muale said:

cum adica "substrat de material anti-perspirant"

e ceva pus sub piele si de aia nu transpiri?!

Cica da :)), dar inca nu ma pot pronunta fiindca nu am prins vreo zi calduroasa pentru a vedea diferente (daca sunt...). Realist, pe mine mai mult m-a interesat sa castig in grosime, fara sa intervin pe structura volanului in sine si asta era cea mai "la indemana" varianta :D.

EF3E8DDF-D2EF-4E9C-962C-E9199B807940.thumb.jpeg.fd190436514e3867a261260d6fbb29ac.jpeg

20 hours ago, ska said:

Foarte bine arata volanul! Un cost total? :) 

Multumesc frumos! :beer:. 675 lei a fost costul total, pentru volan + schimbator.

19 hours ago, CristiALF said:

Super tare volanul :emthup:

Unde l-ai facut si cat a costat? Se face si daca sunt cu incalizire in el, stii cumva? Al meu arata deplorabil, la un moment dat cred ca trebuie si eu sa il fac sau schimb..

 

Sincer, nu stiu sa-ti zic legat de incalzire, dar ma gandesc ca rezistentele sunt in structura volanului si nu fix sub material, deci nu cred ca exista vreo restrictie din punctul asta de vedere. Locatia ti-o trimim prin PM pentru a nu se considera reclama :D.

9 hours ago, ct_act said:

Mie nu imi place pentru ca poza de ansamblu are urme de degete pe navigatie, iar dupa toate detailingurile facute... sa vii cu asa poza neprofesională in fata comunitatii este pur si simplu de neiertat. :))

P.S. Arata bine volanul dar astept cu nerabdare Stage-ul 1 de sub capota. Ne tot tii in suspans si ne dai firimituri... stăm ca la telenovele... ?

Să îl volănești sănătos !

Multumesc! :beer:. Se vede cine are ochiul format la detalii! :)). Sincer, eram atat de incantat de el incat am uitat sa sterg si display-ul... O sa vina si S1 - motor, la un moment dat. Mai am cateva chestii pe lista inainte de "powaaa". Sa vedem cu evolueaza lucrurile si/sau bugetul, dar de venit, sigur-sigur VINE! :D 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
lambda_dryver

Multumesc (cu intarziere), @Bakkra ! :beer:

New update: Am implinit 20.000! :Driver:Mai stergem si praful putin prin zona, cu ocazia asta...

file-2.jpeg.de49b56df979ca3f841e475eeb4b28e4.jpeg

Desi este perioada concediilor, nici p-aproape nu suntem de a avea timp liber pentru a ma ocupa de tot ce mi-as dori (si nici de vreun concediu nu se pune problema :))).

Mai facem cate ceva micut pe ici-colo, mai facem un "mod" in anticiparea S1-ului etc. Cate ceva sa potolim piticul nerabdator de pe umar :)).

Cel mai important - am purces la a face "airbox mod" + "hot weather inlet plug" + "snowgrate removal". In speta, s-a modificat CAI-ul OEM de la o gura de admisie, la doua, s-a acoperit admisia de aer cald/ventilatia compartimentului motor cu capac OEM pentru tarile calde si s-a eliminat gratarul (snowgrate-ul) de amortizare sunet din interiorul airbox-ului. Personal, nu am avut cum sa fac masuratori before-after, dar p-afara s-a mai experimentat cu acest mod, cu rezultate foarte pozitive, pana la S2 inclusiv. De la S3, deja vorbim de necesitatea unui debit marit prin modificarea/inlocuirea filtrului, a tubulaturii, turbo elbow si/sau turbo muffler.

Ca rezultat imediat, am sesizat o imbunatatire a raspunsului acceleratiei, masina da senzatia ca trage mai de jos si pana mai sus decat inainte si si-a facut aparitia un sunet mai pronuntat (mai gros) al admisiei in WOT.

file4.thumb.jpeg.fd68274a9e74e90747308730321e36a5.jpegfile2-1.thumb.jpeg.22620d3c0b76278cf5afab2a5f12427e.jpeg file3-1.jpeg.3b5351a6c6da106559bee00d9a978735.jpeg

Si, ca masuri anti-a-nu-face-nimic :)):

- am schimbat capacul rezervorului de lichid de parbriz cu varianta Skoda Scala/Karoq, tip palnie (multumesc, @vdragos, pentru postare!):

file5.thumb.jpeg.e5dc575349741e14c76cd439c571db71.jpeg

- am schimbat stropitorile de parbriz cu varianta de Audi, care acopera si colturile acestuia (spray+jeturi) - evident, puse invers ca sa bata cum trebuie - stanga Audi, dreapta originale:

file1-1.jpeg.7c929c5d8ede02864e6b712ff23d224e.jpeg

P.S: Nu luati in seama cantitatea impresionanta de mizerie care era pe masina! :)) 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Am urmarit si eu ceva discutii despre mod-urile astea la intake, par f utile.

