Jump to content

Comparatie faruri aftermarket vs faruri OEM


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Da, TYC sunt groazice.....

In rest, era bine sa le aplici un silicon suplimentar intre carcasa si geam, peste ele, ca sa te asiguri ca nu o sa se abureasca. In rest, folie peste ele....si se pastreaza ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • ohne_zucker_06

    8

  • Golf TDI

    5

  • istef

    3

Merci de pont Florin, chiar o sa fac in acest weekend ce mi-ai spus. Le voi da jos pentru aplicarea siliconului (te rog sa imi spui ce si de unde sa cumpar) apoi le montez la loc si dau fuga la beitii care mi-au colantat masina si pus folia pe stopuri, sa ii rog sa puna folie si pe faruri. Voi alege folia simpla, incolora, speciala pentru protectie, pentru ca nu vreau sa afecteze nici design-ul nici utilitatea farurilor noi.

Florin, poti sa ma ajuti si cu un raspuns la intrebarile mele din post-ul cu fotografiile, in legatura cu montarea proiectoarelor ?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut farurile cu xenon OEM si le-am curata, polishat, etc. Am litip sticlele la loc, cu Bison sanitar, transparent - antimucegai - ca sa nu vad ca se inegreste. Sunt facute din iarna-primavara...si nici urma de aburire, etc. Deci, asta iti recomand, ca sa il si toti da jos, daca vei vrea asta.

Legat de proiectoare, eu as merge pe varianta OEM - cu buton cumparat pe SH - OEM - pret max 150 lei. Daca vrei separat, poti ascunde un buton pe undeva si faci o schema cu un releu si sa mearga doar pe contact - indepedendente in rest, de pozitie, faza, etc - asa cum vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Cum le ai desfacut ?cu incalzirea adezivului ?

 

Modificat de lupo_bv
QUOTE POSTARE ANTERIOARĂ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oho... a trecut ceva timp de atunci - le-am bagat la cuptor - atentie sa nu le topesti.

Altfel, cu un feon industrial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Tyc sau depo cum sunt la iluminare?? Vreau sa vad cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cauta originale sau Valeo, Hella, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surprinzator chiar o sa vezi mai bine cu o pereche de faruri noi gen TYC sau DEPO decat cu un set de pocnitori OEM second hand.

De ce? Pentru ca sunt noi, curate si nu au cel putin 10 ani de praf, fum si matuire datorita vechimii in exploatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine.... Comparația unora vechi oem... Probabil cele mai ieftine... Cu unele noi, chinezești.. Zic ca nu e cea mai elocventa. Eu zic sa comparam nou cu nou.....sau vechi cu vechi. 

Sa vorbim despre cum sunt lucrate unele Tyc.... Nu are rost, ne pierdem timpul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat eu un set de faruri tyc pentru masina din semnatura acum cateva luni. Calitatea lor e decenta spre ok, lumineaza bine, nu au pattern-ul luminii ca cele oem, dar au intensitate de faruri noi. La caroserie nu se aliniaza perfect iar reglejele lor pareau destul de fragile, deci trebuie reglate cu grija. Eu le-am cumparat pentru ca farurile mele mai aveau niste probleme, insa daca lupele ar fi fost singurele lor probleme, rezultatul final ar fi fost mult mai bun cu lupe noi in farurile originale ale masini decat cu faruri tyc. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu Depo cu lupe (vizual identice cu xenoanele oem) si cu halogen pe el - vad muuult mai bine decat cu Hella OEM cu oglinda. Si oem-urile NU erau in stare proasta.

Montajul a fost fara probleme - alinierea ok. Se pot vedea poza in topicul Borei mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o poza te rog, cu ea la perete, sa vedem fascicolul, cum luminează.? Am avut azi un CC... Cu faruri Taiwan, atfer market. După ceva timp au rămas blocate pe faza lunga amândouă... Fascicolul luminos fiind de genul unei pânze de paianjen....sau alte forme geometrice. Normal.... El vedea bine, mai rău de cei de pe sensul opus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
misu ploiesteanu

va salut, pentru un vw new beetle dupa 2005 cu triplele acelea rosii si un cerculet transparent pt semnalizare, ce imi recomandati DEPO sau TYC? - astea sunt de gasit inclusiv pe eBay... 

de luat din dezmembrari imi e teama, pentru ca au niste gherute pe spate pentru prindere care de obicei daca le fortezi(cum au facut electricenii dibaci in ecursul timpului cu ale mele) se rup si stopul nu mai sta bine..

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!