Jump to content
smokefield

recomandare achizitie interfata diagnoza

Recommended Posts

smokefield

Salut,

vreau sa imi cumpar o interfata vcds/vag-com si as vrea niste lamuriri. Am cautat pe net si am tot vazut oferte foarte diferite. De ex :

Interfata RossTech Hex Can V2- 3 licente - 1100 ron

VCDS 17.1.3 Limba Romana + Engleza (ultima versiune) 475 RON

Cablu Interfata, Diagnoza Tester VAG COM 11.11, 12.12, 14.10, 15.7, 16.8, 17.1, 17.8 cip FT232BL, procesor ATMEGA Vw Audi Skoda Seat - Oferta Promotionala ENGLEZA ! Interfata cablu functioneaza in Engleza pentru modelele din 1992 pana in anul 2011/2012/2013/2014/2015/2016/2017 inclusiv, ale grupului Vag: VW, Skoda, Audi, Seat. Noi aducem de regula doar modelul cu cip FT232BL, procesor ATMEGA/ATMEL. Versiunile prezentate 11.11 costa 109 Ron, 12.12 care costa 119 Ron, 14.10 costa 120 Ron, 15.7 costa 129 Ron, 16.8 costa 159 Ron, 17.1/17.8 costa 169 Ron (Stoc Limitat) .

vad diferente de pret imense si as vrea sa stiu ce trebuie sa imi iau.  din ce am citit pe site la ross tech imi e suficienta una cu limita de VIN...pentru ca poti face o diagnoza la oricate masini vrei dar esti limitat la modificare mai serioase.

ce imi recomandati ? versiune/model/tip cablu ..etc.

multumesc.

lupo_bv

Răspunsul este foarte simplu. Cele scumpe sunt cele originale, cu licenţă, iar cele ieftine sunt clone despre care nu sunt permise discuţiile pe acest forum.

Deci atenţie, cei care răspundeţi pe acest topic vă rog să vă limitaţi la sfaturile/discuţiile despre interfeţele originale, în caz contrar topicul va fi închis.

ionut10a
1 hour ago, smokefield said:

din ce am citit pe site la ross tech imi e suficienta una cu limita de VIN...pentru ca poti face o diagnoza la oricate masini vrei dar esti limitat la modificare mai serioase.

e corecta afirmatia facuta de colegul?banuiesc ca se refera la interfata RossTech Hex Can V2- 3 licente - 1100 ron

smokefield

uite aici faq original :

http://forums.ross-tech.com/showthread.php?8869-VIN-Limited-Interface-FAQ

What functions are not VIN-Restricted?
A VIN-Limited interface can do Auto-Scans, Clear DTCs, and look at Measuring Values on an unlimited number of cars. I think this is important because I wouldn't want to keep an enthusiast from doing basic diagnostics on his friends' cars, or to use his VCDS when evaluating used cars he's contemplating buying. You wouldn't buy a used car without doing an Auto-Scan on it first, right? In addition, you can make channel maps on an unlimited number of cars because sending us those maps helps us improve the product.

What functions are VIN-Restricted?
In essence, it's those functions that actually change things in the car:

Adaptation

Basic Settings

Changing Codings

Changing the Gateway Installation List

Login or Security Access

Output Tests

Optical Bus Diagnostic

Readiness

Resetting SRI

Turning Transport Mode on or off

In addition, directly accessing a control module outside of an Auto-Scan will prompt the user whether he wants to "register" that car's VIN, but declining to do so at that point will not prevent access to the module.

Răspunsul este foarte simplu. Cele scumpe sunt cele originale, cu licenţă, iar cele ieftine sunt clone despre care nu sunt permise discuţiile pe acest forum.

nu vreau o discutie despre interfete...vreau o recomandare sa imi iau ceva bun, mai ales de la cei care au testat si stiu ce vorbesc. Dupa ce am vazut diferentele mi-am dat seama ca u stiu ce sa aleg...si sper sa gasesc un raspuns aici.

ms !

Edited by smokefield

tttrix

Ai un singur răspuns.:cumperi una originala.Cu câte scanări vrei tu.

Numai sa inventariezi toate codurile Îți trebuie ceva vreme...Cineva trebuie plătit   și nu e ieftin. Asa ca nu poate fi ieftina. Eu am dat 2800  parcă pe ea.fără limita de scanare.

Mecatronic

Pentru ca exista aici pe forum utilizatori de interfata originala HEX CAN si care doresc sa faca upgrade la V2 sau HEX NET V2, isi vand vechea interfata. Preturile au oscilat intre 1000-1200 lei , circa 50 % din V2.

Lasa anunt la "Cumparari" poate se prinde ceva!

Edited by Mecatronic

smokefield
1 hour ago, tttrix said:

Ai un singur răspuns.:cumperi una originala.

perfect. si cum stiu care e originala si care nu ?

in plus nu imi trebuie nelimitat ca nu sunt service. e suficient una cu licenta limitata la cateva VIN...

1 hour ago, Mecatronic said:

Pentru ca exista aici pe forum utilizatori de interfata originala HEX CAN si care doresc sa faca upgrade la V2 sau HEX NET V2, isi vand vechea interfata. Preturile au oscilat intre 1000-1200 lei , circa 50 % din V2.

hex-can v2 limitata la 3 e 1085 noua. nu vad reducerea :)

Mecatronic

HEX CAN a fost intotdeauna nelimitat versus V2 nelimitat !

Prima este nedisponibila !

