Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Meta System, kit AM senzori spate, ...... , din descrierea initiala ma asteptam sa fie o instalare custom de modul spate de G7, asteptam cod modul, codare si adaptare , precum si DTC -uri, pentru ca am facut o tentativa de "partiala" si a functionat.

Deci, ....  , e totusi o "modificare", .., mai putin OE.

Cu putina atentie se puteau achizitiona unii AM " cu aspect de OE " si modul comunicare CAN MIB2 pentru a functiona OPS, pacat de bara ca a fost " mutilata" cu freza chinezeasca din kit, dimensiunea nu va permite trecere la OE si se vede " buza" de senzor aftermarket...

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e locul bine ales dar in alta parte nu am gasit sa intreb:

ce jante se potrivesc la masina mea?

acum am anvelope 215/60/16 si as vrea sa-mi aiu jante pe 17 si am gasit ceva original de b7 minneapolis.

ma ajuta careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat jante – Helsinki 3G0601025C, 6,5Jx17H2 ET41, cauciucuri 215/55/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste mai sus incepand cu pagina 10! 

Minneapolis are 7.5x17, ET 47, deci un ET  mult prea mare fata de recomandari! Jantele vor fi in " interior" cu riscul de fi prea apropiate de elemente de suspensie, in mod special puntea spate. Daca tehnic nu e ok, despre estetic nu mai vorbim .....

In practica dupa teste este posibil ca offset-ul sa nu deranjeze " masina" dar cu siguranta deranjeaza " ochiul".

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

Am folosit 17 " , 7,5 j , et 51 , foarte in interior erau recunosc , insa nici cea mai mica problema de functionare sau atingere in vreo ceva ! Acum tot pe ele le am insa le-am atasat distantiere si le-am scos la buza aripei :) 

Modificat de AlexandruGalati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexandruGalati de unde ai luat distantierele ? M-ar interesa si pe mine sa montez distantiere, am aceeasi masina ca si tine , doar ca e 2018 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

@Rafyrr De la Dca Evolution , foarte foarte seriosi , iar distantierele sunt de cea mai buna calitate , primesti si prezoane la ele , recomand ! Ii contactezi si iti vor da poze cu distantierele etc 

Modificat de AlexandruGalati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/26/2019 at 9:07 AM, Mecatronic said:

Citeste mai sus incepand cu pagina 10! 

Minneapolis are 7.5x17, ET 47, deci un ET  mult prea mare fata de recomandari! Jantele vor fi in " interior" cu riscul de fi prea apropiate de elemente de suspensie, in mod special puntea spate. Daca tehnic nu e ok, despre estetic nu mai vorbim .....

In practica dupa teste este posibil ca offset-ul sa nu deranjeze " masina" dar cu siguranta deranjeaza " ochiul".

masina era pe un b7 si are 7J nu 7,5.

de fapt am aflat ca masina mea nu este b8 ci 3c...

ce ziceti?

image.webp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ps: nici de-al dracu nu inteleg cum e cu dimensiunile astea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 7,5J x17 ET47

7,5 e latimea canalului jantei in inch 7,5inch x 25,4(mm) =190,5mm

J e forma profilului(buzei) jantei unde se "aseaza" anvelopa

17 e diametrul jantei ,tot in inch

ET e distanta in mm dintre centrul imaginar al canalului jantei si planul flansei de prindere ;cu cat mai mic cu atat janta iese mai inafara

 

 

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci

nu inteleg ce merge pe masina mea, de fapt asta e nedumerirea mea.

pana la urma merg jantele de care v-am zis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe interiorul spitelor TUTUROR jantelor sunt scrise dimensiunile acestora ; demonteaza una de a ta si vezi ce ET si ce "latime canal" si poti calcula ce s-ar potrivi .

Teoretic 7,5J ET47 poti monta daca acum ai pe masina 6J ET10 sau 6,5J ET23 sau 7J ET35 ,practic te mai poti "juca"  + - 5mm in jurul valorii ETului (de preferat in minus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a ajutat site-ul de mai jos cand a trebuit sa cumpar jante si anvelope de iarna.

www.wheel-size.com/size/volkswagen/passat/

Sper sa fie util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare, detin masina din semnatura care a venit cu pachetul R-Line adica evacuari false. Exista posibilitatea de a le face active? Schimbare finale + traseu?

A facut cineva asta pe aici? Exista kit-uri gata facute? Caut de ceva timp si nu gasesc nicio solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 20.01.2018 at 12:09, erimia.stefan.adrian a scris:

A apărut update pentru hărți 17.01.2018 :cool:

http://webspecial.volkswagen.de/maps/de/de/index.html

Am dezarhivat fisierele pentru update navi 2018 .Ma poate ajuta cineva cu modalitatea de instalare pe Discovery Pro.Mentionez ca am dezarhivat fisierele pe laptop copiat pe stick 32gb.Am introdus stickul in portul usb al masiniidin semnatura dar nu gaseste nici o actualizare de sistem. MULTUMESC anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.09.2018 at 14:40, sln a scris:

Harti si mai ce in 2000??? Cu stick-ul ai incercat? Data viitoare da un mesaj ca am unul deja facut.

Salut.ma poti ajuta cu actualizarea Hartilor la un Discovery Pro.Am incercat cu un stick de 32 dar nu l vede cand dau sa caute actualizari.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pentru dezarhivare trebuie folosit 7-zip.

Daca nu merge nici asa, foloseste DiscoverCare si iti instaleaza pe card ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca proprietarul nu a bifat optiunea MapCare si unitatea a venit cu hartile pe harddisk, fara SD cu harta separat, poate sa le dezarhiveze cu ce vrea ca nu vor merge. Experienta proprie :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit.intalare pe card sd 32Gb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, pe un passat b8 composition media, ii pot baga navigatie de pe un card sd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea Composition Media nu are modulul pentru navigație, deci cardul cu hărțile vw e absolut inutil în acest caz.

Modelul cu navi este Discover Media, ce folosește hărțile de pe cardul sd.

Cele doua unități arată identic, cu diferența de mai sus.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salult. A schimbat cineva farurile Halogen cu faruri Led High?. De ce pisese in afara de faruri mai este nevoie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am citit pe undeva ca la active info display nu se poate modifica nr de km,este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!