Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

nazarie.alexandru

Salutare ! Este prima oara cand postez pe un forum de orice fel, stiu ca nu trebuie deschis un topic asemanator cu ce a mai fost, sincer nu am gasit nicaieri pe internet (atat cat am putut sa caut si eu) un raspuns la problema mea si va sunt recunoscator celor ce veti da un raspuns.

Am Golf V in doua usi si iata ce se intampla cand folosesc telecomanda:

Buton inchidere: Usa sofer si portbagaj se inchid , usa din dreapta nu se inchide.

Buton deschidere: Usa sofer se deschide doar daca inchid/deschid din telecomanda de 2-3 ori, portbagajul se deschide si usa din dreapta nu face nimic.

La usa din dreapta am cautat sa o blochez manual, adica usa are pe cant o gaurica si daca bag degetul acolo este un fel de rotita, pare a avea forma unei cârme de barcă, se blocheaza usa dar nu se mai deschide decat daca o deschid eu din masina, gen daca trag de manerul din masina ca sa deschid usa.

Nu am probleme la afisaj, adica imi arata corect cand este o usa deschisa.

Astept cu interes ajutor, stau cu aceasta problema de un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru, trebuie reconditionate yalele - le blochezi manual...pana o sa ramana blocate si atunci sa vezi problema/probleme.

Yala jos, curatat colectoare motorase, inlocuit switch-uri, etc - si o sa lucreze cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ionut.vidrighin

Buna,

Am cumparat microswitch-urile din poza de mai jos, spre a le schimba la 2 usi (fata+spate), pt ca imi fac probleme la incuiat+descuiat.

Imi puteti spune vă rog daca se potrivesc la broastele de golf 5 ? (o sa le prind cu ceva lipici.. poxilina, intrucat nu au acele 2 noduri pe lateral cum am vazut la cele de pe ebay).

Daca se potrivesc, pe ce pini sa atasez firele pt ca vazusem in trecut un post unde s-a explicat asta insa din pacate nu mai dau de el nicicum :(

N-as vrea sa ma vad cu usile demontate si sa nu pot rezolva problema ulterior.

Multumesc mult.

 

P_20180219_165555.jpg

Modificat de ionut.vidrighin
corectat text
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc, folosesti pinii mai departati, nu cei apropiati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.vidrighin

Bun, deci pe pinul nr. 1 si nr. 4, intrucat nr. 2 este cel din extremitatea dreapta cum te uiti la switch cu partea scrisa

are importanta culoarea firelor ? care la ce pin ? ma gandesc ca unul e + si altul -

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa fie + si -,  ti-ar lua masina foc cand se inchide switchul, e doar un fir intrerupt prin switch nu conteaza cum il pui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.vidrighin

ok

cunostintele mele in ale electronicii sunt 0 :unsure:

mai bine intreb inainte, iar cine e priceput, raspunde 

merci de lamurire :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste pinii incercuiti, nu stiu de unde ai scos tu pinul 4 la un device care are doar 3.

P_20180219_165555.thumb.jpg.199cab15964044aec99ead1898917f63.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.vidrighin

sunt numerotate in felul asta 
fiecare pin are o cifra scrisa dedesubt : 1, 4, respectiv 2
daca dadeam un zoom se vedea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dupa ce am coborat din masina dau sa o inchid din telecomanda insa nu s-a mai auzit acel zgomot de blocare al usilor. Am incercat de mai multe ori insa nu se mai inchide din telecomanda. Pe deschis cred ca functioneaza si se aprind si semnalizarile. Am bagat cheia in yala si am dat sa inchid, se inchide doar usa soferului insa fara zgomot, celelalte raman deschise. Pe partea soferului nu functioneaza nici geamul, nici inchiderea de pe usa, nici butonul de deschidere buson carburant. Pe partea dreapta geamul coboara si urca insa foarte greu. Ramane plafoniera aprinsa si martor de usa deschisa in bord. Ce imi recomandati sa fac? Precizez ca acum o saptamana am umblat in cheie si am curatit contactele de la butoane din interior.

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele dintre caroserie si usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am miscat de mansonul acela care protejeaza firele insa nu am reusit sa il scot, dar in schimb a disparut eroarea din bord si pot inchide din telecomanda. O sa verific maine firele.

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa tina mult. Desfa mufa, refa cablajul cu probleme, verifica pinii din mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ati avut dreptate ! Revin cu rezolvarea problemei : 4 fire din mufa retezate plus altele cu mantaua crapata. S-au lipit toate firele si problema a disparut. Mult noroc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.vidrighin

Buna,

revin cu mici noutati
nu am mai desfacut broastele spre a schimba switch-urile pentru ca odata cu venirea caldurii, inchiderea centralizata merge perfect la toate usile
mai recomandati schimbarea switch-urilor sau doar o curatare a mecanismelor de praf si alte impuritati ?

cu siguranta, in iarna o sa faca iar figuri insa asta vara o sa imi fac timp de ele, avand in vedere ca acum merg fara nicio problema

multumesc

Modificat de ionut.vidrighin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, ionut.vidrighin said:


mai recomandati schimbarea switch-urilor sau doar o curatare a mecanismelor de praf si alte impuritati ?

 

- inlocuire switch

-curatat colectoare motorase

-refacut lipituri placa electrica, la modelele anterioare

-curatat si gresat parte mecanica

.... cam asta trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Nicoara Sergiu

Salutare. Am si eu un G5 care de cateva zile, nu imi mai inchide/deschide usa dreapta fata prin comanda de la telecomanda. Am mai patit chestia asta in urma cu vreo 4 luni si am schimbat broasca cu una de la dezmembrari, dupa care a mers. Intrebarea mea este, daca poate fi ceva de la partea electrica, ori e ghinion si trebuie sa o schimb iar?

sau daca stiti ca se poate reconditiona, cum se poate face asta? Am citit mai sus ca cu un anume spray, daca a facut careva eventual sa dea mai multe detalii despre cum anume se reconditioneaza. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie reconditionata yala - curatat colectoare motorase, inlocuit switch - daca tot o desfaci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicoara Sergiu

Am fost la 2 electricieni si ziceau ca nu se poate repara, doar schimba. As putea eu sa o reconditionez? Daca reusesc sa dau panoul de usa jos, sa curat motorasele respective si sa schimb acel switch? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai indemanare si scule, sigur.

cum, etc - gasesti toate informatiile pe forum si pe google.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.vidrighin

se pot curata componentele de plastic din broasca cu alcool sanitar?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar nu ai treaba acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.vidrighin

azi ma apuc sa desfac la usa fata si spate sa schimb switch-urile
si vazusem prin postarile anterioare ca trebuie curatate colectoarele motoraselor cu alcool izopropilic, insa din pacate sunt intr-un orasel acum si aici nu exista asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hartie abraziva f. fina plus ceva pentru curatat contactele, daca nu ai alcool.... sau wd40, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!