Edited by Mecatronic

smokefield

am zis ca nu imi trebuie neaparat nelimitat. plus ca nu stiu daca interfata v1 stie de masini noi, minim 2014 trebuie. cred ca ies mai bine cu un v2 limitat.  dar de unde stiu care sunt cele originale ? e vre-un mod sa le deosebesti ? ...nu spuneti pretul :)

tttrix

Este dealer autorizat.Is 2 parcă în România. O sa cumperi cu 3 VIN și o sa schimbi mașină. Ai accident....Ce faci apoi...??? Plus poate vrei și tu sa faci un bine la un prieten...ruda...

• Upvote 1

powershot

Originalul are label file in parametri pt toate modelele grupului VAG ?

F l o r i n
On 2/3/2018 at 10:56 PM, smokefield said:

am zis ca nu imi trebuie neaparat nelimitat. plus ca nu stiu daca interfata v1 stie de masini noi, minim 2014 trebuie. cred ca ies mai bine cu un v2 limitat.  dar de unde stiu care sunt cele originale ? e vre-un mod sa le deosebesti ? ...nu spuneti pretul :)

ba pretul - v2 nelimitat in jurul la 2400 lei. vorbeste cu @voinea, el aduce interfete VagCom originale Ross Tech. Eu numai de la el le cumpar.

FROST

Marketing? sau e rusinos sa comanzi direct de pe site-ul oficial?

https://store.ross-tech.com/shop/cat/VCDS

• Upvote 1

powershot

Azi am luat originala de la americani.

18.9 ultimul update.

F l o r i n
13 hours ago, FROST said:

Marketing? sau e rusinos sa comanzi direct de pe site-ul oficial?

https://store.ross-tech.com/shop/cat/VCDS

😂😂😂 te-ai prins.... dar tarziu. Am o prajitura de la el la fiecare interfata vanduta.....

Link-urile catre producator, sfaturi - le postam de ani buni... e plin forumul de ele. Ca noi inca deschidem topic-uri noi, pe aceasta tema, este pacat.....

power.... cat te-a costat cu tot cu transport si cat platesti taxe vamale cand iti va ajunge in tara... adica pretul final ?

powershot

300 dolari. Mi.a adus.o cineva.

F l o r i n

Deci, ai luat numai pt 10 vin-uri? 

Atunci nu putem compara când nu plătim transport și Vama.... Cu restul care sa presupunem ca nu are cine sa ne-o aducă.... 

LUFY

Colegii care mai au in folosinta OBDEleven, ce parere aveti despre jucaria asta ? Din pacate topicul dedicat strict acestui tip de tester s-a inchis si atunci m-am gandit ca nu va fi bai daca scriu aici cateva randuri. M-am tot documentat, am vazut ca la versiunea pro ai cam aceleasi functii ca si un vcds, inclusiv adaptation si long coding. Iar de folosit, merge pe acelasi principiu ca si vcds-ul, cu instructiuni de pe forumuri sau tutoriale video, inclusiv pe forumul celor de la obdeleven sau de la ross-tech, se pot aplica aceleasi metode de activari, dezactivari, citiri etc. Ce costa extra ar fi acele pachete de credite, pe care ulterior le poti folosi in asa numitele "apps", prin care multe functii sunt presetate si tot ce este de facut este sa dai cate un "click" pe ce te intereseaza si iti sunt activate/dezactivate cele necesare. Cei care aveti obdeleven, cum va descurcati ?

powershot

Eu folosesc din 2016. E f bun. Dar .. se bazeaza ca sti parametri .. canalele de pe vcds .. altfel esti in ceata.

Merge doar cu conexiune net permanenta.

E f stabil. Are multe aplicatii.

LUFY

Pai acuma parerea mea este ca orice tester ai lua, vcds, ovdeleven sau ce o mai fi pe piata, daca nu ai habar de canale si pe unde bajbai cu testeru, nu faci nimic si mai bine lasi pe cine se pricepe. Din 2009 cel putin eu tot cu vcds-ul m-am "jucat" insa obdeleven asta mi se pare ideal. Nu mai ai nevoie de laptop si cablu. Cand ai nevoie, cara laptopul la masina, ba sa fie incarcat sa te tina bateria, ba una ba alta. In era smartphone-urilor (care au ajuns mai performante ca multe laptop-uri), sa ai testerul mereu la tine in masina, te-ai conectat cu telefonul, ti-ai facut treaba, mi se pare de mare folos. Pleci la drum, nu mai tot cari laptopul cu tine, pe motiv ca daca se intampla ceva cu masina, ce te faci. Chiar sunt curios, astept pachetul cu jucaria si pe urma o sa vad cum ma impac cu obdeleven. Pe alte forumuri din alte tari am vazut ca a ajuns foarte popular, forumul celor de la obdeleven este foarte activ cu sfaturi, proceduri etc. Pe la noi vad ca discutiile sunt mai putine cu privire la alternativa asta de vcds.

powershot

Deci nu cunosti nici vcds.

Atunci nu are rost sa iei obdeleven.

LUFY

Multumesc pentru sfat. Ai citit foarte bine si cu mare atentie tot ce am zis eu.

powershot

Ia obdeleven si ai sa iti amintesti de cate ori te uiti in parametri .. ce am zis eu.

Pt inceput ia vcds .. acolo vezi majoritatea parametrilor de la ce sint.Dupa ce te inveti .. poti sa treci la obd.

Priceput acum ?

mihai.onu94

Dar in acelasi timp obdeleven nu iti oferea oportunitatea de a activa anumite functii doar cu un singur click in loc sa cauti cum sa faci codari? Bineinteles, contra cost dar totusi e vorba de un click vs codari la care necesita ceva cunostiinte, iar asta inseamna ca ar fi mai usor de folosit.

powershot

Corect.

Chiar poti face multe functii si gratis. 

Functioneaza pe credite. In fiecare zi poti aduna cate 5.