Jump to content

Portbagajul nu se deschide automat până sus, la frig


pmndaniel
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o problemă cu portbagajul la un Passat B7 Sedan din 2013.

În timpul verii portbagajul se rabata automat până sus la deschidere, indiferent dacă era din cheie sau din butonul din consolă. La venirea frigului a început să nu se mai rabateze, practic se deschide doar câțiva centimetri cât să bagi mâna sub el să îl rabatezi manual. Dacă trece suficient timp și se încălzește bine mașina, va începe din nou să se rabateze automat, dar nu mai mult de jumătate. 

Am dus mașina la reprezentanță și mi s-a zis că așa e făcută din construcție. Vara se rabatează singură, iarna cu mâna. Cred că înțelegeți cât de greu mi-e să cred că așa a proiectat constructorul în 2013 sistemul de rabatare a portbagajului.

Mi-au zis că ei pot să schimbe amortizoarele, care costă 500 de lei, dar nu îmi garantează că se va rezolva problema. Dacă aș știi că rezolvă problema le-aș comanda, dar nu aș vrea să dau 500 de lei degeaba. 

Aveți vreun sfat bun în cazul meu? Mașina e la ei încă câteva ore, timp în care trebuie să mă decid în legătură cu asta. 

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbarea amortizoarelor (de la caporta portbagajului) va rezolva problema.

Poti incerca achizitionarea unora after market, care sunt mai ieftine decat cele originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin!

Am mai găsit între timp și pe forum un al topic în care se discuta aceeași problemă.

Totuși, cum e posibil ca la reprezentanță să nu îți poată garanta remedierea problemei? Sunt primul care merge cu o asemenea problemă la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara cuvinte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu

am gasit la e-piesa cu 57 lei un amortizor

e destul de greu de inlocuit

am amanat pana vine caldura sa pot lucra "comfortabil"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbar de 2 ori la masina mea si am fost dezamagit de calitatea celor AM. Prima data am pus lesjofors si s-au comportat la fel ca cele originale si anume nu saltau portbagajul din primul minut in care au fost montate.

A doua oara cu unele de pe Aliexpress care aveau cod OEM si acelasi lucru s-a intamplat dar am trecut vara cu ele in care au functionat bine.

Poate am avut eu ghinion cu ele dar data viitoare o sa iau oem si le schimb la reprezentanta ca se distrug multe cleme de la capitonaj, mai adaugi la costuri cu fiecare schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul OE cred ca este Stabilus.Eu am pus Stabilus si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat ieri la un service de cartier. Nu am întrebat de model, dar au costat 102 lei bucata.

Au mers ieri fără probleme. Azi dimineață însă, după ce a stat mașina în parcare la 0 grade toată noaptea, portbagajul nu se mai deschidea din nou. Pe când am ajuns la birou, un drum de vreo 25 de minute, s-a deschis singur. Sunt curios cum va fi după ce va sta 8 ore în parcarea subterană de la birou.

Să înțeleg că nu au montat ceva suficient de bun? Ar merita să le dau un telefon și să îi întreb? Mă gândesc că poate le pot returna și să comande Stabilus, dacă ziceți că alea merg fără probleme.

Mulțam!

Modificat de pmndaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios acum, de ce ai pus altceva?

Altceva, la pret de Stabilus, care mergeau sigur...

Comandai Stabilus si mergeai oriunde pentru montaj.

Asta in cazul in care nu o faceai singur.

Nu au forta de ridicare necesara a portbagajului tau, mergi la ei si nu i ruga.

Ori banii inapoi, ori pus Stabilus, insa nu cred ca au.

No offense.

Succes!

 

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Theo, o să îi sun imediat și revin cu impresii!

Dacă aș fi știut că alea sunt bune, nu aș fi comandat altceva. Doar că erau deja pe mașină când s-au scris mesajele :(

Deci Stabilus merg și după ce stă mașina o noapte la minus grade? Dacă da, nu mai stau la discuții cu ei și fac să le comande pe acelea (sau le comand eu și le duc la montaj).

EDIT: i-am sunat și i-am întrebat ce marcă erau amortizoarele. Au căutat ambalajul și au zis că sunt Stabilus, deci au montat ce trebuie aparent. Au zis să mai urmăresc și să revin cu un telefon. Acum, după 3 ore de stat în subteran, s-a deschis portbagajul nițel mai greu, dar singur.

Modificat de pmndaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stabilus merg si daca sunt minus multe grade afara.

Ce e drept, putin mai greu dar merg.

Nu lasa iarna zapada pe portbagaj sa l ingreuneze, la fel si gheata in strat gros care se formeaza pe el.

Daca in subteran nu se deschid, in suprateran, nici atat.

Si inca nici nu poate fi vorba de ger...

Chiar daca sunt Stabilus, poate nu sunt pentru portbagajul tau.

Zic si eu.

 

STABILUS
Cod producator: 585798

Forta de ejectare [N]: 420
Lungime [mm]: 374
Cursa [mm]: 145

Forta poate fi si mai mare.

Nu prea mult insa, ca l arunca prea tare.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat că merg în subteran, unde-s câteva grade cu plus acum. O să mai urmăresc să văd ce se întâmplă și dacă nu se deschid la frig, mă întorc cu ele la service.

Băieții au părut de treabă și au zis să revin cu un telefon dacă nu merg, să vedem ce se poate face. Mersi pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta e tratata in cartea masinii, nu se deschide complet sub 15 grade daca am retinut bine, asa ca nu te mai stresa degeaba. Deschiderea completa indiferent de temperatura e doar cea electrica. Eu ma multumesc si cu acea mica deschidere ca pot sa-i dau un mic impuls si daca am miinile ocupate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta de iarna:

Ofer link pentru cine interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/15/2018 at 3:18 PM, alin_irimia said:

Problema ta e tratata in cartea masinii, nu se deschide complet sub 15 grade daca am retinut bine, asa ca nu te mai stresa degeaba. Deschiderea completa indiferent de temperatura e doar cea electrica. Eu ma multumesc si cu acea mica deschidere ca pot sa-i dau un mic impuls si daca am miinile ocupate.

Merge până pe la 5 grade am observat. Apoi au nevoie de o primă deschidere, cât să se „încălzească” și merg, chiar și la -10. Am pus Stabilus cum a postat colegul mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!