Jump to content

Seat Leon CUPRA 290 DSG HOT


Darian290

Postare recomandată

Nu, nu, ca e 4x4 si tine la asa ceva! Plus ca titaniumul e mai rezistent decat aluminiul, deci... altceva!!!

Link către comentariu

@Darian290, cred ca ti s-a raspuns deja la toate intrebarile. Daca nu aici, pe celalalt forum. :)

Si da, mi-a placut senzatia. Am simtit ca ma bucur de masina si de o functie oferita de producator. Poate ar trebui sa o faci si tu. 

Link către comentariu

@Sabrina  Ce masina de 300 de cp (sau mai mult) cu tractiune pe fata ai detinut? Sau nu era a ta?

Ca si eu as face oricand pe masina altuia, desi la voi la Porsche nu am fost lasat, atat eu cat si cunostinte, care au vrut sa cumpere? De ce nu lasati cumparatorii sa faca Launch Control cu Seat Leon Cupra? 

Ma gandesc sa vin la alte modele sport ale concernului VW sa verific daca se face Launch Control in test drive. 

Cat despre toti cei nemultumiti de expresia "soc in motor" baieti veniti cu masinile voastre, va astept, le frig cat de mult doriti ca sunt ale voastre nu a mea. ?

 

Modificat de Darian290
Link către comentariu

In general incercam sa impiedicam accidente inutile cu incepatori, precum si reconstructii ale gardurilor. Dar nu cred ca politica grupului Porsche face subiectul acestui topic. 

Un alt subiect off-topic este viata mea personala, masinile detinute de mine, dar si cele cu care am facut eu launch control.

Modificat de Sabrina
Typo
Link către comentariu

pfff.....de unde oare ai plecat cu ideile asta? cine ti-a bagat in cap prostiile alea? ...o spui pe la inceputul video..."eu sunt mai pe moda veche " pai de unde stii tu care e moda veche ? care e logica sa o menajezi ? apropo a mea a sarit de 230k km nemenajata....cum se face asta?

 

Link către comentariu

Cand 10 oameni iti spun ca esti beat, iti iei jucariile si te duci la culcare.

Mai matur ar fi sa zici: “da, am exagerat un pic, dar imi place sa am grija de masina” si punct. Serios, deja nu este hate, ci mai mult penibil.

Link către comentariu

Pfff...acum am dat peste topicul asta si imi parea mie ceva cunoscut...masina. O vad zilnic parcata si nemiscata, ma intreb de fiecare data oare de ce si-a luat cineva o Cupra asa frumoasa (a fost prima data cand am vazut combinatia asta de culori care arata foarte bine pe o masina) daca nu merge niciodata cu ea. Atunci cand s-a mers cu ea a fost pentru filmari oare?

Vad ca s-a vorbit pe aici de vlog-uri, de condus masini intr-un fel sau altul, de cai putere, integrale si cauciucuri schimbate dar ce m-am intrebat serios a fost ...Oare cand s-au tocit cauciucurile, s-au obosit caii putere si s-a uzat masina de la atata launch-control daca nu  se merge cu ea?

Eu nu comentez ca nu sunt asa cunoscator ca altii, dar daca tot ai luat o asa masina, macar scoate-o zilnic la plimbare ca este o placere sa mergi cu ea.

Modificat de Rapier
Link către comentariu

@tgb97 In vlog s-a pus o frana de urgenta de la 100 km/h la 0 km/h (din aceasta cauza s-au aprins avariile) intradevar eu nu pun frane din astea de curiozitate si nu m-am pus in nicio astfel de situatie. Sincer pe Transfagrasan unde imi place mie sa ma plimb m-am bucurat de calitatile masinii inclusiv de sistemul de franare. Ma mira ca nu iti scartaie uneori pentru ca am destui prieteni care au Cupra 5F cu acelasi sistem de franare ca al meu si au acelas fenomen. Dupa cum am spus in video daca o spal zgomotul dispare pentru o vreme. 

Prin materiale cred ca te ai referit la finisajele interioare. Ele sunt la absolut acelasi nivel, ce are Golf-ul in plus sunt buzunarele usilor si torpedoul captusite. In rest plasticele moi de calitate superioara sunt folosite exact in aceleasi zone nimic special. La Cupra ba chiar poti sa iei Bucket Seats care la Golf R nu sunt accesibile. 

Eu am testat ambele masini, daca poti sa imi spui concret o zona unde Golf-ul are materiale de alta calitate astept feedback. 

Poate doar zona consolei centrale, unde Golf-ul are plastic piano black, mai aspectuos, dar foarte sensibil la zgarieturi. O chestie care am spus-o si in video dar si pe forum, imi place ca navigatia este montata sus (la nivel cu ceasurile de bord) pe Leon, fiind mult mai usor de vizualizat. La noile modele VW (vezi Polo, Touareg) navigatia este la fel pozitionata fiind mult mai ergonomica.

Link către comentariu

Am "#rezistat" si eu la vlog, gollum nu a avut o performanta actoriceasca cu "my precious" la fel de buna ca aici.