Erau unii care faceau VS cu revo intake, amuzant era ca in unele teste au iesit aceleasi valori cu intake-ul oem modificat cum ai facut tu .. :)) 

Grats pentru 20k .. dar baga un S2 .. nu te juca cu S1 :))))) te-ai mai gandit la tuneri ? MRC? ? 

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Salut,

stropitorile de parbriz au cumva codurile 4H0955987C si 4H0955988C ?

Mersi,

Andrei

Link către comentariu
lambda_dryver

@vdragos Alea le-ai postat dupa! :)) Sunt dragute si par a fi utile, dar rareori depasesc numarul de 2 pungi de cumparaturi cat sa nu-mi fie suficiente cele 2 carlige existente. Totusi, la cat costa, parca devin mai utile :)).

On 8/8/2019 at 10:37 AM, bubu182 said:

Am urmarit si eu ceva discutii despre mod-urile astea la intake, par f utile.

Erau unii care faceau VS cu revo intake, amuzant era ca in unele teste au iesit aceleasi valori cu intake-ul oem modificat cum ai facut tu .. :)) 

Grats pentru 20k .. dar baga un S2 .. nu te juca cu S1 :))))) te-ai mai gandit la tuneri ? MRC? ? 

Merci, merci, @bubu182 ! Cat de mult plus valoare aduce, vom vedea dupa soft :D. Teoretic, ar fi ok inclusiv pentru S2, dar dup-aia incepe sa fie limitata, mai mult din cauza tubulaturii, turbo-elbow si a filtrului. Legat de soft, vedem intai S1 si apoi facem pasul cel mare... Atunci o sa fie nevoie sa revizitam subiectul admisiei, evacuarii etc. ca sa ne bucuram din plin de tot ce o sa poata motorul ?. Tuneri - only the best, doar sa treaca perioada concediilor. Right, @C Z R ? :D 

@kkhheelloo Da, acelea sunt P/N-urile stropitorilor.

Link către comentariu

Care e faza cu stropitorile? 

Într-o vreme toți schimbau cele cu jet cu unele "perdea", acum s-a schimbat moda? 

Eu la Passat (și la Golf) am perdea (încălzite, dacă are relevanta). 

Link către comentariu
On 8/9/2019 at 11:52 AM, lambda_dryver said:

Tuneri - only the best, doar sa treaca perioada concediilor. Right, @C Z R ? :D 

right ?

Sa ne pui si noua filmare si/sau poza cu duzele astea ca ne-ai facut curiosi :))Sunt tot incalzite, nu ?

Link către comentariu
9 hours ago, Bebeee said:

Astea sunt jet pt colțuri + perdea. 

Și e mai bine cu jet în colturi? 

Ce nu îmi place mie la perdea, când merg cu viteza nu ajunge apa prea sus

Link către comentariu
lambda_dryver

@Muale Da, sunt tot perdea, doar ca au si cateva jeturi suplimentare. Nu numai in colturi, ci si pe mijloc. Personal, ce ma deranja cel mai tare era ca in colturile parbrizului nu ajungea suficienta apa si mai mult intindeam mizeria cu stergatoarele... Acum, problem solved :D . Cred ca ar ajuta si in cazul tau, jetul de pe mijloc ajungand destul de sus (in functie de cum sunt reglate).

@C Z R Da, sunt varianta incalzita (exista si fara, daca se doreste). Pot adauga si eu o filmare cand ajung acasa, la masina, dar la prima strigare, adaug de pe YT. 

P.S: Ai un stalker consecvent cu "downvote" :))

 

Link către comentariu

Abia acum am inteles unde vin acele jeturi de apa. In mintea mea ma asteptam sa vina in exterior .. nu stiu de ce ? Dar da ... e enervanta zona aia "moarta" :)

Link către comentariu
1 hour ago, lambda_dryver said:

P.S: Ai un stalker consecvent cu "downvote" :))

Stiu, e de ceva ani. Daca atat poate si asta il face pe el fericit, fiecare cat poate...

Interesanta solutia, nu ca m-as putea plange de cum stropesc cele de G7. Tu ai si parbrizul mai mare, teoretic :) Poate le incerc si eu, candva. Multumim pentru pont/material/etc!

Link către comentariu

Cred ca rusul le-a pus invers, jeturile nu trebuie sa bata in centrul parbrizului ci in exterior.

