Jump to content

Comparatie faruri aftermarket vs faruri OEM


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Chiar ma gandeam ca la anul sa schimb farurile originale cu faruri Angel eyes... dar ma gandeam ,avand in vedere ca acestea lumineaza foarte bine... si vazand ca cele cu Angel eyes sunt cu lupa, oare cum lumineaza? Sau trebuie daca imi iau acele faruri sa-mi iau si un kit de xenon? Mai ales ca am vazut ca era cineva pe forum care vindea cam la 160 de euro. Precizez ca am deschis acest topic, deoarece, din cate masini am vazut cu faruri cu lupa si fara xenon, nu mi s-a parut la nici una sa bata mai bine ca la mine. As fi recunoscator daca ati gasi o poza cu Golf V cu faruri Angel-eyes instalate si aprinse.

Va multumesc!

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • ohne_zucker_06

    8

  • Golf TDI

    5

  • istef

    3

Eu am studiat problema pentru Golf 4, al meu. Un far cu lupa lumineaza mai bine decat un far normal. Lumina este focalizata mai bine, fapt confirmat si de voinea (el are sau avea faruri FK cu lupa pe vechiul Golf 4).

Incearca sa cauti pe http://forums.vwvortex.com/ , s-ar putea sa gasesti acolo mai multe informatii despre ce te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, chiar o sa caut. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum trebuie sa te documentezi foarte bine si neaparat sa nu intreprinzi nimic pana nu compari pe viu golful tau asa cum este acum cu un G5 cu astfel de modificari.

Asta ca sa nu ai surpriza sa dai o suma mare pentru o aceeasi iluminare, pentru ca G5 cu halogen are oricum o lumina foarte buna ca distanta si dispersie a fasciculului, mai buna semnificativ decat G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, de aceea am deschis acest topic. Merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat ieri pe masina faruri FK cu lupa si Angel Eyes. Prima impresie este ca lumineaza mai bine decat farurile originale de pe masina (erau Valeo, nu Hella). Lumina este mai bine focalizata si concentrata spre sosea. Sunt curios cum o sa lumineze dupa ce pun si xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vz 3 masini diferite cu lupa fk si mi s-au parut toate mult mai slabe decat farurile oem...lupa asta de la fk arunca 2 linii care se unesc oarecum intr-un X in fata masinii...nu e aruncata lumina uniform...asa aveau toate 3...o fi fost o coincidenta nebuna :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti... de-asta ma temeam... sa dai 300-400 de euro + inca vreo 200 xenon si sa nu lumineze mai bine decat farurile OEM... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste aproximativ o luna de zile o sa am pe masina mea Hella Celis cu angel eyes si lupa. O sa fac poze cum se vede inainte si dupa. Dar deocamdata nu o sa pun si xenon ca nu mai am bani. Poate pe la toamna o sa vina becurile cu xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste aproximativ o luna de zile o sa am pe masina mea Hella Celis cu angel eyes si lupa. O sa fac poze cum se vede inainte si dupa.

Chiar te rog.... sunt si eu foarte curios... (daca se vad bine, cine stie ce cadou imi fac la anul :angry:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu hella de ceva vreme...si pot sa zic cu siguranta ca lumineaza muuult mai bine decat fk cu lupa...nici nu vreau sa ma gandesc cum bate cand oi avea bani de investit in xenon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu ninteleg cev la voi :wacko: de ce nu va montati angel eyes in farurile standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa obtin si o imbunatatire a iluminarii pe timp de noapte, pe langa Angel Eyes. Farurile stock pe Golf nu au lupa cum sunt la Passat, daca nu ma insel. Prin urmare sper ca prin montarea farurilor cu lupa si Angel Eyes sa am o imbunatatire a iluminarii. Pe viitor doresc sa montez si xenon.

Si o parere strict personala: farurile Hella Celis chiar arata bine :angry: ... nu vreau sa spun ca cele home made nu sunt faine (aici ma refer Ice_2k sau cipos).

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

iluminarea la farurile FK cu lupa si angel eyes lasa de dorit mult...va spun pt. ca eu am avut xenon pe farurile oem care nu aveau lupa si aveam o lumina super...si acum sunt hotarat sa schimb FK cu Hella Celis si daca nici astea nu merg bine revin la cele OEM.

se pare ca FK este o firma slaba la aceste lucruri e mai mult designul decat utilitatea...iar calitatea e slaba si nici nu au numar de omologare pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cit cresteti puterea becurilor cu atit senzatia de "iubire" a participantilor la trafic (si mai ales a celor de pe contrasens si in special in noptile ploioase) creste si ea. Mai mult respect fata de ceilalti e mai bun decit falsa impresie ca daca puneti nus' ce xenoane veti transforma noaptea in zi.

Parerea mea.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va spun pt. ca eu am avut xenon pe farurile oem care nu aveau lupa si aveam o lumina super...

