Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, a facut cineva retrofit la TPMS? Am facut, totul functioneaza ok dar am ramas cu o eroare pe instrument cluster: module incorrectly coded.

Ce am facut?

Dezactivat: Indirect Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) installed

Activat: Tire pressure monitoring system (TPMS) information (BAP) installed/active

Direct Tire pressure monitoring system (TPMS) installed

Nu pot sa activez Wheel Speed Error Counter active - imi da Error out of range.. o fi de la asta?

1392970249_WhatsAppImage2019-11-09at13_41.49(1).thumb.jpeg.de407acf84fb4c203788254991923542.jpeg260245867_WhatsAppImage2019-11-09at13_41_49.thumb.jpeg.c85b6c95d667ad39e6176768367dc934.jpeg

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BTeo- ai activat sistem monitorizare direct-dar nu ai valve cu senzor presiune in roti.Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le am deoarece apare valoarea pe fiecare roata in parte. Deci totul functioneaza ok dar nu inteleg de ce apare module incorectly coded pe Instruments

Screenshot_20191109-205300_Gallery.thumb.jpg.ea19cd5f95d1a4563a2dce72c3525cf4.jpg

 

 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat? Sau asa crezi... Valorile apar....dar sunt niste valori de referinta,nu sunt reale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvele cu senzor de presiune in interiorul jentii au corpul metalic nu din cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e ce am in roti acum. O sa scot presiune din una si merg putin sa vad daca o indică. Da,au corp metalic pe ext.

Screenshot_20191110-062442_Gallery.thumb.jpg.15e5bee0d40d5f93344c39f3ea1d8950.jpg

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit.. am copiat din nou setarea veche la Instruments si am luat pas cu pas - am debifat indirect si am dat save. Am bifat apoi direct si am dat save. Am bifat apoi si BAP si am dat save. Nicio eroare acum. Multumesc!

Am facut si un test si am intrat sa vad ce senzori a identificat si vad ca a gasit pe cel din poza de sus. Am ramas doar cu o eroare de calibrare de la retrofit de camera de mers inapoi.

 

63533027_2019-11-10(7).thumb.png.840763f74b101892d0a1d0e55fc3dfb1.png 802242485_2019-11-10(9).png.1f928624c9ec8a5ea53a853fb0cf1254.png 1571203477_2019-11-10(10).png.65c316e8a1ade2901666d21c50534c76.png 392618631_2019-11-10(12).png.af53139d903e4495dac5ca674f9c5808.png

 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inseamna ca face fite interfata ta..cu ce ai codat.La camera spate-ai nevoie de calibrare cu panou..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am codat cu interfata originală ross tech. Nu stiu de ce nu a vrut din prima..

Am scos imaginea pentru calibrare  la plotter pe hârtie dar peste tot pe internet tutorialele sunt cu measuring blocks in vcds si cu protocolul UDS nu mai apare acolo, e gri. 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta eroare pe care am descoperit-o azi in urma retrofitului la camera high.

Totul functioneaza OK daca bag in marasarier - apare imaginea camerei video precum si OPS peste imagine. Daca merg inainte si ma apropii de masina din fata - senzorii se activeaza automat dar nu mai afiseaza nimic pe ecranul MIB. Daca activez eu manual Parking - se activeaza senzorii dar nu afiseaza nimic pe ecran - ciudat. Se aude doar sunetul ca ma apropii de obstacolul din fata mea.

Daca dezactivez ENG122229-ENG117712-Car_Function_List_BAP_Gen2-VPS_0x0B pe Infotainment atunci apare din nou imaginea OPS si cand merg inainte, totul ok, dar nu mai functioneaza camera.

A intalnit cineva aceasta situatie?

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund tot eu dupa ce am cautat toate forumurile poloneze, in principiu acolo am gasit solutia. Trebuie update firmware la CAN si unii au scapat doar cu asta, iar pentru altii a fost nevoie si de modul asistent parcare mai nou... daca stiam nu ma mai apucam de retrofitul asta :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi chestie am patit si eu. Am facut retrofit la camera high si s-au dus naiba jumatate din setarile MIB. Nu mai mergeau senzorii presiune roti, erori parkpilot, nu puteam intra din navi la front assist, la naiba nu mai puteam regla nici ceasul.

