Jump to content

Retrofit senzori fata


FakeML
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

As vrea sa montez montez si eu senzorii fata. Masina are rcd 510 cu OPS pentru senzori spate. Senzorii pe spate sunt originali din fabrica.

Acum schimb bara originala cu una facelift r-line care vine cu senzori OEM pe ea. Stiu ca o sa i-mi trebuiasca butonul. Il gasesc prin dezmembrari sa zic. Ce mai este de cumparat? 

Bara are senzorii + cablajele intre senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de bara , senzori, cablaj bara - buton, modul senzori parcare 8k OPS, cablaj de la bara fata la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa cauti neaparat bara deja decupata, o poti face si tu ulterior intrucat ai toate marcajele pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - numai ca fakeML a zis ca are deja bara cu senzori si cablajul de bara... deci, nu se pune problema de a gaurii bara.

In afara de semnele pe bara, iti mai trebuie si o freza de calitate.... si ceva indemanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca i-mi trebuie alt calculator pentru senzori?

Trebuie sa fie special pentru Scirocco?

Asta este bara.

Si inca o intrebare. Cablajele de la bara la buton si cablajele de la bara la modul.

Le gasesc pe undeva noi? Sau tot dezmembrari?

Screenshot_20180218-140922.png

IMG-20180218-WA0012.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi orice unitate OPS pentru senzori fata spate pentru platforma PQ35. Cablajul de la bara fata la unitatea OPS il poti lua de la dezmembrari, de la reprezentanta sau poate fi confectionat. Cablajul de la buton la unitatea OPS se confectioneaza sau il poti gasi de cumparat impreuna cu butonul pe aliexpress.

 

Din ce stiu eu, va trebui sa schimbi si senzorii bara spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie schimbati deoarece sunt OPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ar fi alta. Bara asta are 6 senzori pe ea. Nu are doar 4 cum sunt pe spate spre exemplu. Daca am deja senzori spate nu am unitatea 8k ops deja?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai senzori spate ai doar unitatea 4K, bara asta avand 6 senzori inseamna ca masina de pe care provone are PLA 1.5, asa ca poti cauta o unitate de pla 1.5 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, FakeML said:

Problema ar fi alta. Bara asta are 6 senzori pe ea. Nu are doar 4 cum sunt pe spate spre exemplu. Daca am deja senzori spate nu am unitatea 8k ops deja?

 

Nu, nu ai - parca ti-am scris deja mai sus, acest lucru....

Sau, faci asa cum ti-a recomandat bundy - cumperi unitate 10k si ii faci si PLA 1.5 - parcare automata. In acest caz, trebuie si buton pentru PLA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. In loc de unitatea mea 4k trebuie sa iau una PLA 1.5.

Ma bag pe cautari de butoane si cablaje.

Am inteles ca unitatea mea 4k ar fi undeva in portbagajin stanga. Asta inseamna ca trebuie sa trag firele pana acolo.

Cand am toate piesele necesare mai revin cu poze de pe durata procesului.

Multumesc frumos baieti. La sf o sa am nevoie si de niste codari pentru VCDS.

Asta ar fi buna?

Screenshot_20180219-093327.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, unitatea ta este sub bord, in partea stanga - sus.

codari, informatii, etc - sunt deja postate, trebuie doar sa le cauti pe forum.... sunt deja toate info, legate de acest retrofit.

Modulul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Nu am cumparat inca modulul 1T0 919 475 C pentru ca am niste nelamuri in privinta compabilitatii.

Din ce am vazut  pe internet acest modul are un altfel de buton decat ce stiu eu.

Eu vreau sa pun 2 butoane separate, le-am comandat deja pe original ca se se potriveasca.

La modulul asta merg puse cele 2 butoane?

 

sadsa.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bna ziua,

Am vazut ca sunt o multime de coduri la modulul PLA

I-mi poate spune cineva daca modulnul 1T0919475G poate fi adaptat pe masina mea?

Pana acum am vazut o gramada de terminatii. Eu am tot cautat cu terminatie P dar nu gasesc.

Nu stiu exact care e treaba cu codurile astea de final.

Va rog ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acces sa îți verific acum, dar vezi ce scrie pe el. Dacă scrie PLA 1.5, este ok, merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru cablaje?

Am tot cautat si nu am gasit sa cumpar si cablajele. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ELSA gasesti schemele electrice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta si pe mine cineva va rog cu o schema electrica pentru PLA 1.5?

Nu am acces la ELSA.

Scirocco nu a avut niciodata PLA 1.5

Dar vreau sa fac aceiasi instalatie de pe Golf 6. Interiorul este aproape identic.

Va multumesc mult de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa instalatia dupa chema de la G6, passat b7, sau orice alta masina identica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vreau sa reiau proiectul abandonat

Sa instalez si eu PLA 2.0 pe un VW Scirocco 2011. Masina cu unitate 4K din fabrica.

Am cumparat acum ceva timp o bara fata facelift (2015) cu tot cu senzori pe ea, inculsiv cei laterali. Pe modelul 2015 sa montat doar PLA 2.0 niciodata 1.5.

In etka spune ca acesti senzori sunt: 5Q0 919 275 B ( 4 bucati) si 5Q0 919 297 B ( 2 bucati). Masina vine din fabrica cu cablaj pentru 4K. Am cumparat recent cablaj de 8k pe care il voi modifica pentru 12K (schemele elsa de pe Scirocco 2015)

Modulu PLA ma gandeam sa il iau tot de Scirocco 2015 si anume - 1K8 919 475 (capabila PLA 2.0). Am intrat in modulul pompei ABS si am MK60EC1 ( 1K0 907 379 BE) iar byte-ul 17 este bifat Electronic Diferential Lock (XDS)

Am verificat in Etka si senzorii de rotatie ESP - si sunt  WHT003859A respectiv WHT003858A. Pana acum totul e ok. Am butoane cablaj ce trebuie modificat dar intampin o problema mica. 

Senzorii spate sunt: 7L5 919 275 B iar Etka spune ca ar trebui sa fie toti 6 senzori pe spate 5Q0 919 275 B ca cei de pe fata.

Intrebarea mea ce e de facut in aceasta situatie? Dau senzorii vechi jos si cumpar 6 senzori 5Q0 919 275? sau cumpar doar 2 pentru spate lateral si ii pastrez pe ai mei?

Si inca ceva. Masina mea avand senzori spate de fabrica deja am cablaj de la modul spre RCD si calculator. Eu as putea salva acea parte de cablaj sa montez si pe Jetta 2007 o unitate 4K ?

Ma gandeam ca cel mai bine sa scot instalatia 4K de bara cu totul o montez pe Jetta, inclusiv modul si bucata de cablaj care nu am ce face cu ea, eu avand deja pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la care modul spre RCD si spre care calculator ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!