Jump to content

VW Tiguan II .:R Oryx White


lambda_dryver

Postare recomandată

Frumos, sa te bucuri de ea fara evenimente!!

Personal gasesc albul cea mai potrivita "culuare" pt un R-line si stiu ca se stie... combinatia cu negrul lucios aici se vede cel mai bine!! Eu am renuntat la "R" din cauza timpilor de livrare... aveam nevoie mult mai repede de masina si nu am fost dispus sa astept 8-9 lunii pt livrare(acum poate i-mi pare rau, da na, deja am 14k km facuti, cam acum trebuia sa ajunga)

Link către comentariu

Superba masina. Sa o stapanesti sanatos. Multi trec de la diesel la benzina, mai ales la un motor mai potent dar nu multi pleaca de pe o berlina joasa la un CUV 4x4.

Link către comentariu

Superba. Delicioasa. Sa o stapanesti sanatos si drumuri cat mai bune. Ma abonez :)

Link către comentariu

Oh da! Felicitari, sa o stapanesti sanatos si fara incidente. :wub:

Imi poti spune prin pm care a fost pretul? Mersi.

Link către comentariu

Este "bogata" in optionale. Am putea spune ca este un model de top.

Si eu am pachet full LED la Kodiaq dar la placuta inmatriculare spate nu lumineaza atat de puternic ca la Tiguan :o

 

Link către comentariu

Arata fenomenal :D sa o stapanesti cu placere si cat mai multi km fara probleme :)

 

Link către comentariu

Așa ceva ... :wub:

Eu imi doresc sa treci cu bine de rodaj, cât mai repede și cu siguranță va fi un topic foarte urmărit :rolleyes:

Să ai parte de ea! Bucurii!

Link către comentariu

Când golfu' meu se va face mare.... Asa va arata :wub:

Felicitări pentru alegere!

Link către comentariu

Si uite asa planurile mele de a cumpara Ateca/Karoq s-au dus... s-au naruit :)) 

Nu poti sa cumperi altceva cand Tiguan-ul arata asa... Wow! :wub:

Link către comentariu

Arata superb, felicitari ! Mi-ai crescut mai mult nivelul de nerabdare pana vine si a mea :(. Eu am ales-o pe a mea mai spre utility decat spre sport, insa din cauza celor ca a ta m-a atras la inceput Tiguanul. Chiar ma speriasem cand am citit descrierea si nu mentionasei DCC-ul ca optiune. Era pacat ca o echipare ca a ta sa nu aiba DCC. Noroc ca ai mentionat mai tarziu ca ai si DCC si am respirat usurat. E superb ! Cand ai comandat-o ?

Link către comentariu

La 2.0 220CP DCC'ul e in dotarile standard, ca si la 2.0 BiTDI

Link către comentariu

Frumoasa aparitie, la asa kilometrag anual, te felicit pentru alegere!

Arata superb, "distractie" in rodaj si asfalt uscat dupa ;)

Link către comentariu
lambda_dryver

Multumesc frumos tuturor pentru urari si nu pot decat sa va doresc acelasi lucru inmiit! :beer:

 

21 hours ago, V A L I said:

Superba masina. Sa o stapanesti sanatos. Multi trec de la diesel la benzina, mai ales la un motor mai potent dar nu multi pleaca de pe o berlina joasa la un CUV 4x4.

Multumesc V A L I ! Intr-adevar, criteriile de cautare au fost poate putin dubioase pentru unii, dar cautam exact o garda la sol mai permisiva, dar si o crestere a gradului de sportivitate, catusi de putin macar :D.

13 hours ago, Marius82 said:

Este "bogata" in optionale. Am putea spune ca este un model de top.

Si eu am pachet full LED la Kodiaq dar la placuta inmatriculare spate nu lumineaza atat de puternic ca la Tiguan :o

 

Multumesc! Singurul regret al configuratiei este pielea + scaunele cu reglaj electric si memorii... Am ales sa renunt la aceasta din cauza lipsei optiunii de scaune ventilate, ceea ce mi s-a parut ciudat, avand in vedere ca aceasta este disponibila pe Kodiaq. "Misterioase sunt caile VW" :)).

6 hours ago, Rave said:

Si uite asa planurile mele de a cumpara Ateca/Karoq s-au dus... s-au naruit :)) 

Nu poti sa cumperi altceva cand Tiguan-ul arata asa... Wow! :wub:

Merci @Rave ! La momentul respectiv, Karoq inca nu era lansat, iar Ateca nu bifa cateva criterii pe care le cautam la acel moment, ulterior aparand si acestea in Configurator. Nu mai vorbim ca de curand s-a lansat si Cupra Ateca la care combinatia motor-frane-suspensii-scaune sport nu-mi pot imagina decat ca este un vis! :wub:

6 hours ago, Xadrian said:

Arata superb, felicitari ! Mi-ai crescut mai mult nivelul de nerabdare pana vine si a mea :(. Eu am ales-o pe a mea mai spre utility decat spre sport, insa din cauza celor ca a ta m-a atras la inceput Tiguanul. Chiar ma speriasem cand am citit descrierea si nu mentionasei DCC-ul ca optiune. Era pacat ca o echipare ca a ta sa nu aiba DCC. Noroc ca ai mentionat mai tarziu ca ai si DCC si am respirat usurat. E superb ! Cand ai comandat-o ?

