Jump to content
smokefield

recomandare achizitie interfata diagnoza

Recommended Posts

liviu.

Am si eu OBD11 ....e mai limitat ca VCDS  si se conecteaza mai greu la masina ..din 2-3 incercari.E bun pentru portabilitate.

pronet

Si la vcds ai portabilitate. Piri folosi un hex net si vcds mobile instalat pe telefon. Preturi insa diferite fata de obd11.

powershot

Se conecteaza din prima. Depinde cum merge netul.

De limitat .. nu prea.

Poti face tot ce faci cu vcds... dar e mai greu. Nu vezi decat cifre nu e ca la vcds cu descrieri.

Merge codingul .. adaptari..

Ba chiar am reusit o setare de baza la G4 fsi benzinar ce nu facea vcds.

F l o r i n

Mișu, ce setare de baza ți-a mers la G4, cu vcds-ul original? 

Edited by F l o r i n

powershot

In cazul ala nu am folosit vcds orig.. inca nu il aveam.

Setare pe clapeta.

ska

pentru un "afon" in ale tehnologiei, si pentru un "incepator" care nu vrea decat sa verifice erori sau sa urmareasca anumiti parametrii ( gen DPF, regenerari, etc ) care ar fi cea mai facila, utila, simpla, usoara, ultraportabila si userfriendly interfata de scanare?

am tot citit de obdeleven...

nu vreau sa ma apuc de codari sau alte chestii complicate, ca nu e cazul, ma duc la cine stie cu ce se mananca chestiile astea daca e cazul... :)

powershot

Daca nu cunosti vcds .. parametri pe obdeleven vor fi o enigma.

Dar .. cu timpu inveti.

ska

parametrii nu sunt aceeasi (teoretic) si la vcds si la obdeleven?

daca imi afiseaza minimul de informatii necesare ( grad incarcare dpf, km de la ultima regenerare, etc - adica chestii basic ) eu sunt multumit.

repet, nu vreau sa codez nimic, decat sa verific periodic daca am coduri de eroare, si/sau sa verific dpf/regenerari.

liviu.

Cumpara obdeleven se lucreaza mai usor cu el pentru erori sau activari prin aplicatie plus portabilitate plus ca e autentic.VCDS autentic e foarte scump.

• Downvote 1

powershot

Pe obdeleven nu iti spune parametri de la ce sint.. ma refer la modelele inainte de 2011. Motoarele gen cbd.

La 1.6 iti alegi tu parametri vizualizati.

Oricum e bine sa cunosti de la vcds pozitionarea parametrilor.

mihai.onu94

@ska cumpara obdeleven, e perfect pentru ce ai tu nevoie. Poate sa faca chestii si mai avansate daca inveti sa il folosesti precum un vcds, dar pentru strictul necesar e ceea ce trebuie. Iar cum passat-ul tau e ultimul model aparut, poti sa activezi multe chestii doar cu un click. Iar cel mai mare avantaj, il folosesti cu telefonul, telefon pe care il ai mereu la tine. Apare o eroare, imediat ai vazut ce e, nu mai stai sa ajungi acasa sa aduci laptopul etc.  

ska

Multumesc pentru informatii ! Voi mai aprofunda un pic obdeleven, dar cred ca voi da comanda. Am vazut ca sunt 2 versiuni, cea basic, si cea PRO...

andrei0241

Nu cred ca ai nevoie de cea Pro. 

Credite ai initial 100, daca retin bine, poti lua gratis cate 6/zi sau poti cumpara la nevoie. 

Eu am luat versiunea de baza, cu inel, am activat cateva chestii, o folosesc si la A3'ul tatalui meu si inca am 'locuri' libere (sunt 5 pozitii la basic, in ideea ca o poti folosi la 5 masini) 

ska

Variantele sunt:

OBDeleven (cel simplu) - 249lei

OBDeleven + 100 credite ( cred ca e ceva model nou, ca apare doar ca precomanda?! ) - 349lei

OBDeleven + Pachet PRO - 369lei

OBDeleven PRO + 200 credite * la fel doar precomanda - livrare dupa 17 iunie... ) - 469lei

Mai este ceva mufa adaptor la 80lei care nu stiu daca mi-e necesara sau nu?!

mihai.onu94

Cel cu precomanda va functiona din q3 2019 si pe ios, asta pe langa actualizari hardware (procesor mai rapid etc.). Daca il iei pe cel clasic, va merge doar pe android.