Jump to content

Faruri, Lampi si Becuri - Probleme & Discuții (Tiguan 5N & 5N2)


christian1973
 Share

Postare recomandată

Stiti ce cod am nevoie pentru tiguan 5n ? E nevoie de 2 calculatoare sau daca e unul defect ii transmite eroare celuilalt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am scris ceva in postul anterior...

Nu....nu ii transmite nimic.

Eu zic sa te apuci de demontat, masina din pacate nu se repara numai din postarile de pe net, daca tu nu te descurci sa demontezi farurile fara tutoriale....fara supărare....daca vrei o repari...si nu sa bajbai pe langa ea, mai bine cauti pe cineva care se pricepe,  prin jurul tau.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Droserul a fost inlocuit pe o parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, F l o r i n a scris:

Eu ti-am scris ceva in postul anterior...

Nu....nu ii transmite nimic.

Eu zic sa te apuci de demontat, masina din pacate nu se repara numai din postarile de pe net, daca tu nu te descurci sa demontezi farurile fara tutoriale....fara supărare....daca vrei o repari...si nu sa bajbai pe langa ea, mai bine cauti pe cineva care se pricepe,  prin jurul tau.....

Stiu ca mi-ati scris de modulele afs, dar dupa ce am cautat erorile ar fi vorba de calculatorel de far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cine scrie....denumiri din popor vs termeni tehnici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat doar de alea din popor. Sunt confuz total, modelul meu are 2 calculatore pe far. UN modul afs si balast/calculator far. Eu am inteles ca ar fi balastul defect, dar a fost inlocuit unul din ele cel/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a fost....dar nu cu unul bun, din pacate. Unul este balast, ridicator tensiune...altul..modul afs. Acolo e problema la tine. Daca era balast, atunci nu se aprindea becul xenon

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff, deci din cauza lui am atatea probleme ? Ca nu a fost cel mai ieftin 

Pai nu se aprindea pe partea aia, deci a fost balastul inlocuit

Acum farurile merg normal,  faza scurta, faza lunga, dar nu-si fac dansul acela 

La ce va referiti prin nu a fost bun ? A fost un produs nou, acel balast

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sunt noi, fara sw pe ele...care nu ai ce sa faci, nu merg parametrizate...nimic...si de aceea nu le vede codate, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.07.2020 at 8:10, F l o r i n a scris:

asa pare. Dar cum a ajuns in acesta stare?

Ce an este masina?

Prin modul afs va referiti la 7l6 941 329 B sau la 5M0 907 357B ? Eu m-am gandit ca acesta din poza ar fi defect, pe tester imi apar amandoi defecti.

vwforum.PNG

Log-TIGUAN-12345678909870987.txt

Am desfcut dar modulele afs arata bine, cum se pot verifica ? Nu prezinta urme de oxidare. Da, m-am uitat la mufa, in poza e doar modelul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.07.2020 at 14:15, F l o r i n a scris:

E greu de garantat din telefon ...dar sigur acestea trebuie inlocuite, cu unele.bune.

7l6 941 329 B Am facut comanda de 2 module de acest gen, le montez maine. Dar codarea cum o fac? Daca nu am valorile de la cele vechi, ca v-am spus ca vcds nu le vede, da eroare pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat daca au alimentare?

Sau comanzi piese degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut ! Imi poate spune cineva unde este furtunasul sau sistemul de ventilare pentru farul dreapta fata la un Tiguan 5N FL din 2013 ? (far cu xenon).

 

Se tot abureste si ma gandesc ca e infudata aerisierea (furtunel) sau ce o fi ...

 

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

De regula, pe spatele lui. Ma indoiesc acesta sa fie problema, dar poti verifica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific ! La aceste faruri se pot schimba "sticlele" ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot schimba sticlele , sunt lipite de carcasa farului , verifica sa ai bibe puse capacele de la becuri , de obicei cel de la cornering are tendinta sa "rasufle" .  

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul e crapat l-am lipit ! Capacele mari de cauciuc stil borcan ? Acelea le-am verificat. Am gasit langa bec cornering sub el o aerisire e un furtunel in forma de litera C de cca 3-4 cm care e pus pe un stut dar acesta e infundat din fabrica cred cu cauciuc ... ar trebui sa fie liber pt aerisire ?

 

Multumesc !

 

Il pot gauri daca e nevoie ... la faruri clasice aveam tot asa niste furtunele de scurgere erau ok ...

 

L.E. de schimbat atunci cumpar un far gol si se muta ce e in acesta pe el ? Iese scumpa distractia pentru niste "sticle" ...

 

Am vazut pe olx un anunt cu vand sticle stg si dr erau 750 lei taiate jos ?

 

https://www.olx.ro/d/oferta/sticla-far-vw-tiguan-5n-facelift-b7-2011-2016-capac-geamuri-IDeFiY9.html

Modificat de Bernek9000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
23 minutes ago, Bernek9000 said:

de schimbat atunci cumpar un far gol si se muta ce e in acesta pe el

Da, becuri,  calculator, balast, etc...tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scump unul "gol" ? Trebuie demontat si spolier fata cred de asta imi e mai groaza.

 

Stutul pe care e furtunelul in forma de litera C trebuie sa fie liber ? La mine pare infundat cu un dop de cauciuc. O sa ma uit mai bine daca trebuie sa fie aerisire acolo ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Unul nou, original, este scump.  Unul sh, cauta pe olx....si vei afla 

Trebuie data bara jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Radu victoria

Salut. Am un tiguan 2010, și vreau sai schimb spoiler plus faruri să-l fac ca cel din 2012 facelift. Se potrivesc spoilerul și farurile??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 5/17/2021 at 9:16 PM, F l o r i n said:

Unul nou, original, este scump.  Unul sh, cauta pe olx....si vei afla 

Trebuie data bara jos

Intr-un final am rezolvat far sh de pe OLX la 1450 lei si l-am montat fara probleme ! (bara nu trebuie data jos se poate monta fara nici o problema cel putin la FL).

 

Am facut exact ca in acest video: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna ziua

am o problema cu faza lunga, cand dau faza lunga din maneta nu lumineaza si nici flash nu am mentionez cand dau de maneta se aprine ledul albastru . am pus vcds ul si nu am nici o eroare nici bec ars , nimic. ce ar putea fi va rog?

 

multumesc frumos 

Modificat de B161KTA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica codari, etc si posteaza erorile de pe 09, 16 si 55 - daca ai xenon oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!