Jump to content

Probleme directie sharan


Ionutbass83
 Share

Postare recomandată

Am cumparat un sharan din 2004 provenienta germania! Din prima probleme de genu: troncane si tragea dreapta dupa care la depasire fiind in sens opus tragea stanga!

M-am pus pe treaba si am schimbat toate bucsele inclusiv amortizoare cu rulmenti si flanse, cauciucuri noi toate4, am facut geometria si surpriza....tragea la fel dreapta si nu aveam stabilitate la depasiri sau vant puternic etc.

Am dat vina pe acel service, am fost la altul si am facut din nou si au gasit diferenta...

Acum treaba s-a ameliorat dar la depasiri face la fel si inca mai trage dreapta! Am schimbat rotile intre ele si la fel! 

Inca mai am troncanit si nu stiu de unde...probabil din caseta!

Nu pare sa fii fost accidentata, arata chiar bine si nu gasesc buba! Mecanicii dau din umeri!

Ajutor☹!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 suspecti:

1. Masina lovita si prost reparata, sasiu strimb;

2. Geometrie prost facuta pe spate;

3. Cauciucuri cu diferenta de greutate stinga-dreapta, diferenta de diametru sau care se uzeaza inegal din cauza materialului prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi dragos, nu stiu ce sa zic, o sa mai analizez lucrurile, mentionez ca facea la fel cu bucsele si anvelopele vechi! O sa fac niste masuri la lonjeroane etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te uiti dupa suduri, cute pe lonjeroane etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare.Mi-a apărut o bătaie în volan stânga dreapta de nu pot să țin volanul in mers care dispare după 20 de secunde. Ar putea fi caseta de directie ? Sharan 1.9 auy 2002 4 motion. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! De curand am achizitionat un sharan! Si am observat ca rotile de pe spate stau putin cracante! / \ cam asa arata! Nu am apucat sa merg nicaieri cu ea! Urmeaza sa ma duc dupa sarbatori! Intrebarea mea este daca se poate regla geometria rotilor de pe spare! Sau este fixa??

Am uitat sa precizez ca anul de fabricatie este 2015!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
Dany_aleksandar

Bună seara! 
Se pare că a venit vremea să schimb capeții de bară la sharan, însă sunt cam nedumerit în privința mărcii..
Oscilez intre Lemforder, TRW, Swag și Moog.

Se merită achiziția la un preț aproape dublu pentru TRW sau Lemforder faţă de celelalte 2 mărci ? 
Voi ce marcă îmi recomandaţi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!