$_10.JPG

Link către comentariu

Cât costă stropitorile minune? Am una originala care nu bate decat pe jumatate din cat trebuie (intra la garantie au ba?) Parbrizul la Tiguan este mare dar aveam zone uscate si cand era functionala toata duza. Marea inginerie germană...

Link către comentariu
3 hours ago, ska said:

Se potrivesc si la Passat B8?

Se potrivesc si la B7?

 

Link către comentariu
lambda_dryver
On 8/14/2019 at 12:09 PM, ShadoWzZ said:

Abia acum am inteles unde vin acele jeturi de apa. In mintea mea ma asteptam sa vina in exterior .. nu stiu de ce ? Dar da ... e enervanta zona aia "moarta" :)

Rusul a folosit varianta cu 2 jeturi, dar exista variante și cu 3 sau 4 jeturi, care bat pe interior, mijloc și exterior. Așa, acoperi cam toată suprafața parbrizului - exact ce căutam :D

On 8/14/2019 at 12:57 PM, C Z R said:

Interesanta solutia, nu ca m-as putea plange de cum stropesc cele de G7. Tu ai si parbrizul mai mare, teoretic :) Poate le incerc si eu, candva. Multumim pentru pont/material/etc!

Np :beer:. Nu pot spune ca stropeau prost cele originale, dar se poate clar mai bine :DChiar le recomand ca un upgrade simplu și ieftin. 

On 8/14/2019 at 1:31 PM, CristianH said:

Cred ca rusul le-a pus invers, jeturile nu trebuie sa bata in centrul parbrizului ci in exterior.

$_10.JPG

Da, trebuie montate invers ca jetul dinspre exterior sa nu bată peste/lângă masina :)), fiind concepute pentru mașini cu parbriz mai lat (Audi A6/A8). In poza atașata de tine, este exemplificat modelul cu 2 jeturi (mijloc+exterior). Exista variante și cu 3 și cu 4 jeturi. Se potrivesc și pe B7. 

23 hours ago, ska said:

Se potrivesc si la Passat B8?

Da, se potrivesc cam pe toată gama VW AG ?

21 hours ago, ct_act said:

Cât costă stropitorile minune? Am una originala care nu bate decat pe jumatate din cat trebuie (intra la garantie au ba?) Parbrizul la Tiguan este mare dar aveam zone uscate si cand era functionala toata duza. Marea inginerie germană...

Posibil sa fie prost reglata sau înfundată. Ar trebuie sa între pe garantie, totuși... 

Pretul variază in funcție de modelul ales - de la ~70 lei/buc cele cu 2 jeturi, pana la ~180 lei/buc cele cu 4 jeturi. Asta pentru cele cu încălzire...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
lambda_dryver

Cum mai prindem nitel timp liber - hop mai facem cate un mic upgrade :)).

Am comandat acum ceva timp niste semnalizatoare oglinzi cu efect dinamic. Daca tot nu avem in faruri, macar in oglinzi... Evident, marca China! :DCe ma interesa mai mult era sa cresc intensitatea luminoasa a acestora, pentru ca cele OEM abia daca se vad ziua... Rezultatul este, sincer, peste asteptari (care oricum nu erau prea mari...). Pana la urma, imi plac si bifeaza cateva chestii pe care le cautam, ocazie cu care facem un scurt review.

Pros:
- sunt MULT mai puternice decat cele OEM (AM au 42 diode led vs. OEM cu 1 dioda led)
- efectul dinamic (secvential) este foarte pronuntat si, personal, imi place tare :wub: 
- carcasa este semi-fumurie mata si completeaza frumos aspectul de oglinzi negre

Cons:
- calitatea capacului interior nu este la nivelul celor OEM
- cele OEM aveau o placa de circuite in interior, fata de China unde sunt vizibile fire suspendate... NU se vad din exterior, dupa montaj.
- cotele de masura au o deviatie de pana in ~1mm la mufa de alimentare sau la distantierele de prindere

Atasez si cateva photo pentru comparatie. In poza cu intreaga masina - erau toate cele 4 semnalizatoare aprinse (faruri + oglinzi), dar oglinda pasagerului avea lampa OEM, in timp ce cea a soferului avea secventiale.

1.thumb.jpeg.876436ea08ca6aa7590d91ddadf85829.jpeg4.thumb.jpeg.525ec356a2da2771090307a327ae7f30.jpeg2.jpeg.0939db411f7bf618f1e05cef051ddec4.jpeg

Cateva clipuri de prin online:

 

 

Siiiiii... "Marvel Post-Credits Teaser" ?. Saga continua!

3.thumb.jpeg.5d145d1849c431b56d14157cf8e72f1d.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!