Jump to content

Cumpar diverse de 1303 sau care se potrivesc


TZepeSH
 Share

Postare recomandată

Fac o lista cu cateva piese care imi vor trebui in viitorul apropiat. Nu toate sunt urgente, si unele poate le planific pentru mai tarziu (mijlocul anului).

1. In primul rand, am nevoie de doua sigurante de la directie. Prima este cea care tine rulmentul in carcasa/corpul electric, ca in poza de mai jos (cred ca prima poza e un corp de Golf, a doua de 1303). Daca nu este doar siguranta, pot cumpara si carcasa aia cu totul, numai sa aiba siguranta inauntru. Cred ca se potriveste si de la carcasa de bus, golf1, broasca dupa 70 cu carcasa din asta la semnalizare/stergatoare.

1571608.thumb.jpg.89e45ced36c2c7786e1e6ae31ad4055c.jpg

HxR9GiG.thumb.jpg.be91d5efd44bddd8a1e38fd2ce04ebe8.jpg

2. Apoi, imi trebuie siguranta de pe axul volanului, ca in poza de mai jos (tine bucsa alba). La fel, cred ca se potriveste si de la broaste de dupa 70, nu doar de la 1302/1303.

1266328.thumb.jpg.09fa6a1803bc175f90d17b200f5d45d6.jpg

3. Greu de crezut ca as gasi, mi-ar trebui un ax de volan de 1303 din 75 sau cabrio, pentru caseta "rack and pinion". Este cu vreo 2cm mai lung decat cel standard de 1303, cel mai lung din poza de mai jos (nu cel cu cuplaje cardanice, pe acela il am deja; axul de la volan la cardan)

RnP51.thumb.jpg.feebb5ea21bb1cc7edb3cd2d4e0214b2.jpg

4. Termostat functional

5. capota spate de 1303, merge oricare de dupa 70 cu 4 randuri de fante. Doar in stare foarte buna

6. capota fata de 1303, doar in stare foarte buna

Cand imi mai aduc aminte mai completez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primele 2 le am eu complete. cu tot cu manete cea de-a 2-a

siguranta de la bucsa alba nu e necesara. o tine acolo volanul. nu pleaca nicaieri.

coloana de directie aia cu articulatii gasesti la golf1 ;) ii scoti de la aia rulmentii si ii pui la tine cu tot cu crucea aia care de fel se face muci.

ax volan am un snop. ce modele neclar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, punctul 1 in principiu se rezolva cu Razvan. Vin cu o clarificare: primele doua poze sunt doar ca exemplu pentru siguranta care imi trebuie. Am zis ca iau si carcasa cu totul in caz ca vanzatorul nu vrea sa dea doar siguranta.

Poate se rezolva si punctul 2 cu Razvan, dar pana la confimare ramane valabil: siguranta de pe axul de directie, care tine bucsa alba.

O clarificare la punctul 3: nu axul cu cruci cardanice ma intereseaza, pe acela il am. Axul de directie imi trebuie, de la axul cu cruci cardanice pana la volan; este cu 2cm mai lung la 1303 din '75, cu caseta rack and pinion. In poza 4, cel mai de jos ax; desupra lui este unul de la 1303 cu caseta normala, pentru comparatie.

Nou pe lista: 7. Buton pentru sirocou, pentru 1303, ca in poza:

7370165.jpg.40a24c16dce0e661333f4a1248c98844.jpg

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat punctele 1 si 2, multumesc Razvan pentru sugestie. Am gasit sigurantele la un magazin de rulmenti local. 

Raman valabile celelalte puncte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Daca nu te grabesti cu capotele, poate te voi rezolva eu.Ideea e ca am ceva pe la mosie, dar pe nisipul si canicula asta nu ma deplasez acolo nici sa ploua cu bere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Angel, nu ma grabesc, poate fi si la vara pe ger, oricand poti verifica da-mi un semn. Multumesc!

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

speri mata dar speri degeaba - pe repede inainte :P

sau cum se mai zice : speranta moare ultima:)

Modificat de UVeul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Recapitulez lista de necesitati. Poze sunt mai sus.

