Jump to content

Sfat achizitie Alltrack 15000-18000 euro


EastSideR
 Share

Postare recomandată

Buna ziua

Doresc sa achizitionez un Alltrack/Scout. dupa ceva cautari pe net (mobile.de, blocket.se, bytbil, etc) am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma documentez putin mai mult.

Avand in vedere ca sunt membru nou si nu pot deschide un topic, va spun aici motivele pentru care as dori un Passat Alltrack/Octavia Scout/Superb Outdoor (model ft rar dar frumos) zona in care locuiesc este montana (Fagaras, Muntii Fagaras). Drumurile de aici sunt preponderent drumuri forestiere, cand ploua sunt destul de mocirloase, iarna drumurile inghetate sunt dificile si datorita dealurilor, pantelor destul de inclinate. Sa nu mai zic de calitatea formidabila a localitatilor din zona (bombardament a la Irak). 

Masina o sa o am in jur de 5-6 ani.

Buget: 15.000 - 18.000 euro.

Ca si intrebari am urmatoarele: 

1. Vesnica intrebare: DSG sau manuala? DSG cum stiu ca e ambreiaj uscat sau in baie de ulei? Care e intretinerea specifica DSG-ului? Cum pot verifica ca functioneaza conform parametrilor? 

2. Care sunt diferentele intre 2.0 TDI 140 hp si 2.0 TDI 177 hp?

3. CB-ul am vazut ca e de 2 feluri: monocolor si color ( este vreo diferenta intre ele? se pot schimba? 

4 . E mai mult un moft (pentru sotia mea, de fapt) merita sa achizitionez modelul cu acoperis panoramic? 

5. Care coduri de motor sunt cele mai ok pentru motorizarea 2.0? De care sa ma feresc? 

 Prin tarile nordice am vazut ca sunt dotari precum auxiliary heating si parbriz incalzit (un must have pt mine, mai ales ca iernile aici sunt destul de friguroase)

Acum vin intrebarile mai grele : cam la ce sa ma uit cand achzitionez? ce km recomandati sa fie in pretul mentionat mai sus? La ce sa fiu atent?

Rog colegii sa ma indrume spre topicurile /persoanele cu cunostinte in cauza  respective. Nu sunt lenes, am folosit functia search dar cate am citit zilele astea, sunt ametit de la atatea informatii. 

 

Ca si link-uri va dau urmatoarele din ce am vazut/gasit pana acum: 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-alltrack-ID7Gq4pp.html - omul mi-a spus ca vine din Suedia initial, dupa care m-a zapacit ca vine din Belgia via Suedia cica e combinatie de-a lor ca sa nu plateasca taxe. - prostii de samsar zic eu....

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-alltrack-ID7GpWnn.html#41543310ff - pare ok, totusi km sunt destul de multi, nu stiu ce sa zic, de asta am intrebat mai sus. 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-alltrack-ID7GqaEQ.html#ad1eb4a91c -scumpa pentru dotarile care le prezinta...acum nu stiu ce sa zic despre calitatea masinii din anunt.

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-alltrack-ID7GpJ4j.html#a915aa60a1- acesta chiar imi face cu ochiul, insa nu are parbriz degivrat, si nici webasto

Ce am postat mai sus sunt din Ro, dar am posibilitatea sa achizitionez din Suedia(preferabil) sau din Germania.

 

Marea mea problema este: unele site-uri din Suedia ofera istoric prin carfax gratuit unde pot vedea autenticitatea kilometrilor. INSA in RO pe baza VIN-ului nu pot gasi nimic. 

Cum pot gasi informatii privind VIN-ul, exclus reprez deoarece imi cer contracost aceste informatii si pretul e undeva in jur de 300 RON, poate mai mult pt ca nu sunt proprietarul masinii. Deci....

Imi cer scuze pentru postarea lunga, nu pot face un topic nou fiind membru proaspat. Sper sa ma puteti ajuta voi colegii.... termen de achizitie undeva in 3 luni....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

 

Sunt in cautare de Vw Passat , mai precis Alltrack. Ma mai uit si dupa Octavia Scout, sau Superb Outdoor.

Chestia e ca multe masini am observat ca vin cu DSG + tiptronic (corectati-ma daca gresesc tiptronic-padele pe volan)

Ideea e urmatoarea: cum stiu ce cutii sunt acelea? cu ulei sau ambreiaj uscat? Daca merg la reprez cu VIN-ul....ciu-ciu, trb sa platesc 300 si doar unii din ei vor verifica fara ca eu sa fiu proprietar. nu ar fi fost o problema daca mergeam sa caut doar o masina...dar cand caut zeci de variante pe net...cum imi pot da seama?