1. Daca ai avut xenon fara lupa e grav :blink: . aka lumina se dispersa in toate directiile. Meritai cel putin o amenda, permisul si talonul suspendate. (sau la alegere cel putin doua) :)

2. Totusi cred ca nu ai observat ca totusi aveai lupa.

3. Sau nu era xenon ci halogen "xenon type" aka tot halogen.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am montat xenon pe masina,si momentan nu m-au "atentionat" colegii de trafic,poate si din cauza ca imediat dupa montaj am reglat farurile,ca sa nu deranjeze pe nimeni si sa mai vad si eu ceva.

Problema nu se pune neaparat ca imi pun sau nu xenon si deranjez pe altii,cred ca mai degraba ca imi pun niste becuri mai tari,mai niste lumini albastre din piata sa ma dau mare si nu ma mai intereseaza daca becurile cele noi montate bat pe sosea sau cauta cuiburi de pasari prin copaci.....

Am si xenon original sa ii spun asa pe o alta masina si se mai gasesc unii din cind in cind sa dea semne cu faza lunga si cind le arat ca de fapt eu circul cu faza scurta atunci e ok.

Personal consider ca este ok sa imi pun becuri mai tari ca sunt ele xenon,sau de 100,sau philips blue vision cu 1.000.000 /bucata sau mai stiu eu ce atit timp cit dupa ce ploua ,praful de pe strada +apa de la ploaie formeaza asa o "pasta" faina ,ca nu mai vad unde circul.

Deci pentru cei care monteaza alte becuri mai tari decit cele stock,verificati unde bate lumina,caci intr-adevar deranjeaza pe altii.

P.S:si eu am xenon pe faruri fara lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de parere ca de cele mai multe ori farurile OEM sunt mai performante in comparatie cu farurile "no name" dar care "dau mai bine" ca aspect. Imi amintesc de performanta casetofoanelor (de prin targurile post-decembriste) cu multe leduri colorate pe care scria 1000 Watt. Poate exagerez....

:D Problema se pune in felul urmator: instalatia de xenon pe langa ca este mai performanta necesita respectarea mai multor norme tocmai datorita puterii fascicolului luminos. Spre diferenta de becurile normale si cele cu halogen, cele cu xenon difuzeaza lumina in toate directiile, iar oglinda clasica a farului nu este indeajuns. De aceea este nevoie de lupa, ca sa poata fi focalizata corect.

Chiar este o cerinta obligatorie la omologare ca farul sa fie prevazut cu "spalatoar-far". De ce ?! Tocmai pentru a fi evitata situatia in care fascicolul foarte puternic al xenonului este imprastiat in toate directiile datorita farului murdar producand "orbirea" celorlaltii soferi aflati in trafic. Toate autoturismele avand faruri cu xenon vin din fabrica la pachet cu spalatorele aferente tocmai pentru a putea fi omologate.

Daca spalatorele pentru faruri pot fi considerate un moft nu e si cazul lupei care nu ar trebui privita ca pe o optiune, ci ca pe o obligatie legala dar si morala.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Totusi cred ca nu ai observat ca totusi aveai lupa.

Asta a fost tare :)

ontopic: Exista si masini care au din fabrica xenon fara lupa. DAR acolo farurile sunt gandite pt xenon, farurile de pe golf 4 de exemplu (cele fara lupa) sunt gandite pt halogen.

P.S. Citesc titlul acestui topic si nu vad legatura intre angel eyes si cat de bine bate faza scurta... am redenumit din faruri cu angel eyes in faruri after-market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.

Si ce se intimpla cind pe o masina cu xenon "orighi",pe drumurile patriei altii fac blitz?

Si de obicei acesti "altii",nu sunt rau si nici incerc sa fiu,sunt posesori de masini mai vechi si "daciane"?

De ce mie care mi-am reglat din nou dupa ce am pus xenon,nu imi face nimeni in oras sau afara blitz,"bai ne orbesti!!"?

Inca odata,cred ca poti sa ai si pe faruri fara lupa xenon,cu OBLIGATIVIATEA de a regla ulterior montajului felul in care bat farurile.

Si inca ceva .....la mine inaintea becului este o chestie din tabla ,cred, care "arunca" lumina in oglinda,deci lumina nu ajunge direct din bec in strada.

La fiat Punto,asta ultimul,am vazut ca nu are acea "chestie" de care vb. eu ci pur si simplu vezi becul TOT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

yo am angel eyes FK..ati montat careva becuri albastre p angel?eu nu am gasit,sunt ceva becuri speciale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

ce credeti voi ca poate sa faca un bec xenon care are o lumina mai alba sau chiar albastra decat un bec halogen care este putin mai spre galbui, desi in ultima vreme a progresat si halogenul, sunt unele aproape de intensitatea uneui 6000k de la xenon, in conditiile in care lumina acestora este proiectata de acelasi far/sticla/oglinda/lupa? va spun eu, totul este placebo, felul in care lumineaza este acelasi, difera doar culoarea luminii, care la xenon in far cu lupa este destul de periculoasa noaptea pe ploaie, deoarece aproape nu vezi mai nimic.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!