Jump to content

Cumpar diverse de 1303 sau care se potrivesc


TZepeSH
 Share

Postare recomandată

Nu, nu se mai gaseste ca piesa noua. Nici la Heritage, nici la BBT, nici la Hoffmann, nici la CSP, nici la Cip1 etc. Nu are un rol extraordinar, banuiesc ca doar etanseaza cumva axul pe garnitura de cauciuc (se vede in poza). Dar daca asa era original, asa vreau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are exact rolul pe care il sugereaza denumirea. Sa preia vibratiile si sa nu iti tzacane in nestire coloana de directie in prinderile ei. Crede-ma ti se va parea extraordinar daca nu l-ai avea. Verifica si uzura rulmentului, daca are joc, coloana de directie va face exact tot asta, va incepe sa tzacane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin, vorbesc de saiba din capat, care etanseaza. Nu are rol de a prelua jocuri. Am toata coloana refacuta complet. Jos am inocuit rulmentul cu modelul nou de bucsa (rulment nu se mai gaseste), la fel si rulmentul superior si "bucsa anti-rattle", cusca aia de metal. Nu am jocuri, nu tacane, nu face zgomot. Dar saiba aia din capat nu o gasesc in piesoteca, si sigur o aveam. Sa stii cam am si eu fixuri cu originalitatea si cu cat de complete sunt sistemele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza, sa fie aia care trebuie. Dar era doar la 1302 si 1303, ai tu piese din astea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa adaug pe lista, desi nu imi permit chiar acum: manere de interior cromate si "urechile" de ventilatie cu margine cromata. In principiu mi-ar trebui si doua usi mai noi de 72 (cu prinderea manerului interior pe doua bucse de plastic), doar in stare foarte buna. Si cu macarale de geam functionale. Restul nu imi trebuie ca le restaurez pe ale mele.

inner-door-opening-handles-with-surrounds-in-chrome-vw-beetle-66-79-499-p.jpg.12fd6604c2fcbc623e85b8722b93e21c.jpgmlYqc5e3vD2_7Lb1vuunqUQ.jpg.ceaaf4a41a8ee57e08ddafc750177674.jpg

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recapitulam:

1. Saiba de la coloana de directie

2. Manere interior cromate "Deluxe"

3. "Urechi" ventilatie cu margine cromata

4. Scrumiera bord 1303

5. Usi post 72 (manerul se prinde pe doua bucse de plastic) cu macarale de geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Paiiii, sa facem un update: sterg de pe lista scrumiera, saibele, urechile cromate si macaralele de geam. Traiasca ebay, Germania si Statele Unite ale Americii si toti locuitorii lor care contribuie cu piese la restaurarea masinii mele. Si Hoffmann, unde se gasesc macarale noi ieftine.

Deci raman pe lista: manere de interior cromate (sau doar de la usa din dreapta) si usi dupa 72 in stare buna (nu sunt neaparat necesare, dar as pune ceva mai bun daca se gasesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oldtimercraiova

Sunt ok cei de la Hoffman?... Cu livrarea pieselor, si informarea clientului despre piesa respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 10+ din partea mea. Si eu sunt din ala cu intrebari tehnice, complicate si de detaliu. Intotdeauna servicii foarte bune. Dar mai des iau de la Deian ca sunt preturi bune si e aproape. De la hoffmann comand ce nu gasesc la Deian, si astept sa se stranga mai multe sa nu cumpar de 20 de euro piesa si 20 transport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Paruzzi.nl e ok. Peste 300 eur transport gratuit. De stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deian aduce si de la Paruzzi si de la CSP. Asa ca scapati de transport mai simplu si sustinem si afacerile locale. Am mai comadat si de la VWHeritage (piese de negasit la Deian sau Hoffmann...) si tot raspunsuri foarte bune. Trimis rapid, ambalat bine. 

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat: si clapetele de deschis usa cromate se gasesc noi la Hoffmann, dar as avea ceva mai multa incredere in cromul vechi si original...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update:

1. nou pe lista, balamale de capota fata de 1303. Pot sa fie fara arcuri.

2. manere interioare de deschis usa cromate, sau doar cel din dreapta - prioritate foarte mica

3. Usi dupa 72, in stare foarte buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe langa cele din postul de mai sus, as mai vrea si aceste doua elemente de caroserie de sub bancheta, dupa 67. Cred ca as putea sa le salvez si pe ale mele, dar parca ar fi mai simplu sa schimb.

050-2273-02.jpg.f41bb335bf7af6fd03452b8fd50b1cfe.jpg050-2273-01_600x600.jpg.6677ff5cb52060e52dc4aec21b3a66f7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tuburile de caldura de la incalzitoare la caroserie le gasesc la cineva? Ar trebui sa fie 60/60mm (intrare-iesire) si 430mm lungime (dupa 72, cred). 

Cele de mai sus, valabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, catalogul de piese spune ca ar fi doua tuburi diferite la masina, deci caut:

111819941 355mm stanga

111819942A 432mm dreapta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o corectie, am nevoie doar de un tub, cel lung de 432mmb 111 819 942 A. Pe celalat il aveam deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu mai caut tuburi, am rezolvat. Raman urmatoarele:

1. Usi dupa 72, in stare foarte buna. Poate sa fie doar tabla, triunghiurile nu imi trebuie ca le restaurez pe ale mele, pot avea macarale (am plan sa iau noi, deci nu sunt neaparat necesare)

2. Balamale de capota fata de 1303. Pot sa fie fara arcuri. Prioritate foarte mica, daca apar pana le refac pe ale mele

3. manere interioare de deschis usa cromate, sau doar cel din dreapta - prioritate foarte mica, doar ca sa am in colectie, ca nu se potrivesc cu interiorul pe care il voi face.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Macaralele noi sunt cosmarul vietii. Am inlocuit una pe verzisoara si m-am si taiat in cea noua, e arma alba. Mai bine am gasi o modalitate de a reface cremaliera de pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acum nu am deloc macarale mecanice. Ale mele vechi erau uzate si sarea melcul de pe cablu. De-aia am pus electrice. Prefer noi decat sh, cele vechi ma astept sa aiba acelasi gen de uzura, iar cele noi sunt ieftine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Up. Usi cred ca pot folosi si ceva dupa 68-70, sa le modific sa accepte manere de 1303. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!