In plus, cum pot verifica transmisia daca e ok?

Daca ma poate ajuta cineva cu alte informatii in legatura cu ceea ce am postat, rog frumos: aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@theo, observ ca te pricepi bine la DSG. 

Am si eu o rugaminte, de fapt, o dilema. Vreau sa achizitionez un Alltrack 2013-2014, si din ce am tot cautat pe net, am vazut ca sunt multe oferte cu DSG. 

Cum pot afla ce tip de DSG este? cu ambreiaj uscat sau cutie cu filtru si ulei? Am fost la Tess Brasov si mi-au spus ca doar daca le dau VIN-ul masinii, contra-cost, insa trebuie sa fiu si proprietarul masinii respective. 

Daca gasesc una din afara, cum pot afla mai multe despre cutia respectiva?

De asemenea, dupa ce ar trebui sa ma uit daca pun ochii pe una? sa fiu atent dupa ce? 

Cam la ce km recomanzi sa ma uit? (ofc, cat mai mic, dar zic, limita dupa care sa renunt?)

Mai am o dilema, insa nu e legata de DSG ci de motor. am vazut ca unele modele vin cu 2.0TDI 140 hp si altele cu 177hp. Care e diferenta dintre ele? in special daca mai e si echipata cu DSG? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce au fost puse ultimele 2 topic-uri aici, cand eu le-am postat in alte topic-uri....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil ai postat in mai multe parti acelasi subiect. Indicat ar fi sa astepti aici sugestii din partea utilizatorilor despre achizitia pe care o doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EastSideR eu iti recomand sa citesti bine bine Regulamentul, ca sa poti avea acces la resursele forumului fara incidente. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca aia de la Galati / Arad - Leasing Automobile , care s-au unit cu Credit Automobile , dau la multe masini garantie 3 luni sau nr de km

in general in poza a doua a masinilor vandute apar aceste informatii

la masinile care nu au aceasta facilitate , cum e cea postata de tine , nu stiu ce sa zic , e un motiv ptr care nu dau garantie

cele doua negre din oferta lor nu au garantie , asta de ex , are :

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-alltrack-ID7GpCfN.html#f2ea97f898

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai spus in primul post pare ca ti-ar trebui mai degraba un SUV..., mai capabil in soft/off road si cu garda la sol mai sanatoasa...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea de acum sunt suv-uri de asfalt cu garda la sol maxim 18.5 cm iar P. alltrack are 16.5

cu aprox 21 cm este x3 - 2011 , 2012 de exemplu , in bugetul lui si cu cheltuieli mici ca motor de 2.0

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF Webasto, parbriz degivrat, trapa panoramica, dsg, +140 cp ti se par lucruri dupa care se uita un client tipic de Duster sau Dacia?

@EastSideR de ce te uiti pe autovit daca ai spus ca poti lua din suedia sau germania? 

Iei bilet de avion low cost, banii in cont si vezi ce gasesti pe acolo. De regula in Romania masinile fie sunt importuri manarite fie achizitii locale dar nu foarte dotate. Sa gasesti una asa cum ti-o doresti este putin probabil la pretul tintit.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot ce pot sa'ti recomand: Webasto musai, trapa e moft (frumos, dar cam atat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut si eu de cateva ori sa ma duc sa vad masina aia de curiozitate , sa testez cum ma simt in alltrack

dar cand o vad asa neagra neagra la tot , ma ia cu ganduri negre si ma las pagubas

cine a avut-o , in loc sa puna folii pe geamuri in spate s-a apucat sa vopseasca cu negru grila , emblema , roti negre , etc

sa si-o cumpere Batman ca tare urat arata masina asta ...

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele de la Galati fac toti banii, profesionisti in ale vanzarii :)

12 minutes ago, laduncaag said:

Personal mi se par scumpe si inutile, mai bine iei un 4motion clasic si break, e aceeasi branza ...si mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, deenman said:

tare ciudata e masina asta

eu cand o vad trecand pe strada nu apuc sa o studiez toata ca ma plictisesc pana trece , asa de lunga este

e o strutocamila

plus ca nu gasesti piese rapid la ea cand pica , sunt putine , probleme multe la XC-90 si XC-60 deci si la asta

motor 2.4 , deja te uiti la suv-uri decat la break de acest gen

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara depinde de cumparator :)

e o masina cu istoric sanatos, webasto, dsg, motor bun, in buget. La o achizitie sh, eu cred ca un cumparator chibzuit ar lua-o si roz. Nb 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , probabil cunosti masina si te cred pe cuvant

din descrierea masinii pe site nu se deduce istoricul sanatos de ex 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur de Webasto pe aia neagra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!