Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

sper sa nu fiu off topic:

cum desfac si eu mufa de la can gateway ca sa adaug 2 pini ?

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B8 MY2016, se pot schimba duzele pentru lichidul de parbriz? Dispersia lichidului cu cele stock pe parbriz mi se pare foarte slaba, si sunt zone destul de multe/mari in care nu ajunge, si stergatoarele nu sterg bine.

Aveti idee daca alte duze ( de A6, spre exemplu ) sau ceva din gama VAG, s-ar potrivi si ar fi mai ok decat cele stock? Eventual un cod al pieselor, daca a mai comandat/inlocuit careva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@daniel1982 Au fost ceva discutii anii trecuti despre diversele tipuri de duze. Sunt mai multe variante care se potrivesc, si de la Audi.

Am gasit niste discutii dar mai sunt si altele

https://vwforum.ro/topic/123485-audi-s5-b85/page/20/?tab=comments#comment-2831366

https://vwforum.ro/topic/125815-modificari-upgrade-uri-update-uri/page/9/?tab=comments#comment-2866843

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu, pai tipul asta abia poate sa o desfaca cu mufa pe masa ?, eu nu cred ca am nici o sansa sa o desfac acolo sub volan. ?.

oare mai pot sa ma leg si n alta parte cu firele de can pentru controlerul portbagaj? sau doar acolo e musai.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai acolo, pentru ca de acolo da comanda, comezile se dau pe pini si degeaba te legi pe alt fir daca pe pinul unde e legat firul nu da comanda.

Hai ca nu e asa de greu.
In primul rand trebuie sa tai soricelul ce leaga firele de carcasa mufei, incearca cu o foarfeca cu varf sa nu tai vre-un fir cu clestele sau cu cutterul. Apoi studiaza carcasa si ai sa vezi cum poti sa o dezmembrezi.
Nu e greu deloc. Daca eu am reusit si vorba aia, am 105 kile, 1,83 si nu sunt atletic, reusesti si tu. 
Orice mufa are o carcasa care gliseaza, la fel e si asta, dupa ce ai scos carcasa, vezi in ce directie trebuie sa impingi de blocatorul ala lila ca sa deblochezi pinii. Scoti pinul fantoma cu un cleste cu varf (e o bucata de plastic infipta acolo) si apoi te uiti sa bagi pinul cum trebuie. Blochezi pinii cu sina aia lila, montezi carcasa la loc si ai terminat. La montaj mufa are niste sine, sa potrivesti sinele alea astfel incat mufa sa fie perpendicular pe locul unde intra ca sa nu indoi ceva pini pe acolo. Am patit-o la nevasta-mea ca era loc si mai stramt ca la VW. Sa vezi distractie, a trebuit sa demontez tot sa scot modulul, sa indrept pinul si apoi sa-l montez la loc :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio piedica lila/mov sau alta culoare.Are un soricel dr plastic pe care-l tai si o piedica mica a carcasei.Conectorul gliseaza afara din carcasa lui.

2020-01-16 16.40.35.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, @Aerofan a prezentat modul general pt mufe, bănuiesc. La can e mai simplu, e doar clipsata. Oricum, nu e o placere sa ajungi la el.... Sa scoti/bagi pini... Dar nici imposibil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu mai stiu care mufa cum arata ca am desfacut la mufe de m-am plictisit, si cu sine lila si fara, ideea e ca trebuie vazut cum arata si cu putina logica se poate desface :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult baieti!

nu mi e "frica" de mufe ci de faptul ca n am loc/acces facil ptr a desface ....

o sa ncerc sa vad ce rezolv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este.... Te chinui... Asta e alta discuție 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi place sa ma "chinui" mesterind  la masini/a, mai ales cand am satisfactia reusitei ?.... multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/15/2020 at 8:48 PM, Dragos24x7 said:

Imi poate oferi cineva un cod pentru componenta de wireless charging ? Doresc acest retrofit pe masina. Daca are cineva pe masina aceasta dotare, doresc sa stiu daca intra in acel lacas un telefon de dimensiunile unui s10 +.

Multumesc !

Am gasit un incarcator wireless care pare ceva mai incapator. https://www.inbay.systems/en/product/charging-compartment-for-vw-passat-b8/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, dar mi se pare foarte multă manoperă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru cu mufa de la gateway m-am chinuit si eu. Dupa ce mi-am sucit gatul pe sub volan si am realizat ca nu pot sa scot pinii din mufa pt ca eram intr-o pozitie mai mult de cat incomoda ( mufa nu e dificil de desfacut, e dificil de ajuns la ea si de scos firele din pozitia incomoda), am renuntat si m-am culpat (nu direct in mufa, la firele care intrau in mufa) la o mufa din grupul de mufe de pe stalpul stanga fata ( eu aveam nevoie pt TPMS ).

Din ce am intese eu, tu ai nevoie de Convenience CAN bus. Din J533 iese si se grupeaza in punctul de cuplare B4007 si B398 apoi in B507 si B506 unde este cuplat si J605 adica contolerul portbagaj.

Cel mai simplu este sa te cuplezi in mufa portiera stanga iar daca ai carlig de remorcare poti sa te cuplezi la controlerul remorcher J345, foloseste tot convenience CAN bus

?

1630523113_Capturdeecrandin2020-01-17la17_16_50.thumb.png.857a76519e084d1b2823aafedcb2f343.png  984625337_Capturdeecrandin2020-01-17la17_17_10.thumb.png.a3313e39d723058b2e2537d242598e2f.png  1671083795_Capturdeecrandin2020-01-17la17_17_36.thumb.png.aec2ab632f7b10fce2499ed0d3c6caa0.png  137659441_Capturdeecrandin2020-01-17la17_18_07.thumb.png.0772a7e22eb3328a1cf1dde053d0ad33.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

"alta ntrebare" ;

unde gasesc locul pentru siguranta SC50 la un passat b8 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În panoul de sub bord, stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, Florin:

poti sa mi spui te rog, care este SC50 pe schema asta? ca eu nu mi dau seama...

passat3.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe telefon și nu-mi deschide poza ta. Dacă e vreo schema a tabloului, scrie 50 pe ea... Sau F50... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La F50 parte ca e un releu , nu siguranta;

 

sig.passat B8.jpg

acum poti sa vezi poza? este din manual.

poza este facuta pe masina 

conform schitei din manual, in zona incercuita cu rosu trebuie sa fie SC (F) 50.

corect?

daca aia este siguranta, cati amperi are si cum s o caut? ca nu este ca una normala.

merci

thumbnail.jpg

 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia despre sigurante este offtopic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua , vin și eu cu o întrebare 

am un Passat b8 Highline cu faruri led de baza și as vrea sa pun farurile cu lupe, se potrivesc calculatoarele de la un far la altul și ce alte modificări se pot face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pui farurile led highline? Întâi verifica bcm ul sa suporte. După aia trebuie modificata instalatie electrica, calculatoare far, tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am farurile acestea 

C49E583F-08B5-44A2-B6D1-F326041E8D31.jpeg

 

Și vreau sa pun modelul acesta 

C7FEDB37-D08C-40FC-9588-160E99FFB143.jpeg

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior este sanctionat de regulament.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!