Jump to content

Faruri, Lampi si Becuri - Probleme & Discuții (Tiguan 5N & 5N2)


christian1973
 Share

Postare recomandată

Am facut cateva screen shoturi cu codarile disponibile pe Byte 18:

09-BCM.thumb.jpeg.59c0dbc534387758fb9633cfeaf83020.jpeg

628291757_18DROPDOWN.thumb.jpeg.5a5bc6d68e8ca71a672f6c2f62fe6b9e.jpeg

1481285598_18STANDARD.thumb.jpeg.cacda98d767235622a45a6b74eebf509.jpeg

 

Nu gasesc 3F insa daca il aplica o ia razna.

Am vazut pe byte 19 ca mai este o cadare referitoare la dimming pentru lapile spate, se poate aplica la lampile cu led?

Multumesc.

 

 

19.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista posibilitatea ca BCMul sa nu aiba optiunea de codare cu led pentru spate?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul colegului @Al Bundy am rezolvat astazi problema intensitatii lapilor si suplimentar am activat aprinderea pe frana si a lapilor de pe haion + DRL pe stopurile de pe aripi:).

BCM ul meu nu suporta codarea directa de la AB la 3F,  asa ca a trebuit sa se rescrie manual EEPROMUL cu codarile specifice pentru LED.

Doar VCDS-ul nu ajuta in acest caz, necesar VAG Helper + Odis.

Multumesc @Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare, de curand am luat in familie un Tiguan 2015 2.0 TDI.

Din spusele vanzatorului, pe partea dreapta nu mergea faza lunga (eroare si in bord) pentru ca este ars becul (far cu Xenon si DRL )

Au cumparat masina, dupa care am incercat sa schimbam becul, aceeasi problema... Am fost la mecanic, care ne-a zis ca masina a fost atinsa pe partea dreapta, iar farul a fost inlocuit in intregime cu unul de la modelul din 2012-2013 si acela este motivul pentru care nu functioneaza corect. (Codul farului functional este - 5N1 941 033, iar al celui de pe dreapta, nefunctional este 5N1 941 752).

 

Oare chiar asta sa fie problema? Mecanicul nu pare ca garanteaza ceea ce zice, iar un far intreg nu este tocmai ieftin de inlocuit..

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flaviucuceu  5N1 941 033 respectiv 034 este far cu Dinamic Light Assist ,  mufa 10 pini , costa in dezmembrari cam 500->550 euro   . 

 

Cel care l-a montat in urma accidentului este far cu Xenon Standard 5N1 941 752/751 mufa in 9 pini si se gaseste pe SH pe la 250-300 Euro. 


A fost montat cel ieftin din motive evidente.  Pentru a scapa de problema trebuie sa cumperi farul cu codul corespunzator. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, flaviucuceu said:

Salutare, de curand am luat in familie un Tiguan 2015 2.0 TDI.

Din spusele vanzatorului, pe partea dreapta nu mergea faza lunga (eroare si in bord) pentru ca este ars becul (far cu Xenon si DRL )

Au cumparat masina, dupa care am incercat sa schimbam becul, aceeasi problema... Am fost la mecanic, care ne-a zis ca masina a fost atinsa pe partea dreapta, iar farul a fost inlocuit in intregime cu unul de la modelul din 2012-2013 si acela este motivul pentru care nu functioneaza corect. (Codul farului functional este - 5N1 941 033, iar al celui de pe dreapta, nefunctional este 5N1 941 752).

 

Oare chiar asta sa fie problema? Mecanicul nu pare ca garanteaza ceea ce zice, iar un far intreg nu este tocmai ieftin de inlocuit..

 

Multumesc!

 

Nu imi explici mai pe indelete ce lumini ai activat sa se aprinda in plus ? :D merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomy Iti multumesc, asta am vrut sa ma asigur, ca nu il cumpar degeaba. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

 

Vreau sa imi schimb si eu becurile de la pozitie cu ceva ma luminos,am acum becurile alea clasice galbene.

ma puteti ajuta cu un model compatibil?LED sau Xenon?exista asa ceva?

multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon pt pozitie nu exista.

 

Leduri - da. Cauta unele asa numite...can bus. Au Rezistente pe placa lor, ca sa nu iti genereze eroare de bec ars, in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

@redryver Dacă nu ai DRL, pentru a circula legal trebuie să folosești faza scurtă. Pozițiile nu sunt DRL. Menționez acest aspect deoarece observ mulți participanți la trafic care ori fac această confuzie, ori nu cunosc legea sau o încalcă cu bună știință.

Modificat de sneaker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!