Jump to content

punti si iar punti


UVeul
 Share

Postare recomandată

Salut!

Intrebare intrebatoare:

Are cineva idee care sunt diferentele intre o punte cu balamale si una cu pivoti?

adica: difera doar bratele oscilante sau si altele gen arcuri lamelare, tubulatura etc?

pot face swap de corp si eventual arcuri de la una la alta?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difera si arcurile lamelare. difera numarul lamelor si forma in sectiune. la pre65 au s8 lame si sectiunea e partrata. la post65 sunt 10 arcuri si sectiunea e cumva spre romb daca imi e permisa exprimarea :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvane, romanul zicea bine din vechime: fa-te frate cu dracul pana treci puntea. De pe balamale pe pivoti. Deci din invatatura populara se stie cum se face upgrade (putem sa zicem si taning). Eu zic sa lasi cartea tehnica si sa cauti mai bine in librarii si anticariate. As avea niste recomandari:

***, Apa trece, pietrele rămân. Proverbe româneşti, Biblioteca pentru toţi (BPT) 342, Bucureşti, 1966 ;  

Iordache Golescu, Proverbe comentate, Editura Albatros, colecţia Cogito, Bucureşti, 1973.

Dupa cum se vede, sunt si din perioada potrivita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa-le bre dracu de carti ca nu vreau sa "taniguiesc" nimic. ale noastre au MCperson uitasi?

doar aveam eu punte cu balamale si doritor de una cu pivoti.

atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!