Multumesc frumos @Xadrian ! Timpul de asteptare a fost de ~4 luni. Asteptare usoara iti doresc si sunt convins ca o sa fii mai mult decat incantat la livrare. Eu eram numai zambet, cam asa :)):

oh-my-god-yes.jpg

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

@andrei0241 da asa este , eu credeam ca DCC-ul e in standard doar pt motorul biturbo.

@lambda_dryver In legatura cu scaunele de piele cred ca ai luat decizia corecta. Vara daca nu sunt ventilate, scaunele de piele (cel putin pentru mine) afecteaza puternic confortul. Oricum cred ca ai unul din cele mai bine echipate Tiguan-uri. Sunt curios cum te vei impaca cu Discover Pro (amprente, raspuns touch etc.). Am cochetat si eu cu Pro-ul insa pana la urma am luat Discover simplu, deoarece am vrut neaparat acele doua butoane fizice (eu sunt maniac cu amprentele si cred ca as fi frecat o gramada la acel ecran ), in rest Pro-ul e mult mai rapid ca cel simplu, ecran mai mare, iar daca serviciile VW de date ar fi functionale in totalitate si in Romania era super. Daca lasau si butoanele fizice l-as fi luat.

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Felicitari pentru bijuterie! :) Ai ales o configuratie foarte bine pusa la punct,iar pielea fara scaune ventilate nu prea merita,mai ales vara este dezastru cand bate soarele si o incinge.Cum ti se pare sistemul Dynaudio pe Tiguan?Iti doresc multi km fara incidente si sa ne povestesti cum ti se pare si dupa rodaj. 

Link către comentariu
lambda_dryver

@Xadrian --> Nu ma deranjeaza prea tare lipsa butoanelor fizice pe Pro deoarece oricum singurul pe care l-as fi folosit ar fi fost cel de volum, unde, in fapt, le folosesc pe cele de pe volan. La partea de amprente este intr-adevar o mica "buba", dar era inevitabil si te obisnuiesti cu timpul :)). O sa comand si o folie de sticla pentru Pro ca sa nu stau cu stresul zgarieturilor cand curat display-ul si aia e... Pe partea de servicii de date, inca nu stiu ce si cat este functional fiindca inca nu m-am ocupat de configurarea acestora.

Ce inca nu m-am dumirit este daca serviciile de CarNet trebuie platite sub forma unui abonament la VW sau daca merg direct odata ce introduc un SIM in MIB....

@blordc --> Multumesc frumos pentru urari! Asemenea!

@floryn2.0 --> Multumesc! O sa incerc sa mentin un ritm constant de update-uri pe forum :D . 

Legat de Dynaudio, am postat primele impresii legate de acesta in prima postare a topic-ului. Folosindu-l destul de mult zilele acestea, am ajuns la concluzia ca necesita ceva mai mult efort pe partea de configurare deoarece la unele melodii, partea de inalte pare a fi un pic "castrata" in favoarea bass-ului. Inca nu am reusit sa-l setez perfect si imi mai ramane sa ma joc un pic cu Egalizatorul, dar, per total, imi place mult potentialul acestui sistem. Facand o paralela intre Dynaudio si cel Standard cu 8 boxe pe care l-am testat la TD, diferenta mi se pare mare, dar nu de la cer la Pamant, Dynaudio plusand cu joase mult mai vibrante  si un sunet, per total, considerabil mai lipsit de distorsiuni.  

Link către comentariu

@lambda_dryver Din ce mi-a zis dealer-ul meu, sunt doua tipuri de abonament pe care le bifezi in configurator. Cel cu SIM direct in MIB se plateste ca abonament lunar inca de la inceput si se numeste Car-Net "Guide&Inform" si "Security & Service" , iar celalalt este cu dongle USB de la Huawei si vine cu primul an gratuit. Cel din urma se numeste: Car-Net "Guide&Inform" servicii mobile .

Link către comentariu

@lambda_dryver: Domnule, felicitari pentru achizitie :icon_thumleft: Si ce achizitie... :wub:

Misto masina, misto rau R-line-ul, misto optionalele, misto jantele si evident misto motorul - aici stiu ca-s subiectiv :lol: 

Ce mai, ai prins ultimul dinozaur, dpdv motorizare, ultimul 220, ultimul non filtru particule, etc.

Am retinut nota cu piele si lipsa ventilatiei, dar...strict ca si curiozitate...alcantara nu a fost o optiune ? Strict de gustibus, dar stofa aia parca nu-i face cinste masinii, nici ca aspect, nici ca workmanship - no offence intenteded

In rest, sa te bucuri de ea, sa-i faci rodaj si poate o scoti sa cunoasca niste verisori indepartati si sa-i arati viraje...stiu eu unele misto  ;)

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!