Jump to content

Faruri, Lampi si Becuri - Probleme & Discuții (Tiguan 5N & 5N2)


christian1973
 Share

Postare recomandată

Salutare. Stiti cumva cum se schimba lampile bixenon? Mai exact, dupa ce se scoate ansamblul din far, vreau sa stiu cum se desprinde lampa de sistemul ala electonic. Eu am ajuns pana la demontarea carcasei metalice din aluminiu, dar, mai departe, nu am insistat ca sa nu stric mai mult...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda... si eu sunt curios, am un far roz/pink/magenta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Becul D1S xenon se scoate prin gura spate a farului (una din cele doua acoperite cu capac de cauciuc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S

Prin rasucirea la 45 grade a cutiutei care e fixata pe bec.

Sper ca m am facut inteles ca is rupr de beat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca au trecut 2-3 ani de la postarile colegilor....cred ca au rezolvat problema... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Banuiam, insa pe de o parte tocmai ce am beneficiat si eu de acest serviciu de inlocuire, cu mine de fata, pe de alta parte poate fi de folos si altora, altii decat cel ce a deschis subiectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi mi s-a ars un bec la un far din fata iar computerul imi spune ca este becul de parcare. L-am identificat dar nu stiu cum sa il scot de acolo. Se afla undeva la baza farului si se vede cand este aprins ca o dunga. Are cineva idee cum pot ajunge la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parking light = bec pozitie.

Ca sa poti ajunge la el sa-l schimbi trebuie sa dai jos capacul de plastic de la far si apoi vei avea acces la bec.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Ionut Aenoaei

Salut, care ar putea fi problema?  pe modul auto,ziua, pe lângă ledurile de zi  se aprind și luminile de întâlnire. Menționez ca problema aceasta a apărut de câteva zile, pana atunci modul auto funcționând normal. Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut. Am un Tiguan din 2010 pe care am in bord mesaj ca am pozitiile arse. Becurile nu se aprind deci...as vrea sa schimb becurile, insa nu gasesc nicaieri pe internet unde sunt localizate si cum le-as putea schimba. Sugestii? Farurile sunt fara lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sugestie: Te uiti din exterior si vezi unde sunt becurile, ridici capota, bagi mana, scoti capacul, scoti becul cu tot cu soclu, inlocuiesti becul pui capacul la loc, inchizi capota...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este chiar asa...nu se vede unde este becul, daca se vedea nu mai postam aici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca scoti capacul farului, o sa vezi langa becul H7 de faza scurta o tija alba de plastic, o ridici in sus, rasucesti si tragi spre motor. Becul este in capatul tijei de plastic, mare grija sa nu rupi cablurile de alimentare cand tragi de tija, are niste cleme dure si necesita ceva forta sa le eliberezi, dar daca nu esti atent poti sa smulgi cu totul cand cedeaza acele cleme.

Becul este T10, eu personal am pus LED-uri albe, arata mai bine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
BURLACU RIJNOVEANU VASILE

Salut.

Stie cineva cum se inlocuieste bec marsarier stanga la vw tiguan 2009.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva mai complicat la Tiguan... Pe contra aripa (partea spre bara) sunt 2 suruburi care se desurubeaza. Sub masina, sunt alte 3 suruburi, care la fel, de desurubeaza. Dupa care, se trage de plasticul negru, fiind clipsat de restul barii. Dupa aceea, lampile de marsarier sunt prinse cu alte suruburi, si de acolo de floare la ureche :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
vasilefarcas2003

Buna tuturor.

De cateva zile farul de pe dreapta nu mai functioneaza. Am avut aceasta defectiune si acum 3 saptamani iar dupa cateva zile si-a revenit dar acum s-a defectat din nou. Nu este functionala faza scurta /lunga si cornering.  eroarea de pe bord este check front right dipped beam . Am luat 2 becuri xenon d1s sa le schimb dar dupa ce le-am pus tot nu merge. In cele din urma am zis ai sa pun VCDS ul pe el. si am obtinut : 

Adresa 55: Bătaie far       Eticheta: ROJ\5M0-907-357-V2.clb
    Număr piesă modul comandă: 5M0 907 357 C    HW: 5M0 907 357 C
   Componentă şi/sau versiune: AFS-Steuergeraet    0142
                  Codare soft: 1363078
                Număr atelier: WSC 30341 001 1048576
      Informaţii suplimentare: 7L6941329B  AFS-Lst.-Modul l    0004   7L6941329B  AFS-Lst.-Modul r    0004   
                      VCID: 346CCC6E57EAAC9E88-8060
1 cod a gasit:

00979 - Faza scurtă dreapta -M31- 
            014 - defect
             înprejurări cod:
                    Stare defect: 01101110
                    Priorit.defect: 4
                    Frecv. defect: 1
                    Resetare contor: 58
                    rulaj: 201502 km
                    Indicator de timp: 0
                    Data: 2012.07.05
                    timp: 10:16:01

             înprejurări cod:
                    tensiune: 11.79 V
                    viteză: 0.0 km/h
                        ABS 1

MA poate ajuta cineva cu vreo informatie sa imi spuneti ce defect e? Specific ca am verificat sigurantele si sunt toate Ok.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica intai daca ai alimentare in mufa farului, probeaza cu un bec.

Daca ai, atunci incearca cu alt calculator de far

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vasilefarcas2003
29 minutes ago, F l o r i n said:

verifica intai daca ai alimentare in mufa farului, probeaza cu un bec.

Daca ai, atunci incearca cu alt calculator de far

O sa verific cu aparatul de masura. Calculator?  E in far? Inseamna ca treb sa dau jos farul?

Modificat de vasilefarcas2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculator/balast - e pe far. Da, trebuie dat jos.

verifica cu un bec - lampa de testare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de becuri halogen sunt pe tiguan din  fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna,

ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarea situatie? 

am cumparat stopuri led de R line, originale, model 2015, si vreau sa le pun pe modelul tiguan icup 2015.

am inteles ca trebuie codate pentru a nu da erori in bord.

ma poate ajuta cineva o recomandare de service? ar fi preferabil sa sun pe la reprezentante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua...am si eu un tiguan din anul 2014 facelift...am observat ca in far pe langa xenon mai are si un bec h7...Intrebarea mea este cand se aprinde acesta si ce rol are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!