Jump to content

Reglaj motor si carburatoare


Venomous Toad
 Share

Postare recomandată

Am nevoie de un "creierici"cu rabdare de chinez batran sa-mi regleze motorul (tacheti) si carburatoarele.

Ma poate ajuta cineve cu un nr de telefon a cuiva in raza a 150-200 Km de Braila?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la tacheti daca vrei te ajut cu cea mai mare placere

de asemenea un avans dinamic cu stroboscopul.

sincronizat carburatoare... nu am facut

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica Bucuresti - parca asa se cheama - te incadrezi in 200 km DUS.

Detalii de la colegii din B.

Sau Dara19, daca tot ajungi in B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul la aceste carburatoare nu se face dintr-o singura sedinta si cel ce il face trebuie sa stie bine (nu zic ca persoanele recomandate nu stiu, doamne fereste :) )  ce face si sa dispuna de niste scule pt. a masura si determina cateva lucruri.

Scule ca:

1.  Ceva pt. a determina presiunea de combustibil. Un manometru, adica.  ESTE VITAL.

2. Ceva pt. a determina rapid (deci nu dupa o plimbare de 100km) amestecul - fie analizator de gaze, fie ... altceva. Bujie transparenta.

3. Lampa stroboscopica, de preferat programabila, si ar ajuta si un ceas vacuumatic pt. a determina daca avansul lucreaza corect in toata gama de turatii.

4. Set de jiclere si emulsoare pt. Weber ICT. Poate chiar si de venturi-uri.

Pt. ca este un deziderat imposibil acela de a crede ca acele carburatoare vin jetate corect din fabrica. Iar reglajul din suruburi afecteaza doar amestecul la relanti. La turatii medii mari, plus regimurile intermediare singurul reglaj se face din jiclare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/16/2018 at 10:07 AM, Komissar said:

 

1.  Ceva pt. a determina presiunea de combustibil. Un manometru, adica.  ESTE VITAL.

2. Ceva pt. a determina rapid (deci nu dupa o plimbare de 100km) amestecul - fie analizator de gaze, fie ... altceva. Bujie transparenta. - Sonda lambda wideband

3. Lampa stroboscopica, de preferat programabila, si ar ajuta si un ceas vacuumatic pt. a determina daca avansul lucreaza corect in toata gama de turatii - lampa da, ceas nu daca ai wideband-ul 

4. Set de jiclere si emulsoare pt. Weber ICT. Poate chiar si de venturi-uri. -  Weber IDF

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!