Ai rezolvat toate erorile? Ai facut calibrare la camera? Daca da, cum ai facut?

Pe mine ma bate gandul sa ma duc la reprezentanta sa imi faca update soft si revenire la setarile de fabrica. Dupa care sa notez fiecare setare sau sa fac un backup si sa activez iarasi camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite-mi erorile in privat sa iti zic cum am scapat de o parte din ele. La mine functioneaza bine acum, a ramas eroarea legata de calibrare si nu am reusit sa o fac dar mai am o eroare ceva cu "message Parkhilfe_01 not received" + functionarea incorecta a butonului senzorilor de parcare (OPS). Asta cu parkhilfe dispare la update de CAN si teoretic cica ar reveni si functionarea butonului dar sunt si persoane care au trebuit sa faca update si la modulul de parking ca sa functioneze ok. Vezi aici postul #369 si #370.

Se poate la reprezentanta sa-ti dea restore la setarile din fabrica pe modulul Infotainment si sa incerci din nou cum ai zis.

P.S. ai un fel de flickering cand se deschide camera? cam 1-2 sec maxim?

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un B8 2015 pentru a adauga padele , pe langa schimbarea volanului si activarea padelelor ce alte piese/oparatiuni mai sunt necesare ? 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

@TheOne06 Eu am padele de fabrica , nu e un retrofit care sa se merite , dupa parerea mea , nici nu le folosesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit volan nou destul de ieftin si ma gandeam ca daca implica doar schimbarea volanului si codare ar merita.

De asta am intrebat daca necesita si alte piese/modificari.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

Am inteles acum , daca merita il poti cumpara , ideea e ca nu vad ce sa faci cu padelele , sunt doar de fite sa zic asa , le folosesc ocazional sa arat si eu ca am padele ? Poti face un retrofit util mai bine ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, TheOne06 said:

Am gasit volan nou destul de ieftin si ma gandeam ca daca implica doar schimbarea volanului si codare ar merita.

De asta am intrebat daca necesita si alte piese/modificari.

Nimic altceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheOne06 dacă e chiar ieftin și ai chef sa demontezi și sa montezi e ok. 
Eu sunt de aceiași părere cu @AlexandruGalati , și eu am padele și cred ca le-am folosit de maxim doua ori de curiozitate. 
Dacă vrei să faci curse ? e alta treaba. 
Oricum funcționează exact la fel ca și cum ai avea maneta DSG in manual. 
Cred ca utilitatea ar fi doar pe drumuri de munte, acolo, in manual DSG-ul merge mai bine in manual, , altfel schimba in continuu 3-4/ 4-3 , și e mai rapid și comod sa schimbi de la padele, Părerea mea. Eu la munte puneam tot timpul in manual, acum cu AllTrack -ul îl pun in offroad. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contest ca este o optiune pe care o voi folosi foarte rar.Masina este highline cu multe dotari si nu as avea ce retrofit sa ii fac (care sa aibe un cost de bun simt). Am dat peste un anunt cu un volan nou cu padele la un pret foarte bun si de asta ma gandeam sa fac retrofitul asta in viitorul apropiat. Ingeleg ce spuneti si voi ca este mai mult un moft decat o necesitate ?.

PS: Curse nu mai fac acum , merg cu juniorul in masina si Break-ul nu prea il vad o intruchipare a unei masini sport ?.

Va multumesc pentru info si pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

Bună ziua! Vă rog mult de tot să îmi spune-ți dacă este diferențâ între luminile ambientale (trimurile,ornamente sau cum se numesc) de la Passat B8 cu cele de la Passat Variant B8? Vă întreb pentru că am găsit să cumpăr de Variant(Breack) și nu știu dacă se potrivesc la Passat B8 berlină?Mulțumesc mult de tot.

06BF462C-AFDA-4AB1-96E7-D2D108609C51.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Panourile de usi sunt identice deci ar trebui si trimurile sa fie la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cautarile pe Etka rezulta ca au aceleasi coduri. Ai un mesaj PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!