Jump to content

Nu functioneaza spalatorile de parbriz


Hugo Golf
 Share

Postare recomandată

Va salut dragi colegi ! intampin o mare problema la masina mea vw passat cc 2.0t tsi . trag de maneta dreapta pentru a spala parbrizu si nu functioneaza ...nici stergatorile nici apa pe parbriz nu vine ...

am desfacut masca din fata ca doar asa am acces la vasul stropgel , am verificat pompa pe alta masina ,functioneaza perfect . am suflat in furtunasu care iasa din vasul strop gel si nu e infundat ,deci toate duzele functioneaza . intrebare : DE CE NU VINE APA PE PARBRIZ ??? Am verificat sa vad daca am tensiune pe fire si nimic, pauza ... OARE ESTE O SIGURANTA ARSA SI NU O STIU ? DACA STIE CINEVA SA MA AJUTE  VA ROG CA NU II DAU DE CAP... Multumesc !!!

Modificat de Hugo Golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la cineva care are o interfata de diagnoza si stie ce sa faca cu ea.Verifica daca motorasul de stergatoare are comunicare,se verifica sigurantele,se verifica functionarea manetei in blocurile de masura...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, spido said:

Mergi la cineva care are o interfata de diagnoza si stie ce sa faca cu ea.Verifica daca motorasul de stergatoare are comunicare,se verifica sigurantele,se verifica functionarea manetei in blocurile de masura...etc.

Da , multumesc colegu ! am fost la 5 diagnoze pana acuma... de 2x la reprezentanta in Timisoara si nu au gasit nici o eroare pe stergatoare sau pe sigurante... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta am zis ,,interfata diagnoza si stie ce sa faca cu ea".

Reprezentanta nu este intotdeauna o solutie buna....

Sa pleci din reprezentanta cu problema nerezolvata spune multe despre profesionalismul lor.Banuiesc ca banii ti ia luat...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, depinde si de ce au zis... gen... nu stim ce are sau ca trebuie schimbata centrala electrica/BCM-ul (nu ai scris ce an este masina), etc ?

Daca sigurantele sunt verificate si sunt ok, daca pompa e ok, pe maneta nu prea am gasit defecte in acest sens, la modelul tau - verificati cablajul dintre centrala si pompa.

Verifica siguranta 40 (25A) de pe lateral bord sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegii !!! masina este din 2012 ultima serie din faceliftul vechi . pompa e ok , maneta la fel ...mai incerc odata sa ma uit peste siguranta de care ai zis ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin ! am verificat siguranta 40 si este in regula ... m-am uitat pe schita de la siguranta si imi arata ca siguranta 40 este pentru ventilator... iti atasez pozele de la panoul de siguranta si schita de la sigurante .

26613650_1869886226378063_1226133770_o.jpg

26613883_1869886166378069_2136348029_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform pozei ai 41 si 46 de verificat...dar sunt ok,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o cautare pe google schita aia pare de golf 5, nu cred ca sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, spido said:

Conform pozei ai 41 si 46 de verificat...dar sunt ok,nu?

Eu i-am dat din Etka. Deci, poza pusă nu are valoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegii !!! pana la urma am rezolvat :D problema a fost la maneta ... a fost un plastic rupt . 

26771945_1876034962429856_941566658_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai rar asa ceva... nu prea ai cum sa le rupi - decat sa o lovesti cu ceva, nu-mi inchipui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate s-a rupt la demontare?

O.T. ma uit la interiorul ala bej cu lemn...scaune piele perforata. si apoi ma uit la degetele aluia cu unghiile bine delimitate de istorie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua, as avea si eu o mica intrebare, nu am gasit un topic despre aceasta problema si din aceasta cauza am postat aici sa nu mai deschid un topic nou. Din octombrie 2017 sunt posesor de Passat CC 2011 2.0 TDI si as vrea sa schimb stergatoarele pentru ca nu mai sterg foarte bine, as dori daca imi puteti recomanda ce producator, model ar fi indicat si eficient, multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!