1. Greu de crezut ca as gasi, mi-ar trebui un ax de volan de 1303 din 75 sau cabrio, pentru caseta "rack and pinion". Este cu vreo 2cm mai lung decat cel standard de 1303, cel mai lung din poza de mai jos (nu cel cu cuplaje cardanice, pe acela il am deja; axul de la volan la cardan)

2. Termostat functional

3. capota spate de 1303, merge oricare de dupa 70 cu 4 randuri de fante. Doar in stare foarte buna

4. capota fata de 1303, doar in stare foarte buna

5. Buton pentru sirocou, pentru 1303, ca in poza de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Gabi, banuiesc ca te referi la axul de la volan. De la ce model este? Ma voi interesa care este lungimea corecta pentru axul de care am eu nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, axul nu este cel pe care il caut. Cel de care am nevoie are 574mm, tocmai mi-a scris cineva pe alt site, care a masurat unul "model nou". Citisem mai demult ca este diferenta de 20mm intre ele, dupa cum se vede si in poza de mai sus. Multumesc pentru efort!

Totusi am o nelamurire. Am folosit un pixel ruler pe poza de mai sus. Daca axul lung are 574mm, cel scurt rezulta ca ar avea 555mm. De la ce model este axul pe care il ai tu? 565mm este intre cele doua valori.

Pot sa te rog sa faci o poza la capatul dinspre volan al axului? Sunt curios care varianta este, din poza de mai jos, cu diametru mare sau mic.

788789.jpg.fd038df6a950e90eb5af03548bb741dc.jpg

Acum banuiesc ca ar fi 3 variante de ax de volan:

1. Cel mai vechi cu diametru mare la canelurile de la volan. Caseta de directie veche, clasica (nu stiu cum se numeste)

2. varianta noua, cu diametru mic la caneluri si trecere conica, lungime mica (poza din primul post). Tot caseta veche.

3. varianta de care am nevoie, cea mai noua (defapt in paralel cu varianta 2), cu diametru mic la caneluri si trecere conica, si lungime mare (274mm).

Daca axul pe care il ai tu este cu diametru mare la caneluri, s-ar explica variantele.

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O corectie, am inteles gresit ce varianta a masurat colegul broscar strain: 574mm este varianta scurta, ce caut eu ar trebui sa aiba ~595mm lungime. Deci axurile de volan au fost in 3 variante:

1. cea mai veche, caseta clasica cu melc, diametru mare la canelurile de la volan, lungime (banuiesc) 574mm

2. varianta mai noua, tot caseta clasica cu melc, diametru mic la canelurile de la volan, lungime 574mm (masurata)

3. varianta cea mai noua, caseta Rack and Pinion, diametru mic la canelurile de la volan, lungime ~595mm

Ultima imi trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,iti scrisei un mail cu poze de capote.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Angel, 

Imi poti trimite mailul te rog la radu.bunea@yahoo.com? Adresa din profil nu am mai folosit-o de mult, nici nu mai stiu parola. Fac update acum la profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pozele, par in starte foarte buna, te sun diseara. Nu imi dau seama la capota fata, se vede o indoitura pe suprafata mare sau doar bate lumina prost? Oricum e foarte dreapta, mult mai buna decat a mea. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu sunt strambe deloc.Cea de fata are usoare urme de rugina superficiala.O sa incerc sa le refotez!Si daca te coafeaza am si un spoiler,ce-i drept manufacturat pentru a apara fantele de praf si apa.

ok,poti sa ma suni ca oricum n-am vorbit de mult.

drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite buton la Razvan Craioveanu.

Vand buton aeroterma VW 1303
Pret 100 lei
Tel 0722368022

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sa vad cum fac. Poate rog pe cineva din Bucuresti sa il ia, eu nu ajung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot ajuta eu cu butonul, daca vrei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Phiii, vis! Multumesc! Ia-l tu te rog daca poti sa te vezi usor cu Razvan, si iti transfer banii imediat. Si eventual mi-l trimiti odata cu radioul, ca o sa ti-l trimit la revizuit. Dar sa fie ala din poza de mai sus, ca mai exista un buton rotund de sirocou, din ala am si nu se potriveste la 1303.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Alex_B a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!