Link către comentariu
8 hours ago, Darian290 said:

. Ma mira ca nu iti scartaie uneori pentru ca am destui prieteni care au Cupra 5F cu acelasi sistem de franare ca al meu si au acelas fenomen.  

 

 In prietenii astia DESTUI i-ai inclus si pe cei imaginari? Tot ei iti spun ca se strica dc o pui pe dyno si faci LC? Nu de alta dar s-ar elucida multe aspecte...

 

Intamplator cunosc f bine comunitatea Seat, in special posesorii de Cupra si cam da cu virgula ce zici tu aici ;)

Link către comentariu

Cred ca a curs suficienta "cerneala" pe subiect, si va propun sa depasim momentul.

Nu cred ca va reusi cineva sa il convinga sa isi schimbe stilul de condus.

Va multumesc.

Link către comentariu

Aoleeeeeu. Dar nu încearcă nimeni sa-i schimbe stilul de condus @loghy. Doar parerile imprastiate in spatiul public care pot fi luate "de bune" de o masa relativ mare de oameni. 

"Spreading misinformation" adica.

Ce face mai departe nu cred ca ii pasa nimanui.

Si cu asta ma retrag din subiect ?

Link către comentariu

@C Z R avand in vedere parerile postate aici, pe celalt forum cat si pe youtube, nu cred ca e vreun pericol in sensul asta.

Mie mi se pare ca va luptati cu morile de vant :)

 

Link către comentariu

@Darian290

Dariane, Dariane e o vorba din batrani: Când doi îţi spun că eşti beat, du-te şi te culcă!

Tie nu iti spun doi, iti spun o duzina si nu pe un forum, ci pe doua, iar tu tot insisti ca rata impunge.

Ti-am lansat o propunere de bun simt pe celalalt forum si nu am primit nici un raspuns, pozitiv sau negativ. N-as vrea sa cred ca esti unul dintre "zmeii" curajosi doar cand sunt in spatele tastaturii, dar eschiva ta ma pune pe ganduri....

 

Ca sa nu existe dubii ca ar fi vorba de vreo propunere indecenta sau cine stie mai ce, o redau mai jos asa, cum a fost lansata initial:

"Daca Darian considera ca ma insel, sunt dispus sa ma intalnesc cu el face 2 face si sa avem o discutie strict despre masina lui pe parte tehnica, prin care sa ii demonstrez ca nu isi cunoaste agregatul din dotare. "

 

Modificat de G60
sa se inteleaga cui ma adresez in harmalaia asta ;)
Link către comentariu
2 hours ago, G60 said:

@Darian290

Dariane, Dariane e o vorba din batrani: Când doi îţi spun că eşti beat, du-te şi te culcă!

Tie nu iti spun doi, iti spun o duzina si nu pe un forum, ci pe doua, iar tu tot insisti ca rata impunge.

Ti-am lansat o propunere de bun simt pe celalalt forum si nu am primit nici un raspuns, pozitiv sau negativ. N-as vrea sa cred ca esti unul dintre "zmeii" curajosi doar cand sunt in spatele tastaturii, dar eschiva ta ma pune pe ganduri....

 

Ca sa nu existe dubii ca ar fi vorba de vreo propunere indecenta sau cine stie mai ce, o redau mai jos asa, cum a fost lansata initial:

"Daca Darian considera ca ma insel, sunt dispus sa ma intalnesc cu el face 2 face si sa avem o discutie strict despre masina lui pe parte tehnica, prin care sa ii demonstrez ca nu isi cunoaste agregatul din dotare. "

 

Dar nu vrei tu sa ne vedem mai mulți, as gasi constructiv sa aflu chestii care, e posibil sa nu le constientizez, sau sa am informatie insuficienta. Multumesc. Si sunt serios spunand asta. 

Link către comentariu

:offtopic:

@NarciusZ 

Ma surprinde propunerea ta, credeam ca asta se intampla oricum la intalnirile saptamanale/lunare sau cand or mai fi ele ale forumistilor ?!?

Vorba lui Rave "era o vreme..." acum multi ani de zile cand mai participam la astfel de intruniri si stiu ca atunci existau si discutii legate de partea tehnica, nu numai socializare punct.

Link către comentariu

Ai dreptate aici Andi, un copil care tine foarte mult la masina lui si un vlogger oportunist...

Dar Dariane, asculta-i si tu pe batranii mai experimentati si bucura-te de masina. Eu am 380cp DSG FWD, cu setup-ul corect faci orice. Nici eu nu sunt adeptul launch-ului,  dar poti fi linistit  si sa-i dai blana in continuu ca nu crapa nimic la TSI-ul de pe MQB. ? 

Link către comentariu
  • Administrator

@ALL,

Daca voi credeti ca acest thread/arie este unul si acelasi lucru cu mizeria pe care o faceti pe feisbuc, cu parere de rau va anunt ca v-ati inselat.

Punct.

Va fi sanctionat ABSOLUT orice post care aduce atingere persoanei/userului.

Multumesc
Razvan

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!