Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

AlexandruGalati

Nu sunt originale sigur , aftemarket ! 

Dartford as vrea originale sa cumpar , dar culoare hyper silver pe 18' , insa m-am uitat si au 8 J et 44 parca , adica intrate in interior ... si nu imi plac jantele intrate in interior , dar modelul e superb , insa am zis daca tot dau un ban sa le iau apropiate de aripa , iesite asa frumos mai spre aripa ? Nu stiu , dar astept orice sfat , e binevenit ! Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un singur sfat: jante OE sau aftermarket de top : OZ racing, BBS, Borbet.....si de aici e de ales : la OZ cele la care scrie pe site " made in italy", la ceilalti " made in germany".

Este lesne de inteles unde sunt facute cele la care nu exista precizare..... dar ar da rau pe un site de top.

In ceea ce priveste furnizori OE, nu sunt rupti din luna la calitate, dar sunt controlati, un furnizor de baza e CWS din Turcia care invadase Metro cu jante de Matiz Cielo Espero???acum 10 -15 ani.

Regula nr.1 - janta cu abatere axiala e buna de Remat. Abatere radiala usoara se remediaza. Forjatele( ma refer la tehnologie) pe care s-a pus "cald" sunt total compromise, tensiuni interne . Exclus sudura! Vopsire se rezolva acum electrostatic , chiar si procedeul " diamond -cut", mai bine ca in fabrica pentru ca protectia externa nu este doar electrochimica este cu lac anti scratch ( la solutia aftermarket).

Regula nr.2 - vizionarea pe masina de echilibrat se face fara anvelopa, livrarea prin curier doar in cutii, ..., trebuie sa ai mare incredere in cineva sa trimita jante care nu le vezi, live!

Regula nr.3 - Decat jante de kko aftermarket de dimensiuni mari si foarte grele ( ajuta google la studiul masei suspendate si nesuspendate...) mai bine jante OE mici si anvelope de top!

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
fabia_hacthback

salutare ma poate ajuta cineva cu codul pentru piesa in cercuita?

unnamed.jpg

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul forumului. Pentru coduri piese este alt topic - aici e offtopic. Ti-am sters deja un post - nu posta acelasi mesaj de m ori. Urmeaza sanctine.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa ii pun o navigatie si ecran de 9.2 de pe un touran din 2017, exista vreo incompatibilitate, masina mea fiind din 2015? Acesta este codul: 5na035043a!

Am citit pe forumurile externe ca pierd bluetooth, app si navi dupa ce scot component protection si trebuie cumparate licentele dinou pt acestea, este adevarat?

Modificat de alexfaq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A montat cineva sistemul dynaudio pe passat B8 ? ce implica aceasta operatiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand unitatea de pe masina trebuie sa aibe port de fibra optica pentru a o putea conecta la amplificator. Mai departe trebuie sa schimbi toate boxele si sa tragi cabluri separate pentru fiecare in parte. Si nu in ultimul rand sa codezi noua configuratie, probabil  amplificatorul Dynaudio vine cu component protection.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru montare oglinzi rabatabile electric este nevoie sa scot component protection , sau se schimba doar modulele de pe usi si oglinzile cu totul  ? se pot monta si oglinzi de pe masina cu volan pe dreapta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general, trebuie schimbate si calculatoarele de usa - nu au CP pe ele - obligatiu de masina cu volan pe stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e calculatorul de usa ? 

4111785E-4D28-4A91-826E-8612B9311C2D.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi zica ce coduri au calculatoarele de usi cu functia de rabatare oglinda electrica ? 

Din ce informatii am gasit pe internet codurile ar fi urmatoarele :

5Q0959593E

5Q0959592E

 

Multumesc 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Part No SW: 5Q0959592 E HW: 5Q0959592B  020 / 0041- pass

.......................................3..............................3......................- drv

La 2018 tot ce se poate activa pe usa....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ar fi codul pe care l-am zis mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma intereseaza codul piesei(calculatorului de usa )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu le ai mai sus ?

Sunt din scanarea mea, sunt identice chiar cu poza pusa de tine cu hw:020 si sw0041 si precum vezi nu s-a schimbat nici la 2018, calculatorul din poza fiind 21.10.2015. 

Sunt compatibile cu tot ce vrei pe usa : ambiental pe trim, led la maner, led in clapa deschidere, lampa led jos pe usa, oglinzi pliabile, incalzite,...

Pass - passager( par)  drv - sofer ( impar)

Cu placere.

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand cu maxima seriozitate chiar daca unii incurajeaza aici in topic si fac referire la codari care au functionat cu clone va spun ca MQB nu e PQ Passat B6, unele lucruri pot fi grav deteriorate si nu se pot repune la punct cu VCDS Hex Net sau V2 original ci doar cu Odis original. Cei care sunteti in garantie posibil sa aveti si surprize. Desi V1 face fata pe primele aparitii la 2015 si am testat cu succes chiar pana la 2017, in prezent pe 2019 da rateuri sau nu este documentata,  lucru specificat in mod expres pe ross tech ca a apus vremea lor, si s-au oprit.

Stiu ca e prohibitiv pretul unei interfete originale dar e de preferat sa va stangeti suficiente informatii cu lucrurile posibile pe care le doriti activate ( nu toate dorintele sunt si implinite...) si sa apelati la cineva cu echipament si experienta. In ideea in care va luati interfata cu 3 VIN , studiati ,este informatie garla , nu testati direct. Si cum mama succesului e back up ul , nu uitati de el: scan text, poze, etc....

Primul pas cand sunteti nesiguri in configurarea unor componente la retrofit , cautati o scanare si un VIN cu PR -al unei masini identice dar care are optiunea dorita . Va scapa de multe batai de cap si cheltuieli aiurea. Si cum la Passat B8 aveti placerea implementarii unei generatii hybrid de CP ( component protection) ceva intre gen 1si 2 Audi , studiati bine daca se poate face asta, unde si in ce conditii. Nu va aruncati la un kit de dynaudio ieftin de pe o masina " imprumutata fara stirea stapanului". Nu mai suntem la B6-B7, dam cu subsemnatul in cadrul unui CP online de furaciune! Obligatoriu factura de achizitie pentru reprezentanta ! ( asta la putinele care stiu sa scoata CP si sunt deschisi la minte si va primesc cu piese SH).

 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa mi spuna si mie cineva ce as putea sa fac la un Passat B8 pe care am pus senzori de parcare spate si la care  s a activat meniul pe display, in schimb nu functioneaza comenzile pt. volum sau oprirea buzzerului chiar daca le pot seta. Sau doar pt senzorii pusi din fabrica functioneaza acest meniu? Multumesc

Screenshot_51.png

Modificat de sor123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chircea Doru-Florin

Salutare!!!

Se poate face retrofit în cazul ceasurilor, clasice, din bord (turometrul și vitezometrul)? M-ar interesa să știu dacă se poate monta Active Info Display. 

Mulțumesc!

Modificat de Manuel N.
Un search ai dat? Citeste regulamentul!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAlutare . Am decorul de aluminiu de la usi cu ambient light cu tot cu cablaje , se pot monta direct in calculatorul de usa ? Trebuie activate ulterior pentru a functiona ? Va multumesc pentru raspuns . 

Modificat de Rafyrr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cablajele se trag in calculatorul de usa,apoi se codeaza cu vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum as putea sa stiu daca suporta sau nu OPS. sunt niste senzori Activ Park 4/14 (ABP 0013). mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa inteleg..senzorii si modulul sunt originali sau nu? Numai cu senzori originali si senzori..merge sistemul OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!